Kadına Dair Herşey

Çocukta Özgüven Nasıl Gelişir Ve Neler Yapılmalıdır?

Çocukta Özgüven Nasıl Gelişir Ve Neler Yapılmalıdır?

Kişinin temel ve dışadönük olan duygularına özgüven duygusu denir. Özgüven duygusu kazanmak çok küçük yaşlarda başlar. 2-6 yaş arası çocukluk dönemindeki, özgüven duygusunun tamamlanması için ideal süredir. Bu süre zarfında anne babaların yapması gereken bazı davranışlar vardır.

 Çocuklarda özgüven

Çocukta Özgüven Sorunu Varsa  Nasıl Olur?

Özgüven eksikliği olan bir çocuk, toplum içinde saygın bir kişiliğe erişemez. Çocuklukta kazanılmayan özgüven duygusu, bir kişiyi hayatı boyunca o kişiyi etkiler. Özgüveni olmayan çocuklarda hangi huylar gelişir. Özgüvensiz oldukları nasıl anlaşılır?

 • Sorumluluk alamıyorsa
 • Her konuda özgüveni olduğunu ispat etmeye çalışıyorsa
 • Abartılı güç gösterilerinde bulunuyorsa
 • Yeni ortamlara giremiyorsa
 • Yeni tanıştığı kişilerle iletişim kuramıyorsa
 • Bir derse veya faaliyete başlamadan önce çok düşünüp, temkinli davranıyorsa
 • Güvendiği kişilerin sürekli yanında olmasını istiyorsa
 • Duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlanıyorsa
 • Karar vermekte zorlanıyorsa
 • Ürkek ve huzursuz bir yapıya sahipse

Çocuklarda özgüven eksikliği

Çocuğunuzu Nasıl Yetiştirirseniz Özgüven Sahibi Olur?

Her anne baba çocuğunun çok başarılı ve özgüvenli olmasını ister. Tüm anne babalar bilmelidir ki çocuğun özgüveninin olması anne babanın elindedir. Anne baba çocuklarının özgüveni olması için çok akıllıca davranmalıdırlar.

 • Çocuğunuzun kendi değerlerini görmesini sağlayın
 • Beklentilerinin yaşına ve seviyesine uygun olması için çocuklarınızı yönlendirin
 • Çocuklarınıza huzur ve güven verin
 • Davranışlarınızla çocuklarınıza örnek olun
 • Seçim yapmaları için fırsat tanıyın
 • Çocuğunuza sorumluluk verin

Çocuk Bakımı Hakkında

Eve yeni gelmiş bir çocuğun verdiği mutluluk tüm ev halkına büyük bir sevinç yaşatır. Anne ve baba bir çocuğun doğduğu zamandan itibaren sorumluluk sahibi olurlar. Kendi kişisel bakımları gibi artık çocuğun bakımı için de birçok şeyler yapılmalıdır.

Maddi ve manevi olarak sorumluluğun olduğu çocuk bakımı bazı kişiler olarak çok zor görülse de aslında sağlıklı çocuk bakımı çok kolaydır. Bebek doğduğunda bebek ihtiyaçları ile doğar.

Sağlıklı bir çocuk hızlı büyür. Ebeveynlerine çok fazla eziyet vermez. Çocukların büyüme ölçüleri çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Bazı çocuk doğduğundan itibaren hızlı büyürken bazı çocuk ergenlik yaşına geldiğinde birden büyüme gösterir.

Çocukları Başka Çocuklarla Kıyaslamayın

Çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslamayınız. Çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslamak demek, hem okul hayatları hem de aktif hayatlarının kötü geçeceğinin göstergesidir.  Her çocuğun gelişimi aynı değildir. Bazı çocuklar spor alanlarında başarı gösterirken, bazı çocuklar dersleri alanında başarı gösterirler.

Büyüklerin birbirine benzemediği gibi, çocuklar da birbirine benzemezler. Her çocuğun dünyası içinde ayrıdır. Kardeşler bile birbirine benzememektedir. Hatta ikiz kardeşlerin çoğunun bile huyları birbirinden değişiktir.

Başka çocuklarla kıyaslanmış çocuklar, başarısız çocuklar demektir. Bir çocuğun çok fazla televizyon izlemesi sakıncalıdır. Fazla televizyon seyreden çocuklarda dikkat dağınıklığı çok fazla görülmektedir.

Çocuk Bakımı

Bebeklerin bakımları büyük çocuklara nazaran biraz daha kolaydır. Çünkü büyük çocuklarla küçük çocukların istekleri oldukça farklıdır. Bebekler ebeveynlerinden mama, anne kucağı, ilgi, uyku beklerken büyük çocuklar oyun parklarına gitmek, derslerini takip etmek, ebeveynlerle oyun oynamak isterler.

Ergenlik çağında çok fazla isyankâr olan çocuklar büyüdükçe bakımları da zorlaşır. En zor bakım kısımları bebeklikten sonra ergenlikleridir. Çocukların ergenlik dönemleri geçtikten sonra çoğu çocuk kimliğini kazanır ve sakinleşir.

Çocuk bakımı konusunda anne ve babaların oldukça sakin olmaları gerekmektedir. Sakin olan anne ve babaların çocukları daha huzurlu ve mutlu büyürler.

Çoğu çocuğun başına gelebilecek kazalarda da anne ve babanın soğukkanlı olması öngörülmektedir. Soğukkanlı olan ebeveynler çocuklarına da geçirdikleri kazalarda veya hastalıklarda daha çok destek olabilirler. Evlat sevgisi de denilen çocuk sevgisi anne ve babanın içine doğal olarak Allah tarafından verilmiştir.

Bir önceki yazımız olan İnatçı Çocuklara Nasıl Davranılmalı Nasıl Yaklaşmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Çocukta Özgüven Nasıl Gelişir Ve Neler Yapılmalıdır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ