Kadına Dair Herşey

Çoğumuzun Yanlış Bildiği Dış Gebelik Ve Belirtileri

Çoğumuzun Yanlış Bildiği Dış Gebelik Ve Belirtileri

 

Dış gebelik ya da Ektopik gebelikte denir. Döllenmiş yumurtanın rahim boşluğunun dışındaki bir bölgeye yerleşmesiyle oluşur.

Dış Gebeliğin Sebepleri Nelerdir?

dis-gebelik-resmiDış Gebeliğin Nedenleri, geçirilen enfeksiyon hastalıklarıdır. Geçirilen enfeksiyon sayısına bağlı olarak yapışkanlık durumu söz konusu olabilir. Oluşan bu yapışkanlık tüplerin içini doldurur. Tüplerin dışında da oluşarak tüplerin doğal yapısına hasar verir. Enfeksiyonlar sonucu oluşan bu yapışıklığın oluşturduğu tıkanıklar spermin girmesini engelleyecek kadar fazla ise kadında kısırlık durumu baş gösterir. Fakat tıkanıklık az ise kadın gebe kalabilir, ancak bu gebeliğin dış gebelik olma ihtimali oldukça yüksektir. Dış gebeliğe sebep olan bu yapışıklığın tek etkeni geçirilen enfeksiyon hastalıklar değildir. Geçirilen operasyonlarda yapışıklığa sebep olan bir diğer etmendir. Doğuştan gelen ve tüplerde bulunan şekil bozuklukları da dış gebeliğe sebep olacaktır.

Dış gebeliğin belirtileri, adet gecikmesi, bulantı ve kan-idrar ile yapılan gebelik testlerinin olumlu çıkması bu belirtiler normal gebelik belirtileri ile aynı olduğu için dış gebeliğin fark edilmesi zordur. Çok sonra, karında ağrı, anormal bir şekilde vajinal kanama, halsizlik ve omuz ağrısı belirtileri kendini gösterir.

Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

Dış Gebeliğin Tedavisi, İçerde bir yırtılma ya da kanama mevcutsa cerrahi müdahale uygulanır. Bazı durumlarda tüp korunabilirken bazı durumlarda tüp alınır. Yırtılma meydana gelmeyen hastalarda bazı durumlar olumlu ise cerrahi tedavi yerine sıklıklarla muayne edilmesi, tercih edilir. Bu tedavi yöntemine dahil edilen hastalar her gün muayne edilir, bhCG ve ultrason ile takip edilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Yaz Aylarına Özel Bitkisel Zayıflama Reçetesi başlıklı makalemizde diyet ve diyet listesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Çoğumuzun Yanlış Bildiği Dış Gebelik Ve Belirtileri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ