Kadına Dair Herşey

Çölyakta Beslenme Nasıl Olmalı

Çölyakta Beslenme Nasıl Olmalı

Çölyak hastalığı, buğday, arpa ve çavdar içinde bulunan glüten adı verilen bir proteine karşı vücudun geliştiği bir hassasiyet olarak tanımlanabilir. Tam anlamı ile bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Çölyak hastalığı genetik kökenli olan bir hastalıktır. Genetik etkileri olan bir hastalığı tedavi etmek her zaman daha zordur. Bu zorlukların önüne geçmek için beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir. Bu hastalık ile birlikte ince bağırsakta emilim sorunları ortaya çıkmaktadır. İnce bağırsak da emilim olmaması nedeni ile hasta birçok problem ile karşı karşıya kalacaktır.

Glütenin ortadan kaldırılması ile birlikte de hastalığın etkileri azalacaktır. Oldukça sinsi bir hastalık olan çölyak hastalığının kimi zaman tanısı geç konulmaktadır. Genel olarak görülen belirtileri; şişkinlik, ishal, kilo kaybı, karaciğer bozuklukları, cilt hastalıkları gibi durumlar olarak sayılabilir. Çölyak hastalığının belli bir yaş aralığı yoktur. Çocukluk döneminde ortaya çıkabileceği gibi geç yaşlarda da bazı tetikleyiciler ile ortaya çıkabilecektir. Yoğun stres, doğum gibi etkiler ile çölyak hastalığı ileri yaşlarda da ortaya çıkabilecektir.

Çölyak da Beslenme Hassasiyeti

colyak-ve-beslenmeÇölyak hastalığı, oldukça zor bir hastalık gibi görünse de önemli bir diyet programı ile düzene koyulabilecektir. Özellikle çölyak hastalarının glüten içeren besinlerden uzak durmaları gerekir. Buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi ağır glüten içeren besinleri ve içinde bu maddeleri bulunduran ürünleri tüketmemeleri gerekir. Glüten içeren ve hatta glütenin değdiği maddelerden bile uzak durmak gerekir. Çölyak hastaları mısır ve pirinç gibi gıdaları tüketebilirler.

Çünkü mısırın ve pirincin içinde glüten yoktur. Özellikle hazır ürünlere dikkat etmek gerekir. Çünkü hazır ürünlerin içinde sıklıkla glüten kullanılmaktadır. Bu hastalar; içeriğinden emin olmadığı hiçbir hazır gıdadan tüketmemelidir. Hatta mümkünse hazır gıdaları hiçbir şekilde tüketmemek gerekir. Süt ve süt ürünlerinin de çölyak hastaları tarafından tüketilmemesi gerekir. Çünkü çoğu hastanın bu ürünlere karşı da toleransı da bulunmamaktadır. Özellikle süt ürünlerinden uzak durmak gerekir. Glüten diyeti yaparken sıkı bir diyet programı içine girmek gerekmez. Yani hastaların diyet olarak algıladığı, aslında belli bir maddenin diyeti olacaktır. İnce bağırsak emilimini azaltan bu maddeden uzak durmayı tercih eden, bu diyet ile sağlıklı bir hayat sürebileceksiniz.

Çölyak Ve Kanser

Çölyak hastalığı her zaman önemsenmesi gereken bir hastalık çeşididir. Çünkü uzun süre diyete cevap veremeyen bu hastalık, kanser gibi hastalıklara bile neden olabilecektir. Yani hemen tedavi altına alınması gereken bir hastalık olduğu için göz ardı edilememelidir. Kısacası çölyak hastalığı doktor kontrolünde olması gereken bir hastalık olup, hastalarında bazı çabaları ile birlikte aşılabilir. Özellikle ekmek ve ekmek ürünlerinin içinde sıkça glüten olduğu için bu tarz ürünlerden uzak durmak gerekir. Glütenin yerine alınması gereken başka proteinler de kullanılabildiği için eksikliğinin bir sıkıntısı asla olmayacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kanserde Beslenme Nasıl Olmalı başlıklı makalemizde kanser hastaları nasıl beslenmeli ve kanser ve beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Çölyakta Beslenme Nasıl Olmalı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ