Kadına Dair Herşey

Cotard Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Cotard Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Nadir görülen ruhsal hastalıklardan biri de cotard sendromudur. Cotard sendromunun meydana gelmesi halinde kişi hem dünyayı hem de kendi vardığını inkar etmektedir.  Kimi zaman halüsinasyon görenhastalar başkalarına ölü olduğunu kanıtlamak için intihar düşüncesi içine girebilir. Yok sayma durumu olarak da bilinen cotard sendromu bir çeşit depresyon türüdür.

Cotard Sendromunun Belirtileri

Cotard sendromu belirtileri

Cotard sendromu belirtilerinden en ok görüleni hastanın kendisini ölü olarak görmesidir. Bu kişi için ölü olduğu düşüncesi kesinlikle değiştirilemez.  Depresyon tanısının konulduğu cotard sendromunda akıl ve beyin inkar edilmektedir. Hasta eğer hamile ise gebelik durumunu inkar etmektedir. Kimi zaman felçli olduğunu düşünen hastalar kendilerini çürümüş et olarak tanımlayabilmektedir. Hastalar bununla birlikte ailelerini, yeme ve içme fonksiyonlarını, hareket etme fonksiyonlarını ve beyin işlevlerini tamamen reddetmektedir.

Cotard Sendromu Teşhisi Nasıl Konulur?

Cotard Sendromu Teşhisi Nasıl Konulur

Nadir olarak ortaya çıkan ve son derece tehlikeli bir psikolojik rahatsızlık olan cotard sendromunda hastalar vücutlarının olmadığına inanmaktadır. Vücudu olmadığı için beslenme gereksinimi duymayan hastalar çeşitli kaygılar içerisindedir. Mutsuzluğun hakim olduğu hastalar hareket etmemeyi tercih eder.  Hastaların çevresi tarafından tespit edilmesi ve zaman kaybetmeden psikiyatri uzmanına başvurulması gerekir. Hastaların kendi durumlarıyla ilgili herhangi bir öngörüde bulunması veya hasta olduğunu düşünmesi mümkün değildir.

Cotard Sendromu Nasıl Oluşur?

Cotard Sendromu Nasıl Oluşur

Cotard sendromu ağırlıklı olarak kadınlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. 40 ile 66 yaş aralığındaki kadınlarda meydana gelen sendrom az miktarda genç erkeklerde de ortaya çıkabilmektedir. Dünya üzerinde şimdiye kadar sadece 100 vakaya rastlanılmıştır.  Cotard sendromu nasıl oluşur sorusu merak konusu olmuştur. Hastalığın ilk belirtileri arasında  endişe, şüphe, kaygı, hastalanma korkusu bulunmaktadır. Ancak hastalık bir sonraki evreye geçtiğinde hezeyan oluşma durumu giderek artar. Son evrede ise ruh halinde gözle görülür bir değişiklik durumu ortaya çıkmaktadır.  Hastalığın meydana gelmesine sebep olan hem psikiyatrik hem de organik sebepler söz konusudur.  Şizofreni, bipolar bozukluk ve depresyon hastalıklarıyla meydana gelen cotard sendromu migren, travma, beyin tümörü, epilepsi, tifo ve Parkinson hastalıklarıyla da birlikte ortaya çıkabilmektedir.  Yapılan araştırmalarda cotard sendromunun nörobiyolojik değişiklikler ile fronto-temporo-paryetal yetersizliklerden dolayı ortaya çıktığı düşünülmektedir. Cotard sendromuna girmeye meyilli olan kişilerin daha çok içe kapanık bir yapıya sahip olduğu ve sosyalleşmek istemediği anlaşılmaktadır. Sosyalleşmekten uzak içe kapanık bireylerde sendromun görülme olasılığı çok daha yüksektir.

Cotard Sendromu Tedavisi

Ruh hastalıkları kapsamında yer alan cotard sendromu her ne kadar nadir görülen bir hastalık olsa da tedavisi merak edilen bir konudur. Cotard sendromu tedavisinde ilaç kullanımı mümkündür. Antidepresan ilaçların yanı sıra duygu düzenleyen antipsikotik ilaçların etkili olduğu söylenmektedir. Bu ilaçları kullanan cotard sendromlu hastaların zaman içerisinde daha iyi olduğunu ve yararlı sonuçlar elde edildiği belirtilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tükenmişlik Sendromu Neden Olur? Tükenmişlik Sendromu Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde Tükenmişlik sendromu, tükenmişlik sendromu belirtileri ve Tükenmişlik sendromuna ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.


Cotard Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ