Kadına Dair Herşey

Cotard Sendromu

Cotard Sendromu

Cotard Sendromu

Cotard sendromu, hastaların kendilerinin var olmadıklarını, yaşamsal organlarını kaybettiği, ölü olduğu gibi düşüncelerde olduğu zihinsel bir rahatsızlıktır. Bunlara bazen olumsuzluk, kaygı ve suçluluk belirtileri de eklenebilir.

Cotard Sendromu

Cotard sendromu dediğimiz ölü adam sendromu ilk kez Jules Cotard tarafından tanımlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre yaşlı ve depresyonu olan hastalarda daha sık görülmektedir. Ayrıca bu hastaların migren, inme, beyin tümörleri, beyin hasarı, bipolar bozukluk ve şizofreni gibi hastalıklara yakalanma oranı daha yüksektir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir.

ölü adam sendromu

Cotard Sendromu Risk Faktörleri ve Nedenleri

Hastalığın kesin nedeni bilinmese de beynin sağ bölümünde oluşan lezyonlarla ilgilidir. Cotard Sendromuna sahip olan hastaların bazıları açlıktan ölmüştür. Bunun nedeni kendilerini ölü sandıkları için yemek yememeleridir. Bunun haricinde hastalarda kendine zarar verme ve intihara teşebbüs görülmektedir. Cotard Sendromu risk faktörleri;

Cotard Sendromu Risk Faktörleri ve Nedenleri

 • Depresif bozukluğu olan yaşlı hastalar
 • Bunama, bipolar bozukluk ve şizofreni gibi zihinsel bozukluğu olan hastalar
 • İnme, Parkinson hastalığı, migren, beyin hasarı, nöbet bozuklukları, beyin tümörleri ve beyin atrofisi gibi beyni etkileyen hastalıklar
 • Böbrek yetmezliği olan hastalarda asiklovire karşı istenmeyen bir reaksiyon gelişmesi.

Cotard Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Cotard sendromu hastalarda ilk olarak kaygısız bir kaygı görülmektedir. Öldüklerini, etlerinin çürümekte olduğu ve koktuğu gibi inançları vardır. Klinik özellikler açısından ise olumsuzluk, suçluluk duygusu, depresyon ve ağrıya karşı duyarsızlık görülür. Bu hastalarda kokuya, işitmeye yönelik halüsinasyonlar ve felç oldukları gibi bir inanç vardır.

Cotard Sendromu Belirtileri Nelerdir

Hal böyle olunca da bu hastalar kendi yüzlerini tanıyamaz duruma gelirler. Hijyenlerini ihmal ettikleri gibi her zaman paranoyaktırlar. Artık gerçek hislerini yitirmişlerdir.

Cotard Sendromu Tanısı

Cotard Sendromu tanısı hastalık belirtileri ve bireyin geçmişi ele alınarak teşhis edilmektedir. Bu hastalık çeşitli testler içermektedir. Bunlar;

 • EEG (Elektroansefalogram)
 • SPECT ( Tek foton emisyonlu bilgisayarlı tomografi)
 • MR ( Manyetik Rezonans Görüntüleme)
 • BT taraması (Bilgisayarlı tomografi)
 • Kan testi

Cotard Sendromu Tedavisi

Cotard Sendromu ilaç ve elektrokonyülsif terapi ile tedavi edilir. Hastalığın durumuna göre tedavi yöntemleri farklılık göstermektedir. Bunlar;

 • Yürüyen Ölü Adam Sendromu için risk faktörlerinin tanımlanması ve tedavi edilmesi gerekmektedir.
 • Cotard Sendromu tedavisinde antipsikotik, antidepresan gibi duygu durum düzenleyici ilaçlar kullanılır. Altta yatan başka bir nedene göre hasta tek ilaç ya da ilaç kombinasyonları ile tedavi edilir. Bipolar bozukluğu olan hastalarda duygu durum düzenleyicilerinin etkileri faydalıdır.
 • Elektrokonyülsif tedavi tek başına ilaçlarla, ilaç kombinasyonu karşılaştırıldığında durumu kontrol altında tutmak için etkili bir tedavi yöntemidir. EKT elektrotları hastanın kafasına yerleştirilerek küçük dürtülerle uygulama yapılır.

Hastanın genel prognozuna bakarak tedavi stratejileri belirlenmektedir. Bazı hastalarda tedavi ile iyileşme gözlenirken bazılarının ise açlıktan öldüğü görülmüştür. Ayrıca hastalar intihar eğilimi yönünden izlenmelidirler.

Bir önceki yazımız olan Elektrokonvülsif Tedavi(EKT) Hakkında Her Şey başlıklı makalemizde Ekt hangi hastalıklarda uygulanır, Ekt tedavisi fiyatları ve Ekt tedavisi görenler hakkında bilgiler verilmektedir.


Cotard Sendromu Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ