Kadına Dair Herşey

Dar Burun Sendromu Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Dar Burun Sendromu Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Burun en önemli organların başında gelir. Günlük hayatta burundan nefes alma sorunu yaşayan birçok hasta ameliyat olmayı tercih eder. Burundan nefes alma problemi günlük hayatı ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Dar burun sendromuna sahip olan hastalarda da nefes alma sorunu ortaya çıkmaktadır.  Hastalar sadece nefes almakta zorlanmaz. Aynı zamanda burun akıntısı ve burunda tıkanma gibi birçok sorun ortaya çıkar. Hastalar zaman geçtikçe psikolojik açıdan çeşitli olumsuzluklarla da karşı karşıya kalır.  Dar burun sendromu kimi zaman genetik sebeplere bağlı olarak kimi zaman estetik operasyonlar sonrasında oluşan bir hastalıktır. Burnu dar veya ince olan kişilerde bu olumsuz etkiler ortaya çıkabilir.

Dar burun sendromu

Dar Burun Sendromu Nedir?

Dar burun sendromu burnunu, üst ve orta kısmında meydana gelmektedir.  Burundaki darlık sebebiyle ciddi oranda bir burun tıkanıklığı sorunu ortaya çıkar. Burnun dar olmasının temel sebebi genetik faktörler olabilir. Genetik faktörlere bağlı olarak burun çok daha dar bir şekilde kemikleşebilir. Dar buruna sahip olan kişilerin burunlarının içindeki hava kanallarında tıkanmalar meydana gelir.  Dar burun sendromunda nezle ve grip gibi hastalıkları kabusa dönüşür. Normal buruna sahip kişilerde bu hastalıklar kolayca atlatılırken dar buruna sahip olan kişilerde hastalıklar sancılıdır.  Dar burun sendromu nedeniyle bademcik enfeksiyonu ve farenjit gibi hastalıkların ortaya çıkması da normaldir.

Dar Burun Sendromu Nedir

Genetik faktörlerin yanı sıra başarısız estetik operasyonları sonrasında da ortaya çıkabilen bir hastalıktır.  Burun ameliyatlarının başarılı uzmanlar tarafından gerçekleştirilmeli, ameliyattan önce burnun endoskopik muayenesi yapılmalı ve tomografi çekilmelidir. Hastaların sürekli burunlarının takip edilmesi ve burnun planının uzman doktorlar aracılığıyla yapılması burun estetiğinin başarılı olabilmesi için çok önemli bir yere sahiptir.  Burun ameliyatından önce gerçekleştirilen araştırmalar sayesinde hem burnun anatomik özellikleri öğrenilmekte hem de burundaki darlık ve burun etlerinin boyutu öğrenilmektedir. Bu unsurlar dikkate alınarak burun için gerekli operasyonlar gerçekleştirilmektedir.

Dar Burun Sendromu Nefes Almakta Zorluk Çekmenize Neden Olur

Burun estetiği

Burun estetiği yapılmadan önce uygulanacak olan tetkiklerin doğru bir şekilde değerlendirilmesi çok önemlidir. Burun estetiğinde doktorun başarısı ve deneyimi çok önemlidir. Burun ameliyatı öncesinde hastanın sahip olmak istediği burun şekli değerlendirilmeli ve yapılan analizler sonrasında o buruna sahip olmanın mümkün olup olmadığına karar verilmelidir. Sırf hokka gibi bir buruna sahip olmak için burnun aşırı derecede küçültülmesi doğru bir davranış değildir. Aşırı miktarda küçültülen burunlar sebebiyle hastalar ameliyat sonrasında nefes almada önemli problemler yaşamaktadır.  Burun estetiği yapılırken görünüm kadar nefes almak da çok önemli bir yere sahiptir. Sırf burnunuz hokka gibi bir görünüme sahip olacak diye hayat kalitenizi düşürecek ve nefes almanızı önleyecek unsurlara sebebiyet verilememeli ve uygun burun estetikleri yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kantaron Yağının Cilde Bilinmeyen Faydaları başlıklı makalemizde Kantaron bitkisi, Kantaron yağı ve Kantaron yağı kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Dar Burun Sendromu Nedir Nasıl Tedavi Edilir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ