Kadına Dair Herşey

Dar Mutfaklar İçin Kullanım Önerileri

Dar Mutfaklar İçin Kullanım Önerileri

Mutfaklar özellikle bayanların gün içinde en çok kullandıkları alanlardan biridir. Fakat bazen diğer odaları geniş tutmak adına mutfaklardan biraz feragat edilerek mutfak ebatları diğer odalara nazaran küçük tutulabilmektedir. Bu durumda sizlerin yapması gereken birkaç ufak değişiklik ya da doğru kullanım ile mutfağınızı daha kullanılışlı hale getirmek olacaktır.

Peki, nasıl kullanırsak dar mutfaklar nasıl dekore edilmeli ya da nasıl kullanışlı hale getirebiliriz? Öncelikle dar bir mutfak sahibiyseniz mutlaka mutfağınızda açık renklerden vazgeçmeyin ki mutfak daha ferah görünsün.

Mutfaklarınızda illa ki ankastre yerleşim kullanmak zorunda değilsiniz bazen dağınık duran ankastreler oldukça yer kaplaya bilir bunun yerine kompakt dolaplar var mutfağınızın ölçülerinde bu tür dolaplar sayesinde buzdolabı ve fırını bir araya çekebilir dolabın kalan alanlarını da başka türlü değerlendirebilirsiniz. Dar mutfaklarda mobilya kullanımı da oldukça önemlidir.

Yine mutfakların vazgeçilmezi mutfak masalarının doğru seçimini yaparsanız yer konusunda oldukça tasarruf sağlamış olursunuz. Mesela duvara montelenir bir masa edinerek işiniz bittiğinde masanızı kaldırma imkanı elde eder böylece mutfakta orta alan açılmış olur. Yine hem tezgah hem de mutfak masası şeklinde kullanabileceğiniz masalar vardır. Masanızın bir ucunda ankastre ocağınız varken diğer ucu da yemek masası olarak kullanmak oldukça kullanışlı olacaktır.

Mutfak tezgahlarınızı biraz küçük tutarak yine ferah bir alan oluşturma imkanına sahipsiniz. Ayrıca boydan kiler dolaplar yaptırıp içine derinliği olan çekmeceler yerleştirirseniz mutfaktaki pek çok döküntünüzü toplayacaktır bu dolaplar.

Hanımların en çok dert ettikleri konulardan biri de mutfakların köşe kısımları bazen bu bölmeler çok kullanışlı yapılmaz haliyle işe yaramayan alanlar olarak görülür. Oysa ki mutfak dolaplarının kesişim noktaları iyi bir planla mutfağa dahil edilip oldukça işlevsel bir hal alabilir.

Mutfağınızdaki görsel karmaşa da zaten küçük olan mutfağı daha da küçük hale getirecektir bu karmaşayı gidermek için dış yüzeyi birbiri ile uyumlu dolaplar kullanarak sorunu çözebilirsiniz. Duvarlarınıza monteleyeceğiniz raflar ile de yine kendinize kullanım alanı açmış olur ve duvarlarınızı avantaja çevirmiş olursunuz.

Aslında iyi bir ev dekorasyonu ile sadece mutfaklarınızı değil tüm dar mekanlarınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bebeğinizin Güvenliği İçin Odasını Doğru Dekore Edin başlıklı makalemizde Bebek odası dekorasyon modelleri, bebek odası dekorasyon tavsiyeleri ve güvenli bebek odası dekoru hakkında bilgiler verilmektedir.


Dar Mutfaklar İçin Kullanım Önerileri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ