Kadına Dair Herşey

Dekorasyona Uygun Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

Dekorasyona Uygun Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

Yeni perde almak isteyenler perde seçimi konusunda genel olarak kararsız kalmaktadır. Perde seçimi yaparken dekorasyona uygun perdeler tercih edilmeye özen gösterilmelidir. Pek çok kişi perde seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusunu kendi kendine sormaktadır. Perdeler kullandıkları alanları tamamlayan ve evin stilini destekleyen en önemli aksesuarların başında gelmektedir.  Perdeler her ne kadar zorunlu olarak kullanılmasına gerek olmasa da ev ve işyerlerinin bütünlüğünü sağlayan en önemli unsurların başında gelmektedir.  Yeni perde almayı düşünenler perde seçimi yaparken öncelikle nasıl bir dekorasyon hayal ettiğine karar vermelidir. Perdeler için evin giysisi desek yanlış olmaz. Doğru perde seçimi sayesinde hem evlerin şık görünümünü arttırabilir hem de evlerin tarzını tamamen değiştirebilirsiniz. Binlerce perde modeli bulunmaktadır. Binlerce perde modeli arasından en doğru seçimi yapabilmek çok önemlidir.

Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Perde seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Odanın almış olduğu ışık miktarı, odanın genişliği, dekorasyon stili ve duvar ya da mobilya renkleri doğru perde seçimi yapabilmek için en önemli konuların başında gelmektedir.  Evinizi dekore ederken duvar rengi ile mobilya rengini belirlemekle işe başlayabilirsiniz. Ardından mobilya ve duvar rengine uygun perde seçimi yapmaya başlayabilirsiniz. Her ne kadar perde çeşidi çok olsa da kıstasları belirledikten sonra alternatifler azalacak ve daha kolay bir şekilde perde tercihi yapma imkanına sahip olacaksınız. Dekore etmek istediğiniz mekandaki zemin rengi, mobilya modeli ve rengi ile duvar rengi perde seçimini etkileyen temel kıstaslar arasında yer almaktadır.

duvar rengine uygun perde seçimi

Perde Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Perde seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken konular şu şekildedir:

Perde seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken konular

  • Odayı Hangi Amaçla Kullanacağını Belirleyin

Perde seçimi yaparken odanın hangi amaçla kullanılacağını belirlemek çok önemlidir.  Odanın sık sık kullanılıp kullanılmayacağı veya depo görevi görüp görmeyeceği perde seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Çok kullanılan odalar için perde seçimi yaparken kolay temizlenen, kolay ütülenen ve yıkanabilen perdeler tercih etmek çok önemlidir. Çocuk odası için perde arayışı içerisinde olan anne ve babalar ahşap tasarıma sahip store perdeler tercih ederek odanın havasını tamamen değiştirebilir.

  • Odaya Girecek Işık Miktarı Belirlenmelidir

Odaya girecek olan ışık miktarı perde seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken başka bir konudur. Yatak odalarının genel olarak çok fazla ışık alması istenmez. Işık nedeniyle uykusunun bölünmesini istemeyenler yatak odalarında koyu renge sahip kalın kumaşlı perdeler kullanmalıdır. Işık alması gereken odalar için perde seçimi yapacaksanız ince kumaşların kullanıldığı açık renkli perdeler tercih etmesi gerekir.

  • Odada Nasıl Bir Dekorasyon Stili Uygulanacağı Belirlenmelidir

Odadaki perde seçiminin mutlaka dekorasyon tarzına uyum sağlaması gerekir.  Unutulmamalıdır ki modern odalarda klasik bir perde kullanılamaz. Klasik odalarda da modern perdelerin kullanılması uygun değildir. Eğer modern bir dekorasyon düşünüyorsanız zebra veya store perdeler tercih edebilirsiniz.  Zebra ve store perdeler hem düz renklerle hem geometrik desenlerle hem de çizgili desenlerle uyum sağlamaktadır.  Klasik bir oda dekorasyonu düşünüyorsanız parlak veya ipek kumaştan yapılmış perde modelleri tercih edebilirsiniz. Klasik odalar için perde seçimi yaparken sade ve az deseni olan perde modelleri ideal bir seçim olur. Bu sayede klasikhavayı dengeler ve daha sade bir ortam yaratmış olursunuz.  Klasik mekanlarda yere kadar inen jaluzi perdeler çok tercih edilen modeller arasında yer almaktadır.

Klasik odalar için perde seçimi

  • Pencereye Uygun Perde Seçimi Yapılmalıdır

Odanın pencerelerinin nasıl olduğu perde seçiminde dikkat edilmesi gereken başka bir konudur.  Büyük pencereye sahip olan odalarda yere kadar uzanan perdeler tercih edilmelidir. Eğer pencereleriniz küçük ise sade modeller tercih etmeniz yerinde bir seçim olacaktır.  Ayrıca kornişlerin pencereye göre daha uzun olması gerekir. Bu sayede dar pencereler olduğundan daha geniş bir görünüme sahip olur.

  • Perde Rengi Seçimi Önemlidir

Perde rengi nasıl seçilir sorusu eni perde almak isteyen kişilerin sık sık karşı karşıya kaldığı sorulardan biridir.  Genel olarak en çok hata yapılan konulardan biri de perdenin rengidir. Pek çok kişi perde seçimi yaparken genel olarak oturma gruplarıyla uyum sağlayan perdeler tercih ediyor. Ancak bu stil odada boğucu bir hava oluşmasına neden oluyor.  Bu nedenle perde rengi belirlenirken koltuk takımlarıyla ya zıt bir belirlenmeli ya da uyum sağlayan bir renk tercih edilmelidir.

  • Perde Kumaşı Seçimine Dikkat Edilmelidir

Perde kumaşı seçimi yaparken mobilyaların kumaşlarına uyumlu olması çok önemlidir. Perde kumaşını aynı renklerde olmamasına özen gösterilmelidir. Ancak mobilyalar ile doku anlamında uyum gösteren perde kumaşları tercih edilmelidir.

Küçük Odalarda Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Küçük odalar için perde seçimi

Küçük odalar için perde seçimi yaparken pencereyi kapatan perdelerden uzak durmanız gerekir.  Küçük odalarda yere kadar uzanan perde tasarımları tercih etmeniz gerekir. Uzun perdeler kullanarak hem odalarınızı daha geniş bir görünüme kavuşturabilir hem de daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Ev Dekorasyonunda Pudra Renk Kullanımı ve Pudrayla Uyumlu Renkler başlıklı makalemizde ev dekorasyonları, Ev dekorasyonunda pudra ve ev dekorasyonunda pudra renk kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Dekorasyona Uygun Perde Seçimi Nasıl Yapılır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ