Kadına Dair Herşey

Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları

Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları

 

Çağımızın belki de en önemli sorunlarından birisi haline gelmiş durumda depresyon.Artan stres ve yaşam zorluğuyla birlikte bir de şehir hayatında olan kişiler bir kısakç içerisine girdiğini hissetmekte ve bu sorunun içerisinde kendilerini bulmakta.Gerçi tedavi için farklı ilaç ve haplar sağlık kurumlarında bulunuyor lakin doğada herşeyin olduğu gibi depresyonun da bir çaresi var.

 

Ruhsal Durumu Düzelten Bitkiler

Bazı durumlarda psikolojimiz en çabuk şekilde etkilenmekte ve hafif şiddetli depresyon durumları görülmektedir. Havanın kapalı olmasından bir yakınımızla tartışmaya kadar birçok neden depresif bir ruh haline girmemize neden olabilir. Bu gibi durumlarda ilaçlar kullanmak yerine depresyona iyi gelen bitki çayları kullanmak daha yararlı olacak ve bu depresif ruh halinden bir an önce kurtulmamıza imkan sağlayacaktır.Bazı bitki çayları kokusu ve tadıyla keyfimizi yerine getirmekte ve uyku düzenini sağlayarak oldukça sağlıklı bir durum oluşturmaktadır. Sarı kantaron ve papatya çayı gibi bitkiler sinir sistemini etkiler ve ruh halini yükselterek depresyon sorununu tamamen ortadan kaldırabilir. Tabi sinir sistemi üzerinde etkili olan bu bitki çaylarının kullanımı gelişi güzel değil de kontrollü bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Çünkü aşırı şekilde tüketilecek olan bitki çayları depresyon için bir fayda sağlamayacağı gibi aynı zamanda depresyonun derinleşmesine de neden olabilir. Depresyona tedavisinde kullanılan bitki çayları sadece kısa süreli ruhsal durumları düzenlemek içindir kronikleşmiş hastalıklara bir çaresi yoktur.

depresyon-bitkisel-tedavi

Sarı Kantaron

Hafif derecede depresyon tedavisinde kullanılan ve en etkili çözümleri sunan bitkisel çayların başında sarı kantaron gelmektedir. Sakinleştirici ve ruh halini yükselten bu bitki çayı dünyada da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Papatya Çayı

Sakinleştiren ve rahatlık veren papatya çayı uykuya geçişi kolaylaştırmakta ve kaygı, depresyon, ruhsal sıkıntı ve uykusuzluk gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. Uyku kalitesini arttıran ve enerjiyi yükselten papatya çayı merkezi sinir sistemine etki ederek depresyon ağrılarını ortadan kaldırır ve beynin daha fazla serotonin salgılmasını sağlar.

Lavanta

Depresyona, kaygı ve uykusuzluğa lavanta çayı oldukça iyi gelmektedir. Sakinleştirici etkisi ve son derece rahatlatıcı özelliği ile kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.

depresyon-bitkisel-ilaclar

Bu mucizevi bitki çayları depresyona iyi geldiği gibi aynı zamanda ruh halinin yükselmesinde ce uyku problemini de ortadan kaldırmada oldukça önemlidir. Sinir sistemini koruyan bitki çayları yukarıda da bahsedildiği gibi ilerlemiş depresyon tedavisinde bir çözüm yolu sunmaz. Kişiler eğer depresyonda olduğunu düşünüyorsa öncelikle bir doktora başvurmalı ve sonrasında da ilaçlarına ek olarak bu tür bitkisel yolları tercih etmelidir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Çölyakta Beslenme Nasıl Olmalı başlıklı makalemizde çölyak hastalığı ve çölyak ve beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ