Kadına Dair Herşey

Depresyondaki Kişilere Kurmamanız Gereken 10 Cümle

Depresyondaki Kişilere Kurmamanız Gereken 10 Cümle

Depresyonda olan birine nasıl yardım edebilirim?Aslında bunun cevabı gayet basit.Depresyonda olan biri gayet hassas ve kırılgan bir dönemindedir.Ve kuracağınız tek bir olumsuz cümle bile depresyonda olan kişilerin durumlarını daha da kötü bir duruma sürükleyebilir.Bu yazımız,bu kişilerin neler duymak ya da neleri duymak isteyeceği ile alakalı olarak bilgilenmenizi sağlamak amacıyla yazıldı.Depresyon,bir ruh halidir ve sizin de ruh haliniz ve cümleleriniz bu kişilere yardım ederken oldukça önemlidir.

Bu zor süreçteki yakınınıza yardım ederken,tavsiyelerimiz şu şekilde..İşte “Depresyondaki kişiyle nasıl yardım edilir?” sorusunun cevapları

Yapma böyle,bundan daha kötü problemler var hayatta

depresyon

Daha büyük problemlerin olması,depresyondaki kişinin problemlerimi çözmeyecek ki.Bunun yerine,”Seni anlıyorum.Çok üzgünüm.Sana nasıl yardım edebilirim” şeklinde cümle kurup,onun yanında yer aldığınızı hissettirin.

Kendine inan,yarın daha güzel bir gün olacak.Her gecenin bir sabahı var

depresyon-

Bir iyilik yap ve sus.Depresyon bir anda çözülecek bir şey değil.Bunun yerine “Adım adım gidelim,konuşalım ve neler yapabileceğimize bir bakalım” demek çok daha etkili bir cümle olur.

Hayat adil değil maalesef

depresyon-8

Zor olan bir durumu daha da hazin bir hale getiriyorsun.İyice içinden çıkılmaz bir hale sokuyorsun.Bunun hiç bir faydası yok.Bunun yerine,”Çok üzüldüm,bunun üstesinden geleceğini düşünüyorum,beraber üstesinden geleceğiz” demeniz daha doğru

Takma kafana

depresyon-4

Olmaz,depresyondaki kişi bundan zevk alıyor sanki.Zaten bunu kafasına takmamaya ve üstesinden gelmeye çalışıyor.Ona söyleyeceğin bu cümlenin O’na hiç bir katkısı yok.Bunu demek yerine şu cümleyi kursana.”Bununla tek başına savaşmak zorunda değilsin,Bunun için buradayım”

Hayat devam ediyor

depresyon-9

Ben zaten bilmiyordum bunu.Bunun yerine “Biliyorum kötü giden şeyler var ama beraber aşacağımızı düşünüyorum”

Nasıl hissettiğini biliyorum.Ben de daha önce depresyona girmiştim

depresyon-1

Girmiş olsaydın,zaten bu şekilde konuşmaman gerektiğini de bilirdin.İnsanlar her zorluğu,her problemi aynı şekilde çözemeyebilirler.Bu şekilde konuşarak,benim acılarımı hafife alıyorsun.”Neler yaşıyorsun,senin kadar bilemem ancak seni anlamak için elimden geleni yapacağım” cümlesi çok daha etkili olacaktır.

Bence bencilce düşünme

depresyon-10

Pardon ama senin sorunun nedir?Depresyondaki kişi bu dönemde zaten en çok da kendini sorguluyor ve eleştiriyor.Yangına körükle gitmekten başka bir şey değil bu.Depresyon bir seçim değildir ve kimse isteyerek depresyona girmez.Bunun yerine “Seni özlüyorum,senin için ne yapabilirim” demelisiniz.

Dışarı çık,biraz gez,bir şeyler ye,her şeyi unutursun

depresyon-11

Depresyon kötü geçen bir gün değil.Güzel geçireceğin bir günle de bitmez.Yaşadıklarım bir tünelin ucundaki ışığı göremeyişim gibi.Bu şekilde konuşmak yerine “Seninle daha çok vakit geçirmek istiyorum.Biraz dışarı çıkıp bir şeyler içsek sence nasıl olur” desen çok daha mantıklı olacak

Çok kötü görünüyorsun

depresyon-6

Depresif kişi her bir dakika bu durumdan çıkmak için savaşır.Duymak istedikleri son şey bile değildir bu cümle.”Seni üzgün görmek beni çok üzüyor.Gel beraber üstesinden gelelim” diyin.

Neden bu kadar üzülüyorsun ki

depresyon-7

Depresyon anlık bir kötü durum sonucu duyulan üzüntü değildir.”Bu kadar üzülmeni anlıyorum ama unutma ben her zaman buradayım” cümlesi çok daha etkilidir.

Unutmayın..Depresyon ciddi bir rahatsızlıktır.Fark ederseniz en önemli kilit cümlelerin başında “Senin yanındayım” mesajı gelir.Keza bu hastalığı bir yardım almadan atlatmak gerçekten meşakkatli bir iştir.

Mutluluk peşinizi hiç bırakmasın..

 

 

Bir önceki yazımız olan Yeteri Kadar Su İçmediğinizi Gösteren 8 Önemli Belirti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Depresyondaki Kişilere Kurmamanız Gereken 10 Cümle Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ