Kadına Dair Herşey

Dibek Kahvesi Nereye Ait?

Dibek Kahvesi Nereye Ait?

Son zamanlarda oldukça birçok Kafe’nin menüsünde rastlandığımız birçoğumuzun yeni tanıştığı bir lezzet var. İlk duyulduğunda yabancılık çektiğimiz ancak daha sonra topraklarımıza ait olduğunu ve unutulmaya yüz tuttuğunu duyduğumuzda deneyip bağrımıza bastığımız güze bir lezzettir, Dibek Kahvesi.

dibek1

Yapımı oldukça zor olan kahvenin üretimi de çok azdır. Çünkü dibek kahvesinin farkı üretim şeklidir. Farklı bir sistemle öğütülür ve fazlaca emek gerektirir. Bu nedenle de kahve makinelerinin ortaya çıkması ile birlikte evlerimize giren hazır öğütülmüş Türk kahvelerinden sonra Dibek Kahvesi yapımı kaybolmaya yüz tutmuştur.

DİBEK KAHVESİ HANGİ BÖLGELERE AİTTİR?

dibek2

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ve Ege Bölgesinde belli kesimlerde bu kahveye rastlayabilirsiniz. Çünkü birbirlerine çok uzak olmalarına rağmen iki bölgede de bu Dibek Kahvesi ismi bölgelerle özdeşleşmiştir. Özellikle hem Diyarbakır hem de İzmir’de bu kahvenin tadına bakabileceğiniz, bu geleneksel lezzetle karşılaşabileceğiz yerler vardır.

Dibek taşı ile yapılan bu kahve Diyarbakır’da Urfa ve Maraş’ta çokça karşılaştığımız menengiç kahvesi de karıştırılarak yapılır. Dibek kahvesinin kıvamı Türk kahvesine nazaran daha yoğundur. Bu lezzeti mutlaka tatmalısınız. Türk kahvesine alternatif olarak içebileceğiniz bu kahveyi bir kez denedikten sonra bağrınıza basacak ve bu unutulmaya yüz tutmuş büyük emeklerle yapılan kültürümüz kokan Dibek kahvesini severek yudumlayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Evinizin Girişini Dekore Ederek Enerjinizi Yükseltin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Dibek Kahvesi Nereye Ait? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ