Kadına Dair Herşey

Dış Gebelik İhmale Gelmez

Dış Gebelik İhmale Gelmez

Dış Gebelik Tedavisi

Dış gebelik, her yüz hamilelikten 1 veya 2 sinde rastlanan ve aynen hamilelik gibi belirtiler veren bir sağlık sorunudur. Fark edildiği anda en kısa süre içinde sonlandırılması gerekir. Çok ender de olsa kendiliğinden sonlanabilir. Fakat beklemek annenin hayatını riske atacaktır. Hamileliğin ilk üç ayında hemen fark edilip sonlandırılması gerekir. Ülkemizde dış gebelik sebebi ile çok sayıda kadın genç yaşlarda hayatını kaybetmektedir. Bu sebeple de toplumun dış gebelik konusunda bilinçlenmesi erken yaşta kadın ölümlerini engellemek adına büyük önem taşır.

Dış Gebelik Nedir?Normal Gebelikle Farkı Nedir?

Kısaca dış gebelik; döllenen yumurtanın rahim dışında başka bir bölgede yerleşmesidir. Çoğu zaman tüplerde bazen ise servikste, yumurtalıklarda veya karın içinde dış gebeliğin meydana gelmesi mümkündür. Erken fark edildiğinde çeşitli önlemler alınabilir. Fakat geç fark edildiğinde, bazen annenin tüplerini, rahmini hatta hayatını kaybetme ihtimali bulunur. Zenci ırkta normalden çok daha fazla görülen bu sorun, daha önce tüplerinden her hangi bir tedavi görmüş kadınların da sıklıkla yaşadığı bir sağlık sorunudur.

dis-gebelik

Dış Gebelik Belirtileri

– Karın bölgesinde veya kasık bölgesinde çeşitli ağrılar

– Adet kanamasında gecikmeler

– Vajinada meydana gelen kanamalar

– Tansiyonda ani düşme

– Halsizlik ve çarpıntı

– Baş dönmesi veya ani bayılmalar

– Tekrarlayan mide bulantıları ve kusmalar

Dış Gebelik Tedavisi

Dış gebelik için uygulanan iki tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar ilaç tedavisi ve cerrahi müdahalelerdir. Bazı hastalarda ise dış gebelik tedaviye gerek kalmadan takipler sırasında kendiliğinden yok olur. Bu duruma ise izleme tedavisi adı verilir. Fakat dış gebeliğin her zaman kendiliğinden yok olması pek mümkün değildir. Çoğunlukla ilk başlangıçtaki B-HCG değeri normalden çok düşük olan ender bazı hastalarda mümkün olur. Dış gebelikte kullanılan ilaç tedavisi oldukça ağır kimyasallar içerir. Bu sebeple yan etkileri sebebi ile oldukça dikkatli bir şekilde kullanılmaktadır. Ameliyat ise daha çok laporoskopi yöntemi yani kapalı ameliyat ile gerçekleştirilir. Fakat bazı durumlarda, tüplerde veya rahimde yapışıklıklar görülür.

Dış Gebelik Kimlerde Daha Fazla Görülür?

Tüplerinde iltihap veya tüplerinden her hangi birinde doğumsal bir anormali bulunan, apandisit, yumurtalık iltihabı gibi alt karın bölgesinden bir operasyon geçirmiş kişilerde, daha önce dış gebelik geçmişi olan, tüp bebek tedavisi gören, zenci ırka mensup ve ilerlemiş yaşlarda hamilelik yaşayan kişilerde, dış gebelik oluşması çok daha kuvvetli bir ihtimaldir.

Dış Gebelikte Kullanılan İlaç Tedavileri

Dış gebelik tedavisinde yoğun olarak kullanılan metotreksat, aslında bir kimyasal tedavi ilacıdır ve bazı kanser türlerinin tedavisinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Dış gebelik normalde kanser veya kansere benzeyen bir hastalık değildir. Fakat dış gebelikteki hücrelerinde ölümünü sağladığı için bu ilaç dış gebelikte yoğun olarak kullanılmaktadır. Metotreksatın, bazen tüp içerisine veya gebeliğin amniyon kesesi içerisine uygulaması yapılmış olsa da günümüzde genellikle kas içerisine enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır. Bu ilaç hücrelerin DNA sentezini bozarak etkisini hemen gösterir. Metotreksat ile ilaç tedavisi karın içerisinde fazla kanaması bulunmayan hastalarda veya kanama olmuş fakat bir süre sonunda durmuş hastalarda tercih edilir. Aynı zamanda, gelecekte çocuk sahibi olmayı düşünen hastalar için de uygun bir tedavi yöntemidir. Çünkü bu tedavinin başarılı olması durumunda, ameliyata gerek kalmadan ve tüplerden her hangi biri zarar görmeden dış gebelik kendiliğinden kaybolacaktır.

İlaç Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

Akciğer hastalığı bulunan kişilere, bağışıklık sistemi düşük kişilere, kan, kemik iliği, böbrek ve ülser hastalarına kimyasal tedavi ilaçları önerilmez. Ayrıca karaciğer hastalarının veya aşırı alkol tüketenlerin, bu ilaçları kullanmaması gerekir. Bazı yan etkileri bulunan bu ağır ilaçların doktorlar tarafından dikkatle kullanıldığı bilinmektedir.

Dış Gebelikte Cerrahi Müdahaleler

Dış gebelik sırasında her hangi bir kanama meydana geldiğinde veya yırtılma söz konusu olduğunda cerrahi müdahale kaçınılmaz olacaktır. Ameliyat açık veya kapalı yöntem ile yapılabilir. Bazen tüplere yapışık olarak gelişen dış gebelik neticesinde, operasyon sırasında tüplerin de alınması söz konusudur. Çok ender de olsa rahme yapışık dış gebeliklerde, rahminde alınması gerekebilir. Son çare olarak başvurulan cerrahi işlem, kapalı ameliyat yöntemi ile gerçekleştirilir. Fakat bazı mecburi durumlarda açık ameliyatta uygulanmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Zayıflamak Değil,Sağlıklı Kilo Vermek Önemli başlıklı makalemizde diyet, kilo vermek ve sağlıklı zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.


Dış Gebelik İhmale Gelmez Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ