Kadına Dair Herşey

Diş İpi Kullanımının Önemi

Diş İpi Kullanımının Önemi

Dişleri düzenli olarak günde en az iki kez fırçalamak, ne yazık ki çürük oluşumunu ve diş eti problemlerini önlemiyor. Diş hekimleri, diş fırçalama işleminin ardından mutlaka diş ipi kullanılması gerektiğinin altını çiziyor. Peki diş ipi ne zaman kullanılır?

Alışkanlık Hâline Getirin

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi kullanmayı alışkanlık hâline getirmeniz, ilerleyen yaşlarda diş kayıpları yaşamamanız, çürüklerle savaşmamanız, diş eti problemleri yüzünden sağlığınızı tehlikeye atmamanız için önemlidir. Diş ipinin ne zaman kullanılacağı sorusu kadar, diş ipi ne sıklıkla kullanılır sorusu da oldukça önemlidir. Uzmanlar her yemek sonrasında kullanılmasını önerseler de, böyle bir vaktiniz yoksa günde en azından bir kere, gece yatmadan önce dişlerinizi fırçaladığınızda, diş ipiyle bütün diş aralarınıza girip fırçadan geriye kalan bakteri ve plakları, artıkları yok edin. Bunun için yaklaşık 50 santimetre uzunluğundaki diş ipini, küçük zik zaklar çizerek bir diş aranızdan diğerine geçirmeniz yeterli.  Diş ipiyle temizliğin ardından, ağzınızı çalkalamayı unutmayın.

Daha Sağlıklı Bir Gülüş İçin

Düzenli olarak diş ipi kullanmaya başladığınızda dişlerinizin daha temiz ve beyaz olduğunu, diş etlerinizin de sağlıklı bir görüntüye kavuştuğunu göreceksiniz. Hem ağız kokusuna sebep olan plaklardan kurtulmuş, hem bakımsız diş etlerinin bir süre sonra çekilmesi ile dişsiz kalma riskini ortadan kaldırmış, hem de daha iç açıcı bir görüntüye kavuşmuş olacaksınız. Kulağa ilk başta zaman alan bir işlem olarak gözükse de, diş ipi kullanmayı alışkanlık hâline getirdiğinizde, oldukça rahatladığınızı ve kendinizi iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Yumuşak Diş İplerini Seçin

Politetrafloretilen, naylon, kürdan diş ipleri, diş ipi çeşitleri arasında en yaygın olanlar. Burada önemli nokta, diş ve diş etine hasar verecek, kanamaya neden olacak sert ve kalın ipler yerine daha yumuşak ve ince olanlara yönelmek. Tel takanlar veya implantı bulunanlar ise diş ipi seçiminde doktorlarına danışabilirler. Diş ipinin sağlam ve kaygan olması da bir diğer önemli husustur. Temizleme sırasında ipin kopmaması ve rahat hareket etmesi gerektiği için mumlu ve kaygan bir yüzeye, dayanıklılığa sahip olması önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Duruşunuzla Sağlığınıza Zarar Vermeden Telefon Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde doğru cep telefonu kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Diş İpi Kullanımının Önemi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ