Kadına Dair Herşey

Diş Sağlığının Önemi

Diş Sağlığının Önemi

Güzel bir gülüşün en büyük sırrı bakımlı ve bembeyaz dişlerdir. Estetik güzelliğin dışında bakımlı dişlerin sağlığımıza da büyük etkisi vardır. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki; çürük bir diş kalp hastalıklarından, mide hastalıklarına, böbrek ve karaciğer hastalıklarından, kansere kadar bir çok soruna yol açabilmektedir.

Diş doktoruna ne sıklıkta gitmek gerekir?

Ülkemizde diş sağlığına çok fazla önem verilmediği biliniyor Ancak gelişmiş ülkelerde 6 ayda bir diş hekimine gidilmektedir. İleride bir sorunla karşılaşmamak, sağlıklı dişleri koruyabilmek ve diş çürüğü başlangıcı durumda müdahale edebilmek için her yıl diş doktoruna muayene olmakta fayda vardır.

Dişler Neden Çürür?

Dişlerimiz, bakteri plağı, tüketilen şekerli – karbonhidratlı gıdalar ve genetik yapımız nedeni ile çürür.

Diş Çürüklerini Önlemek İçin Neler Yapabiliriz?

Diş çürümesi nasıl önlenir konusu herkes için çok önemlidir. Çürüklerin önlenmesi için günde 2 kez dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Ağızda kalan bakterilerden arınmak için ağız gargarası ve diş aralarını iyice temizleyebilmek için diş ipi kullanılmalıdır.Sağlıklı beslenmek ve vücudumuzun ihtiyacı olan tüm vitamin ve proteinleri almak dişlerimizin sağlığı açısından da çok önemlidir. Dişlerimizi sert cisimleri kırmak için kullanmamalıyız. Bunlar diş minelerine zarar verebilir.Yüksek lifli ve sert gıdalar (elma, havuç, vb.) dişlerimizi temizler ve güçlendirir.Çok şekerli gıdalar tüketildikten sonra dişler mutlaka fırçalanmalı, bu imkanı bulamıyorsanız bol su ile çalkalanmalıdır.Asit diş minesine zarar verir, bunun yerine doğal içecekler tercih etmek daha uygun olacaktır.Çürüklerin oluşmasını önlemek için florür içeren diş macunları tercih etmek gerekir.

Diş Çürüklerinin Belirtileri Nelerdir?

Çürük bir diş genellikle kolaylıkla kişinin kendisi tarafından anlaşılabilir. Diş çürüğü belirtileri genellikle siyahlaşma ve ağrıdır. Çürüme başladığı zaman, çürüğün oluştuğu yer siyahlaşmaya başlar. Çürük nedeniyle oluşan asitlerde dişin erimesine neden olabilir.

Ancak zaman zaman bazı diş çürükleri hemen anlaşılamayabilir. Bunlar genelde iki dişinin arasında oluşan çürüklerdir. Bu çürükler düzenli doktor kontrollerinde çekilecek olan röntgenlerde ortaya çıkar.

Bir önceki yazımız olan Doğru Nefes Nasıl Alıp Verilir? başlıklı makalemizde Doğru nefes almanın faydaları, doğru nefes egzersizleri ve doğru nefes nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.


Diş Sağlığının Önemi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ