Kadına Dair Herşey

Disleksi Nedir?

Disleksi Nedir?

Disleksi Nedir?

Disleksi Nedir

Disleksi, bir çeşit öğrenme bozukluğudur. Kişiler harfleri ve kelimeleri seçmede zorluk yaşarlar. Buna bağlı olarak da çocuklar okumaya daha geç başlamaktadırlar. Bu rahatsızlık yüzünden birçok kişi de zekâ geriliği problemi olduğu düşünülmektedir. Albert Einstein ve Bill Gates gibi ünlü zeki kişilerde de bu tür rahatsızlıkların olduğu görülebilir. Disleksi de en önemli belirti harflerin ters okunmasıdır. Bu sorunun ilk başlarda görme bozukluğundan kaynaklandığı düşünülse de asıl neden öğrenme, hafıza ve dil ile ilgilidir. Disleksi hastalığı kalıtımsal nedenlere bağlı görülebilmektedir.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksi Belirtileri Nelerdir

Disleksi belirtileri şunlardır;

 • Kişi solunu ve sağını ayırt edemez.
 • 6 ve 9 sayılarında olduğu gibi rakamlar yanlış okunur.
 • Yazma ve okuma konusunda zorluklar yaşanır.
 • Sıralama yapma konusunda zorluk yaşanır.
 • Şarkıları öğrenmede güçlük çeker ve tek başlarına kitap okumak istemezler.
 • Sebepsiz gülme ve ağlama.
 • Yürürken denge kuramama, sola ve sağa çarpma.
 • Yukarı ve aşağı gibi yön ve yer belirten kelimelerin ters anlamda kullanılması
 • Temel nesnelerin renklerini ya da adlarını hatırlayamama
 • Konuşmada pelteklik
 • Nesnelerin isimlerini yanlış öğrenme (masaya sandalye söylenmesi gibi)
 • Sözcüklerin birbiriyle karıştırılması
 • Nesne isimlerinde yanlış söylemeler olur.
 • Çocuğun konuşma zamanı geldiyse ve hala sözcükleri çıkarmada ve konuşmaya başlamada zorluk yaşanmasıdır.

 

Disleksi Nedenleri Nelerdir?

Disleksi travma sonrası ve doğuştan olmak üzere iki çeşit nedene bağlı olur. Doğum öncesi sorunlar doğuştan gelenlere neden olurken, doğum esnasında veya sonrasında oluşan komplikasyonlar travma sonrası disleksi nedenlerindendir.

Disleksi Nedenleri Nelerdir

Bunun dışında çok küçük yaşta yaşanılan kazaların olması da travmatik olayların oluşmasında etkili olmaktadır. Bu olay psikolojik olarak ya da kalıtımsal olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle yalnızca yanlış beslenme, kalıtımsallık, travma veya yetersiz beslenmenin olduğunu söylemek doğru olmaz.

Disleksi Tedavisi Nedir?

Öğrenme bozukluğu olan bu hastalıkta en önemli konu rahatsızlığın farkında olmaktır. Eğer çocuğunuzun bu rahatsızlığa bağlı şikâyetleri olduğunu düşünüyorsanız hemen uzman bir doktora götürün ve kesin olarak teşhisin koyulması sağlanacaktır. Kesin teşhis koyulduktan sonra psikolog ve öğretmen ortak çalışarak bu rahatsızlığın tedavi edilmesi mümkündür.

Disleksi Tedavisi Nedir

Bunun haricinde doğal sağlık tedavileri de uygulanmaktadır. Kurtpençesi diye adlandırılan bitki 3 hafta süresince günde en az 3 defa kullanılarak tedavi boyunca çocuk için gerekli olan besinlerin alınmasını sağlamak mümkündür. Bunun dışında ise disleksinin tedavisinde bazı terapilerin de etkili olduğu düşünülmektedir. Özellikle bunlar arasında Akupunktur, Homeopati, Refleksoloji, Besin Terapileri, Geleneksel Çin Tedavileri ve Kranyal Osteopati bulunur. Bunlardan daha önemli olan ise evde ailenin ilgisi de çok önemlidir. Bu rahatsızlıktan dolayı çocuklar kendilerini dışlanmış hissederler ve sorunun daha da ilerlemesine neden olur. Bu nedenle aile çocuğuna mutlaka özgüven aşılamalı ve onun yalnız olmadığını hissettirmesi çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Cotard Sendromu başlıklı makalemizde Cotard sendromu, Cotard Sendromu risk faktörleri ve Cotard Sendromu tanısı hakkında bilgiler verilmektedir.


Disleksi Nedir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ