Kadına Dair Herşey

Diyet Yaparken İnsülin Direncine Nasıl Dikkat Edilmeli?

Diyet Yaparken İnsülin Direncine Nasıl Dikkat Edilmeli?

Diyet Yaparken İnsülin Direncine Nasıl Dikkat Edilmeli?

Kilo vermemenin en büyük etkenlerinden biri olan insülin direnci günümüzde çoğu kişinin genel sağlık problemleri içerisinde yer almaktadır. Beslenmenize ne kadar dikkat ederseniz edin gününüzü genel olarak sürekli bir şeyler atıştırarak geçiriyorsanız bu sizin için bir problemdir. Öğle saatlerinde tatlı bir uyku bastırıyor ve kendinizi uyumaktan alamıyorsanız insülin direnci yaşıyor olabilirsiniz. Bu tip insülin direnci belirtileri yaşıyorsanız direkt olarak doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu ciddi bir sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Erken teşhis her hastalık için büyük bir nimettir. Erkenden fark edebilmeniz bu durumda büyük bir yarar sağlayacaktır.

İnsülin Direnci Nedir?

Vücut yeterli oranlarda insülin üretse de bunu etkili olarak kullanmayabilir. Bu nedenle kişilerde bu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Ortay böyle bir rahatsızlık çıktığında hücrelere glikoz giremez ve doğal olarak da kullanılamaz. Zamanlar diyabet hastalığına yol açmaktadır. Sizlerde insülin direncinden şüpheleniyorsanız bu durumu ciddiye alıp doktora başvurmanız gerekmektedir. İnsülin direnci oluştuğunda vücut daha fazla insüline ihtiyaç duymaktadır. Bu durum kişilerde ortaya çıkar ve herhangi bir müdahale yapılmaz ise sinirlere ve kan damarlarına ciddi zararlar gelebilmektedir. Böbrek yetmezliği, körlük, felç gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle büyük bir özen gösterilmesi gerekir. Nedenleri ve önlemleri doktorlardan iyice öğrenilmeli ve dengeli bir beslenme ile sorun ortadan kaldırılmaya çalışılmalı.

insülin

İnsülin Direnci Diyeti Nedir?

Genel olarak doktorlar tarafından önerilen listelerdir. Burada kişiler yer alan rahatsızlıklarından kurtulmak ve değerlerini normale döndürmek amaçlı bu listeleri uygulamaktadırlar. Sağlıklı bir yaşam için gereken vücut dengelerinin normal olmasıdır. Bu diyet listeleri ile kişiler normal değerlere sahip olabilmekte ve komple bu rahatsızlıklardan kurtulabilmektedir. Sizlerde doktorlarınıza başvurarak bu tip listeler edinebilirsiniz. Genel olarak her doktor hastalar hangi yiyecekleri yemelerini ve hangilerinden uzak durmaları gerektiğini belirtmektedir. Bu sayede lifli yiyecekler tüketilmekte ve kişiler eski sağlıklarına kavuşabilmektedirler.

insülin_diyeti

İnsülin Direnci Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişiler eski sağlıklarına kavuşmak için çok çeşitli uygulamalar yapmalı ve dengeli beslenmeyi rutin haline getirmelidir. Kişiler işlenmiş gıdalardan mümkün mertebe uzak durmalı ve gerekirse hiç tüketmemeli. Aşırı yağ tüketiminden kaçınılmalı ve etlerin yağlı kısımları kesilmelidir. Protein ve yağ alımı dengede olmalıdır. Doktor tavsiyesi dışına çıkılmamalıdır. Baklagiller ve tahıllar genel olarak tüketilmelidir. Meyve tüketimi bırakılmamalıdır. Mümkün olduğunca ara öğünler meyve tüketimi gerçekleştirilmektedir. Süt ayran ve kefir gibi içecekler protein bakımından zenginlerdir. Bu nedenle ara öğünlerde doktorlar tarafından kişilere önerilmektedir. Bu tip içeceklerin yanında meyve yiyebilirsiniz. Bol lif içeren yiyecekler bu noktada kişilerin en yakın dostu olmalıdır. En büyük yararlar lifli yiyeceklerden gelmektedir.

İnsülin Direnci Diyet Listesi

Kahvaltıda 1 adet haşlanmış yumurta, bir dilim beyaz peynir, domates salatalık ve yeşillik tüketilmelidir. Ceviz içi, zeytin ve kepek ekmeği tercih edilmelidir. Ara öğünlerde kefir ve ayran içilebilir yanında meyve tüketilebilir. Öğle ve akşam kırmızı et, balık tercih edilebilir. Her gün muhakkak sebze yemeği bir öğün içerisinde tercih edilmelidir. Akşam ve öğle yemeklerin yeşil salataya yer verilmelidir. Peki bu diyette ekmek tüketimi nasıl olmalı? Ekmek tüketimi mutlaka buğday ve kepekli olmalıdır. Geceleri bir bardak süt ve bir porsiyon meyve tüketebilirsiniz. Gün içerisinde ara öğünlerinize yer vermeniz büyük önem taşır. Bu tip bir beslenme şekli insülin direnci olan kişilere oldukça yararlıdır. Sizlerde günlü yaşantınızda doktorlarınıza başvurarak bu tip beslenme düzeni oluşturabilirsiniz. Bu tip diyet listelerini doktora başvurmadan kesinlikle tercih etmeyiniz.

insülin_direnci_diyeti_uygulama

Bir önceki yazımız olan 7 günde 10 Kilo Verdiren Diyet Listesi başlıklı makalemizde 7 günde 10 kilo verdiren diyet, Metabolizma hızı arttıran yiyecekler ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.


Diyet Yaparken İnsülin Direncine Nasıl Dikkat Edilmeli? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ