Kadına Dair Herşey

Doğal Nemlendiriciler Artık Çok Revaçta

Doğal Nemlendiriciler Artık Çok Revaçta

Cildimiz her gün farklı sebeplerden dolayı kurur, yıpranır. Genellikle fiziki şartların büyük rol oynadığı bu yıpranmada, yaş, cinsiyet, cildin doğal yapısı, genetik faktörler gibi pek çok etkenin yanı sıra, gündelik alışkanlıklar da önemlidir. Yani kişilerin ciltlerine iyi bakıp bakmadığı, örneğin doğal nemlendirici  yağ ya da krem kullanıp kullanmaması,  cildin korumasına yardımcı olur.

Yani, sebebi her ne olursa olsun, her cilt kurur. Bu kuruma sonucu doğal nem dengesini kaybeden cilt dış etkilere daha açık bir hale gelir. Zaten dış etkilerin zarar verip yıprattığı cildimiz bir de nem dengesinden yoksun kalınca… Bu tam bir kısır döngüdür. Çünkü sağlıklı cildin ilk kuralı doğal neminin dengede olması yani, yeteri kadar elastikiyete sahip olmasıdır.

Peki, ne yapmalıyız?

  • Cildimizi tanımalıyız.

Her cilt tipi aynı değildir. Dolayısıyla ne cildin karşılaştığı problemler ne de bunların çözümleri de aynı olmayacaktır. Örneğin yağlı ciltler fiziki etkilerden daha az etkilenirken, kuru ciltler bu durumdan çok daha fazla etkilenir. Bu durumda, yağlı ciltlere dışarı çıkmadan önce su bazlı hafif bir nemlendirici yetebilecekken; kuru ciltlerin doğal nemlendirici bir yağ ile zenginleştirilmiş tercih etmesi daha yerinde olur. Örneğin  susam yağı ya da zeytinyağı gibi doğal  nemlendirici  yağlar bu cilt tipleri için son derece uygundur.

Doğal nemlendirici nasıl yapılır?

Sanılanın aksine cildinize bakım yapmanız ve onun nem dengesini korumanız oldukça kolaydır. Üstelik evinizde muhtemelen bulunan ya da kolayca temin edebileceğiniz doğal nemlendirici yağlar sayesinde bu konuda hiç zorlanmazsınız.

Sizler için oldukça kolay bir tarif hazırladık.  Bu tarifte siz doğal nemlendiricinin bazı olarak kullanacağımız temel yağı istediğiniz bir yağdan ( badem, susam vb) seçebilirsiniz. Biz hemen mutfaktan zeytinyağı kullandık. Yarım su bardağı zeytinyağı ile 2 yemek kaşığı benmari usülü eritilmiş balmumunu karıştırdık. (burada, balmumu sıcakken zeytinyağını ilave edip çok hızlı karıştırınız.) Ve karışıma 2adet E vitamini kapsülü ekledik.  Arzu ederseniz sevdiğiniz bir kokudaki uçucu yağ ile karışımınızı hoş kokulu bir hale getirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Sağlanır? başlıklı makalemizde Diş Fırçalama biçimi, Diş Fırçalama teknikleri ve Diş Fırçalama yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Doğal Nemlendiriciler Artık Çok Revaçta Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ