Kadına Dair Herşey

Doğru dekorasyon için renk uyumunun önemi

Doğru dekorasyon için renk uyumunun önemi

Doğru dekorasyon için renk uyumunun önemi

Doğru dekorasyon için renk uyumunun önemi

Herkes evinin şık görünmesini ister. Şık görünümlü bir ev için en önemli unsur dekorasyondur. Fakat dekorasyonun doğru yapılması sonucunda ulaşılabilen şık görünümlü evlere yanlış dekorasyon yapılması sonucunda ise hüsrana ulaşılabilir. Doğru ev dekorasyonu yapmak isteyenlerin düştüğü en büyük hatalardan birisi ise doğru renkleri bir araya getirememektir. Uyumsuz renkler sonucunda ev içinde gözü yoran dağınık bir görüntü oluşur. Fakat mobilyalarda duvarlarda ve zeminlerde uyumlu renk geçişleri sağlanırsa eviniz artık şık görünmeye hazır hale gelir. Aynı zamanda içinizi ferahlatan bir eve de sahip olmuş olursunuz. Herkesin zevki var tarzı farklıdır. Bu yüzden en güzel şekilde zevkimizi ve tarzımızı yansıtabilmemiz için biraz araştırma yapmamız gereklidir. Araştırma sonucunda kafamızda belirlenen renkteki mobilyalar aslında bizim tarzımızı yansıtan dekorasyona örnektir.

Doğru ev dekorasyonu yapmak

Doğru dekorasyon için renklerin uyumu

Doğru dekorasyon için renklerin uyumu

Koyu renk bir zemine sahip iseniz veya koyu renkte bir zemin yaptıracak iseniz mobilyalarınız açık renkli olması sizin için daha uygun olacaktır. Eğer ki mobilyalar da koyu renkte olursa bu sefer ev boğucu bir hale gelecektir. Aynı şekilde zemin açık renkte olursa mobilyaların koyu renkte olması yine hoş bir görüntü sağlayacaktır. Duvar ile zeminin renk uyumu aynı tonlarda olmalıdır ve halı kullanıyor iseniz halınız ile mobilyaların rengini de yakın tonlarda seçerek güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz. Farklı renklerde yastıklar da bu güzel renk uyumuna yardımcı olacaktır.

Duvar ile zeminin renk uyumu

Zıt ve armoni renklerde uyum

Zıt ve armoni renklerde uyum

Renk çemberinde birbirlerinin karşısında olan zıt renkler evin içinde birleştirildiği zaman canlı bir görüntü oluşturacaktır. İçinizi ferahlatıp sizi mutlu edecektir. Doğru dekorasyon için birleştirilmesi gereken zıt renkler kırmızı ile yeşil, mavi ile turuncu, mor ile sarıdır. Birbirlerini tamamlayan armoni yani tonları birbirine yakın olan renkler birbirlerini ahenk ve uyum içerisinde tamamlarlar. Onların doğru dekorasyon için birleştirilmesi gereken renkler kırmızı ile turuncu, arı ile yeşil, mor ile mavidir.

 

Bir önceki yazımız olan Dekorasyonda Aksesuar Kullanımı ve Merdivenlerden Çekmece Tasarımları başlıklı makalemizde Aksesuar Seçimi, Aksesuar Seçiminde Renk Uyumu ve Modern salon aksesuar setleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Doğru dekorasyon için renk uyumunun önemi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ