Kadına Dair Herşey

Doğru Nefes Nasıl Alıp Verilir?

Doğru Nefes Nasıl Alıp Verilir?

Nefes alıp vermek insan vücudunun istemsizce ve sürekli olarak yaptığı bir yaşam aktivitesidir. Her nefes alışımızda vücudumuza ihtiyacı olan oksijeni alırız ve her nefes verişimizde vücudumuzun kullanarak karbondioksite çevirdiği havayı dışarı veririz. Vücudumuzda bu işi akciğerler yapar ve nefes alıp vermeyi sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemiz için öncelikle akciğerlerimizin sağlığına dikkat etmeliyiz. Akciğerlerimiz bu görevi günde yaklaşık 23bin kez yapıyor. Peki, biz doğru nefes alıyor muyuz? Bu yazımızda doğru nefes nasıl alınır sorusuna cevap bulacağız.

Pek çoğumuz doğru nefes aldığını düşünür fakat gerçekten doğru nefes alabilen kişi sayısı düşündüğünüzden de az sayıdadır. Doğru nefes almak için sanatçıların, sporcuların sıklıkla kullandığı doğru nefes egzersizlerini yapmalı ve kendimizi bu şekilde nefes alıp vermeye alıştırmalıyız. Doğru nefes almak için; nefes alış verişi sırasında omuzlarımızın hareket etmemesi gerekir. Çünkü bu tip nefes alış verişiyle akciğerlerimizin sadece 3’te 1’ini doldurabiliriz. Doğru nefes almak için yapmamız gereken şey nefes alırken diyaframımızı şişirmektir. Nefes alma egzersizi yapmak için bir elimizi göğsümüze bir elimizi de diyafram bölgemize koyarak (karın bölgemizin üstünde ciğerlerimizin hemen altında kalan kısım) göğüs bölgemizdeki elimizin değil diyafram bölgemizdeki elimizin inip kalkıyor olmasına dikkat etmeliyiz. Bu egzersiz gün içinde, sizin belirlediğiniz herhangi bir saatte olması önerilir. Uyandığınızda güne başlamadan veya uyumadan önce alışkanlık haline getireceğiniz nefes egzersizleri size tahmin ettiğinizden çok daha fazla faydalar sağlayacaktır. Diyafram nefesi aldığımızda akciğerlerimizi tam performansla çalıştırırız ve vücudumuza ihtiyacı olan oksijeni sağlarız.

Doğru nefes almanın faydaları saymakla bitmez. Doğru nefes alabilmek vücutta hormon ve enzim seviyelerini dengeler. Stres, gerginlik, heyecan gibi duygularımızı da düzene sokar. Doğru nefes alarak vücudumuza ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlarsak, organlarımız daha yüksek performansla çalışır ve kalp rahatsızlıklarının önüne geçer. Sindirimimiz kolaylaşacağından kilo vermemize yardımcı olur ve hazımsızlığı önler. Doğru nefes alışverişini hayatınıza tam anlamıyla adapte ettikten sonra uyku kaliteniz inanılmaz düzeyde artar ve uyandığınızda uykunuzun sizi dinlendirdiğini tüm vücudunuzda hissedersiniz. Uzmanların önerisine göre her gün en az 20 dakika doğru nefes alma egzersizi yaptığımızda olayları bakış açımızın değiştiğini, içinde bulunduğumuz durumu daha duru ve net gördüğümüzü ayrıca doğru nefes egzersizinin 15.gününden sonra daha doğru kararlar verdiğimizi tespit etmişlerdir.

Bir önceki yazımız olan Sigara Kokusundan Bu Yöntemlerle Kurtulun başlıklı makalemizde ağız kokusunu gidermek, sigara kokusunu bastırmak ve Sigara sağlığı nasıl etkiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Doğru Nefes Nasıl Alıp Verilir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE