Kadına Dair Herşey

Down Sendromlu Çocuk Yetiştirmenin Zorluğu

Down Sendromlu Çocuk Yetiştirmenin Zorluğu

Down sendromu bir bireyde 21 kromozomun 2 yerine 3 kopyası olmasından kaynaklanan kromozomal bir bozukluk olup, ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Tüm down sendromlu hastalar adeta birer kardeş gibi hepsi birbirine benzerler. Dünyanın neresine giderseniz giden rastlayacağınız bu hastalık türü 21 Mart Dünya Down Günü olarak insanların dikkatini çekmek amacıyla kutlanılır.

Down Sendromu

Toplumda çevrenize baktığınızda kolaylıkla anlayacağınız bir hastalık olan bu sendrom, tedavisi yüzde yüz sonuç vermeyen bir hastalıktır. Yüz hatları, göz şekli hepsinin birbirine benzer. Down sendromu doğumdan sonra anlaşılan Down sendromu testiyle anlaşılan bir hastalık olmaktadır. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte anne karnındayken de bebeğin kalp atışından artık anlaşılabilmektedir.  Down sendromuna sahip bir bireyi yetiştirmek ve ona bakmakta yükümlü olan anne ve babalara bu süreçte çok iş düşmekte ve onların hep yanında olduklarını göstermeleri gerekmektedir.

Anne ve Babalara Düşen Görevler

Anne ve babalara düşen görevler biraz fazladır. Normal şartlarda sağlıklı bir biçimde dünyaya gelen bebeklere nazaran biraz daha fazla görevler düşecektir. Öncelikle down sendromlu bebeklerin beyninde ve kalbinde normal insanlara göre daha fazla sorun olduğu için çok fazla yaşamayacaklarını aileler bilmeli ve ona göre stressiz ve mutlu bir hayat sunmak için kendilerine şartlandırmış olmaları gerekmektedir. Ayrıca çocuklarının attıkları her adıma ta ki emzirme döneminden itibaren dikkat edilmelidir. Bebek emzirirken bile sık sık nefes alıp almadığı kontrol edilmelidir. Aksi takdirde boğazlarına süt kaçabilir boğulabilirler.

Down’lu Çocuklar

Down’lu çocuklara toplum tarafından hep olumlu bir görüş hakimdir. Yaşları kaç olursa olsun çocuksu tavırları, saf ve temiz duygularının yüzlerine vurması sebebiyle toplumda her dönem sevilen insanlar olmuşlardır.  Hep güler yüzlü olmaları kendilerini dışarıya sevdirmeleri için en önemli nedenlerden biridir. Down’lu çocuklar ilgiyi fazlasıyla severler ve herkes tarafından sevilmek isterler. İlgisiz kaldıklarında stres yaparlar ve bu durum onların sağlığı açısından iyi olmaya bilir. Beyinlerinin yeteri kadar kendilerini yönlendirmemesine rağmen çeşitli işlerde de görev yapabilirler. Bilindiği üzere Down Kafeler de çalışan garsonlar bu hastalığa sahiptir. Down Sendromu tedavisi için gelir elde edilmektedir .

Bir önceki yazımız olan Kilo Alma Sebepleri başlıklı makalemizde ani kilo alma, kilo alma nedenleri ve kilo nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.


Down Sendromlu Çocuk Yetiştirmenin Zorluğu Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ