Kadına Dair Herşey

Dünya Kadın Hakları Günü Ülke Genelinde Kutlandı

Dünya Kadın Hakları Günü Ülke Genelinde Kutlandı

Ülkemizde, kadınların seçme ve seçilme haklarını elde ettiklerinin 81. Yıl dönümü olan 5 Aralık, tüm ülke ve dünya genelinde, aynı zamanda Dünya Kadın Hakları Günü olarak da ilan edilmişti. Ülkemizde kadınların mecliste yer alabilme hakkını kazanması, Mustafa kemal Atatürk’ün önderliği sayesinde, 5 Aralık 1934 yılında gerçekleşmişti. 1934 yılı, kadının mecliste yer alma tarihi olsa da, kadınların siyasi özgürlüklerini elde etmelerini aslında bundan tam 4 yıl öncesine dayanıyor. Çünkü Türkiye’de kadınlar, 1930 senesinde yerel yönetime, 1933 yılında ise muhtarlık seçimlerine ve ihtiyar heyetine katılabiliyordu.

Kutlamalarda Neler Konuşuldu?

Ülke genelinde yapılan kutlamalara, birçok kadın ve çeşitli kuruluşların kadın başkanları katılarak konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda, Türk kadının Avrupa kadını ile siyasi özgürlükler açısından geçmiş ve günümüzdeki karşılaştırmaları yapıldı. Kadınların siyasi hak ve özgürlüklerini elde etmelerinde önce olan kadın isimler ve Mustafa kemal Atatürk de ülke genelinde saygı ile anıldı. Yapılan konuşmalarda, geçtiğimiz yıl kadın cinayetlerine kurban gitmiş kadınların yaşadıklarına, ülkemizin bu konudaki yetersizliğine ve kadın cinayetlerine karşı alınması gereken önemlere de değinildi.

Avrupa’da Kadına Siyasi Özgürlük Türkiye’den Daha Geç Tanındı

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Sanem Oktar yaptığı konuşmada, kadınlara sunulmuş bu hakkın tüm dünya için en büyük adımlardan biri olduğunu belirterek, Türkiye’deki kadınların, seçme ve seçilme haklarını, yani siyasi özgürlüklerini, birçok Avrupa ülkesindeki kadınlardan çok daha önce elde ettiğine değindi. Konuşmada, Fransa’da kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin, Türkiye’den tam 10 yıl sonra gerçekleştirildiği belirtilirken, şimdi ise Fransa’da kadın milletvekili sayısının Türkiye’den kat kat fazla olduğu, ülkemizde kadınlara diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha az sayıda yer verildiği belirtildi.

 

Bir önceki yazımız olan Teknolojide 20 Yıl İçinde Bulunan En Önemli 20 Buluş başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Dünya Kadın Hakları Günü Ülke Genelinde Kutlandı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE