Kadına Dair Herşey

Dünyaya Yön Vermiş Güçlü Kadınlar

Dünyaya Yön Vermiş Güçlü Kadınlar

Devletlere yön veren, yaptıkları buluşlarla dünyayı güzelleştiren kadınlar, yüzyıllardır tarihin akışını değiştiriyor.

Dünyaya Yön Veren Kadınlar

Dünyaya yön veren kadınlar şöyle sıralanabilir.

Hürrem Sultan: Ukrayna’dan   İstanbul’a getirilerek saraya alınan Anastasia’nın adı Hürrem olarak değiştirilmiştir. Devlet işlerinde oldukça etkili bir rol oynamış, Kadın saltanatı denilen devri başlattığı kabul edilir. Kanuni Sultan Süleyman’ın nikâhlı karısıdır.

hürrem

 

Mother Teresa: Katolik dünyasının en kutsal insanı olarak bilinen Rahibe Teresa, hayatını bakıma muhtaç ve güçsüzlere adayan önemli bir kadındır.  Kalküta´da kendi elleri ile 1000 kişiyi kurtarmıştır.

mother-teresa

Agatha Christie: İngiliz  popüler edebiyatın en önemli isimlerinden biridir. Asıl ününü, yazdığı dedektif romanlarına ve tiyatrolarda başarıyla sahnelenen oyunlarına borçludur.

Agatha Christie

 

 

Anne Frank: Almanya’da Yahudi Soykırımının simge isimlerinden biridir. Yazdığı günlüklerle Nazi zulmünü dünyaya duyurmuştur.

Anne-Frank

Emily Murphy: Kanada’nın ilk kadın yargıcıdır. Kadınların insan sayılmadığı hükmünü içeren kanunun değiştirilmesini sağlamıştır.

Emily Murphy

Prenses Diana:  Yaptığı hayır işleri ve toplumun alt kesimleriyle kurduğu ilişkilerden dolayı 90lı yılların en tanınan hümanist ikonlarından biri haline gelmiştir. Ölümü dünya çapında büyük ses getirmiştir.

Diana

Aquitaine’li Eleanor: Fransa’nın ilk kraliçesidir. Güzelliği ve çekiciliğiyle dikkat çeker. Oğulları Richard ve John İngiltere’nin güçlü krallarıydı. Aile bağları ile tüm Avrupa’yı kontrol etmişlerdir.

Aquitaine’li Eleanor

Sappho: Tarihteki ilk kadın edebiyatçı oma unvanına sahiptir. Sappho, Afrodit’in rahibelerinden biriydi.  Coşkulu ve cesur lirik şiirleri ile nesiller boyunca yaşadı ve günümüze kadar geldi.

sappho

 

Marilyn Monroe:  Modern sinema anlayışında sekslilik ikonu olmuştur. Hayat hikâyesi oldukça etkileyicidir. Tarihin sinemadaki sen seksi kadını olarak bilinir.

Marilyn Monroe

Büyük Katerina: Rusya’yı 18’inci yüzyılda en büyük güç haline getiren büyük çariçedir. Döneminde yüz binlerce kilometrekarelik alan fethedilmiştir. Bugünkü Rus devletinin sağlam temelleri onun katkılarıyla atıldı.

Büyük Katerina

Jeanne d’Arc: Bir Fransız Katolik azizesidir. İngiltere’ye karşı yüzyıl savaşları boyunca  Fransa’ya manevi anlamda büyük destek olan ve sonradan ünü Fransa’nın dört bir yanına yayılmış azizedir.

Jeanne d’Arc

Margaret Thatcher: İngiltere´nin ilk kadın başbakanıdır. Demir Leydi lakabının sahibidir.   Soğuk savaş boyunca ülkesinin ilerlemesinde çok önemli rol oynadı.

Margaret Thatcher

 

Bir önceki yazımız olan Karşınızdakini Vücut Dilinden Anlayın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Dünyaya Yön Vermiş Güçlü Kadınlar Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ