Kadına Dair Herşey

Duvar Boyası Renkleri ve Psikolojik Etkileri

Duvar Boyası Renkleri ve Psikolojik Etkileri

Renklerin insan psikolojisi üzerinde oldukça etkili olduğu tartışılmaz bir gerçek. Aslında günlük hayatta yaşadığımız çoğu durumda bunu görebiliyoruz. Belli ortamlarda açlığımızın tetiklenmesi, gittiğimizde huzur duyduğumuz mekânlar ya da kapısından içeri adımımızı bile atmak istemediğimiz mekânların olması söylediğimizi kanıtlar nitelikte. Dolayısıyla ev dekorasyonu yaparken duvar rengi kataloğu içinde hangi rengin psikolojimiz üzerinde ne gibi bir etkisi var gelin birlikte inceleyelim.

Kırmızı ve Tonları

Kırmızının enerjisi yüksek bir renk olduğunu bilmeyen yoktur. Açlık duygusunun tetiklenmesine de sebep olan kırmızı yemek odaları için oldukça uygun bir seçenek olacaktır. Aynı zamanda pozitif bir enerjisi bulunan kırmızıyı, misafirlerinizle yüksek enerjili canlı sohbetler yapacağınız oturma odanızın duvarlarında da kullanabilirsiniz. Kırmızının kullanılmaması gereken bir alan varsa o da rahatlamak ve uyumak için girilen yatak odalarıdır. Canlı uyarıcı kırmızı duvarlar uykuya dalma sürecini yavaşlatacaktır.

Mavi ve Tonları

Huzur veren renkler hangileri diye düşündüğümüzde kuşkusuz ilk akla gelen renk mavidir. Mavi huzurun dinginliğin rengidir. Bu sebeple yatak odaları için en ideal renklerden biridir diyebiliriz. Yine rahatlatıcı etkisine ek olarak zihinsel sakinliği sağlayan ve yaratıcılığı tetikleyen bir renk olması sebebiyle ofis duvarlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mavinin kullanılmaması gereken alanlar ise hareketli olmayı istediğiniz oturma odası mutfak gibi alanlardır.

Bir önceki yazımız olan Doğru Dekorasyon İle Evinize Renk Katın başlıklı makalemizde dekorasyon önerileri, ev aksesuarı nasıl seçilir ve ev dekorasyon fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Duvar Boyası Renkleri ve Psikolojik Etkileri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ