Kadına Dair Herşey

Egzersiz Öncesi Yiyecek Seçimi

Egzersiz Öncesi Yiyecek Seçimi

Havaların ısınmaya başlaması ve bahar aylarının yaklaşması ile beraber hızla kilolardan kurtulma amacı ile diyet ve egzersiz önerileri de sıklıkla karşımıza çıkmaya başladı. Spor yapmanın ve sağlıklı beslenmenin zaten mevsim fark etmeksizin insan sağlığı açısından oldukça gerekli olduğu su götürmez bir gerçek.  Ancak spor yapmadan önce ve sonra nasıl beslenmeliyiz? Spora başlamadan önce kahve içmenin metabolizmaya olumlu ya da olumsuz bir katkısı olabilir mi? sorularının yanıtları için yazımızı okuyabilirsiniz.

Spor Öncesi Beslenme Kuralları Nelerdir

Kilo vermek için spor ve doğru beslenmenin mutlaka yan yana olması gerektiği gerçeği herkes tarafından kabul edilmiş durumda. Eğer spora başlamış iseniz öncesinde ve sonrasında doğru beslenmeniz sizin sağlıklı bir biçimde kilo vermenize de katkıda bulunacaktır. Bunun için de en doğru ve sağlıklı besinleri tüketmeniz son derece önemlidir. Peki, doğru beslenme yöntemi nedir?

Öncelikle eğer spor yapıyorsanız vücudunuzun mutlaka karbonhidrata, yağsız proteine, kalp dostu besinlere ve bol sıvı tüketimine ihtiyacı vardır. Karbonhidratlı gıdalar tüketerek kaslarınızın hızlı enerji ihtiyacını karşılamış olursunuz. Bunun için de karbonhidrattan zengin makarna, pirinç, tahıl, ekmek gibi karbonhidrattan zengin gıdalar spor öncesi menünüz de mutlaka bulunmalıdır.  Kaslarınıza oksijen ve besin sağlamakta olan kan hücreleri için de mutlaka protein almanız gerekir. Bunun için de et ve et ürünleri, yumurta gibi protein zengini gıdalardan tüketmelisiniz. Sıvılar ise özellikle bol su tüketmek bütün bu gıdaların vücudunuzda tolere edilmesi açısından son derece önemlidir. Bu nedenle spora başlamadan 2 saat önce mutlaka 2 bardak su tüketmeniz çok yararlı olacaktır. Spor öncesi örnek bir menü hazırlamak gerekirse:

Tam tahıl ekmeğinden hazırlanmış sağlıklı bir tost

Ayran veya sebze- meyve sularından karışık hazırlanmış bir içecek

1 adet meyve sizin spor sırasında yakacağınız enerjinizin ihtiyacını tamamıyla karşılayacaktır. Ayrıca spor öncesi kahve içmenin de ağrıları azalttığı ve dayanıklılığı artırdığı da yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Spor Sonrası Neler Yemeliyiz

Spor sonrası protein ağırlıklı ama yanında az miktarda karbonhidrat da olan menüler tercih etmeniz yorulan kaslarınızın toparlanıp gelişmesini sağlayacaktır. Bunun için:

1 porsiyon etli sebze yemeği

1 porsiyon makarna

1 kase yoğurt yemek sizin için oldukça sağlıklı olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Zayıflamak İçin En Etkili Öneriler başlıklı makalemizde sağlıklı zayıflamak için ne yapmalı, zayıflama önerileri ve zayıflamak için püf noktaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Egzersiz Öncesi Yiyecek Seçimi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ