Kadına Dair Herşey

El Ve Ayaklarınıza Gereken Özeni Göstermiyorsanız Bakımlı da Olamazsınız

El Ve Ayaklarınıza Gereken Özeni Göstermiyorsanız Bakımlı da Olamazsınız

El Ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı

El ve ayak güzelliği çok eski tarihten beri, özellikle bayanlar için en önemli estetik detaylardandır. Ayağı temiz olanın her yeri temiz olur düşüncesi günümüzde de sıkça duyduğumuz cümledir. İşte bu düşünceyle birlikte, el ve ayak bakımı nasıl yapılmalı sorusu ortaya çıkmaktadır.

El Bakımını Yapabilmek İçin

el-bakimiÖncelikli olarak ellerimizi en çok nelerin yıprattığını bilmemiz gerek. Örneğin su; eğer eller yıkandıktan sonra iyice kurulanmaz ise, su bile ellerimize zarar veriyor. Suyla temas ettikten sonra ellerimize her defasında losyon veya krem sürmeliyiz. Temizlik için kullandığımız deterjanlar ellerimize en çok yıpratanlarda işte bunlar. Evde veya başka herhangi bir yerde temizlik yapmaya başlamadan önce ellerimize lastik eldiven giymeliyiz. Eğer ev veya kapalı ortam dışında yani bahçede çalışmaya başlayacak isek; kumaş eldiven tercih etmemiz daha sağlıklı olacaktır.

Soğuk havalarda, karlı havalarda kesinlikle eldiven kullanmalıyız. Gece yatmadan önce ellerimize biraz yağlı bir nemlendirici krem sürüp, sonrasında eldiven giyip o şekilde yatılırsa, sabah uyandığınızda ellerinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz. Ellerimizle birlikte tırnaklarında bakıma ihtiyacı vardır. Tırnaklara da bol bol nemlendirici sürerek tırnak etlerini yumuşatabiliriz. Uzun tırnaklar ilk görünüşte hoş görünse de sağlık ve temizlik açısından iyi değildir. El ve tırnak bir bütündür. El ve tırnak temizliği ikisi birlikte yapıldığında tam bir el bakımı yapılmış sayılır.

ayak-bakimiAyaklar, ömür boyunca vücut ağırlığını taşırlar. Ama en az hatta hiç bakım yapılmayan ayaklardır genelde. Ayaklar için en önce doğru ayakkabı tercih edilmelidir. Çalışıyor veya her gün dışarı çıkıyorsak, her gün aynı ayakkabıyı tercih etmemeliyiz. Tercih ettiğimiz ayakkabılar kesinlikle kullanım alanına uygun olmalıdır. Örneğin; gününün çoğunu ayakta geçiren birinin sivri topuklu ayakkabı tercih etmesi hem ayak sağlığına, hem vücut sağlığına oldukça zararlıdır. Tüm gün ayakkabı içinde olan ayaklar, en çok bakımı hak ediyor. Ilık bir su ve birkaç damla limon suyu, ayakları hem dinlendirir, hem de vücudu rahatlatır. Ayakların topuk bölümü sert olduğundan dolayı; özellikle banyo sonrasında veya banyo esnasında sert bir fırça yardımı ile fırçalamak topuk kısmını yumuşatacaktır, poza taşı da kullanabilirsiniz. Banyodan çıktıktan sonra hafif nemlendirici bir ayak kremi ayaklara uygulandığında ve üzerine çorap giyildiğinde bir süre sonra ayaklardaki yumuşaklık ve rahatlık vücudunuzda hissedilecektir.

Bir ömür boyu taşıyan ayakları ve asla estetik operasyon uygulanamayan elleri bakımsız bırakmamalıyız.

Bir önceki yazımız olan Siz Susun Gözleriniz Konuşsun başlıklı makalemizde etkileyici gözler ve göz makyajı hakkında bilgiler verilmektedir.


El Ve Ayaklarınıza Gereken Özeni Göstermiyorsanız Bakımlı da Olamazsınız Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ