Kadına Dair Herşey

Elektrokonvülsif Tedavi(EKT) Hakkında Her Şey

Elektrokonvülsif Tedavi(EKT) Hakkında Her Şey

Elektrokonvülsif Tedavi(EKT) Hakkında Her Şey

 Elektrokonvülsif Tedavi(EKT) Hakkında Her Şey

Belirli psikiyatrik hastalıklar için etkili ve güvenli tıbbi tedavi olan EKT profesyonellerce gerçekleşmektedir. Ekt tedavisine aynı zamanda beyine elektro şok tedavisi ya da şok tedavisi adı verilmektedir. 1938 senesinden itibaren pek çok psikiyatrik bozukluğun tedavisi için kullanılmaktadır. Etkinliğini artırmak ve yan etkileri gidermek için üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Ekt hangi hastalıklarda uygulanır diyenler için ağır depresyon sorunları başta olmak üzere uygulandığını belirtmeliyiz. EKT uygulanacak hastaların önce gerekli kan tahlilleri yapılmaktadır. Kalp grafisi, MR, beyin elektrosu çekilmektedir.

Ekt hangi hastalıklarda uygulanır

EKT Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Ekt tedavisi olanlar

Anestezi olması esnasında ve EKT uygulamalarında sorun olup olmadığı anestezi, dahiliye, nöroloji uzmanları tarafından değerlendirilmektedir. Ekt tedavisi olanlar sonuçlarını kısa sürede görmekte, haftalık seanslara düzenli olarak katılmaktadır. Uygulama esnasında anestezi uzmanı, psikiyatrist hazır bulunmaktadır. Acil müdahale için uygun olan tedavi odasında sedyeye yatan hastalarda uyku sağlanması ve kas gevşemesi önem taşımaktadır. En sık uygulandığı hastalık durumu ise intihar riski barındıran ağır depresyon tablosudur. Bu hastalıkta kişide yoğun olarak karamsarlık, hayattan alamama, isteksizlik, uykuda ciddi anlamda bozulmalar, iştahsızlık meydana gelmektedir.

 

Kimlere EKT Uygulanmalıdır?

 

Hastalar genellikle yemek yemeyi reddederek aşırı kilo kaybetmektedir. Yaşam anlamını yitiren kişiler intiharı tek çıkar yol olarak görmektedir. Hastaların çoğunluğu durumun önemi anlaşılmayıp hastaneye yatırılmayana dek en az bir kez intiharı denemiştir. Ekt tedavisi yan etkileri ise sadece kısa ve geçici süreli hafıza kaybı ile kendini göstermektedir. Hızlı düzelme istenilen ağır manik ataklarda, şizofren hastalığının alevlendiği dönemlerde de uygulanmaktadır. İlaç tedavi uygulamalarının yeterli olmadığı hastalıklar, ağır depresyon durumlarında uygulanmakta, yan etkileri nedeniyle ilaç dozunun üstüne çıkılmayan durumlarda beyine elektrik uyarımı yapılmaktadır.

 

Seanslar ve Detayları

 

EKT hayat kurtarıcı olarak devreye girmekte, ilk seçenek olarak uygulanmaktadır. Hızlı düzelme EKT ile sağlanmaktadır. Genellikle haftada 2 ile 3 seans arasında uygulanmaktadır. Genel uygulamalarda bir kür ise 7 ile 10 seanstan oluşmaktadır. Ağır durumlarda daha fazla sayıda uygulama yapılmaktadır. Ekt tedavisi yaptıranlar etkilerini kısa sürede görmektedir. EKT uygulanmakta olan hastalarda beyin hasarı meydana gelmemektedir. Kan dolaşımında enzimler yükselmemekte, protein seviyeleri normal düzeylerde kalmaktadır. EKT hafıza silme tekniği olmayıp uygulandıktan sonraki ilk aylarda telefon numaraları, yakın olayların ayrıntıları, tarihlerini hatırlamakta güçlük çekilmektedir. Ekt tedavisi fiyatları ise sanılanın aksine uygundur.

 

EKT Sonrası Süreç Hakkında Bilinmeyenler

Ekt tedavisi yan etkileri

Kişisel anılar silinmiş gibi görülebilir. Kısa süreli ve geçici unutkanlık durumu gözlenip zamanla kaybolmaktadır. Ekt tedavisi görenler faydalarını dile getirmektedir. EKT’nin etki mekanizması tam olarak bilinememektedir. Özellikle de ağır depresyon durumlarında hiçbir ilacın gösteremeyeceği etkiyi göstermektedir. Depresyonun hızlı tedavisinde son derece etkilidir. Hasta sabah hastaneye gelerek uyutulmaktadır. EKT seansı tamamlanınca öğlen eve dönerek yaşamına devam etmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Beyin İncelemesinde Check-up (Nöropsikolojik Tarama) Dönemi başlıklı makalemizde Beyin check up fiyatları, Beyin check up İzmir ve Nöropsikolojik beyin check up hakkında bilgiler verilmektedir.


Elektrokonvülsif Tedavi(EKT) Hakkında Her Şey Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ