Kadına Dair Herşey

Emziren Anne Ne Yemeli,Nelerden Uzak Durmalı

Emziren Anne Ne Yemeli,Nelerden Uzak Durmalı

Anne olmayı düşünen bayanların henüz daha bebek yokken dahi beslenme düzeylerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü bebeğin oluşması için annenin sağlıklı olması şarttır. Ayrıca bebeğin tutunabilmesi ve oluşabilmesi için de sağlıklı besinler ile kendisini bu sürece alıştırması gerekmektedir. Bunun yanı sıra hamile olan anne adaylarının beslenmelerine en çok dikkat etmesi gereken zamanlardan biridir. Sadece hamilelik öncesi değil hamilelik dönemi de bebek için hayati önem taşımaktadır. Bebek bu sayede gelişim ve değişimini tamamlayacak, gereken tüm vitamin ve mineralleri alacaktır. Aynı zamanda bebek olduktan sonra da annelerin işi bitmeyecektir. Bu kez de emzirme dönemi beslenmesini oldukça sağlam yapmaları gerekecektir. Emziren annenin beslenmesi oldukça büyük önem ve ayrıntılar taşımaktadır.

Emziren Annelerin Beslenmesi

annelerin-beslenmesiGenel olarak bebeklerin tüm dünyaca olumlu etkisi kanıtlanmış olan anne sütüne ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle de anneler bu konuda oldukça hassas davranmalıdır. Özellikle de emzirme sürecince bebeğe geçecek olan tüm yediği besinlerin vitamin ve mineralleri için gerekirse doktor ve uzmanlardan yardım almalıdır.

Böylelikle emziren annelerde gaz yapan yiyecekler de dâhil olmak üzere zararlı olan tüm besinleri öğrenebilme imkanları da doğacaktır. Anne adayları bebeğe karnındayken nasıl dikkat ediyorsa, doğumundan sonra da bu şekilde dikkat etmeye devam etmelidir. Çünkü önceden anne karnında annenin yediği ve içtiği besinlerden tüm vitamin ve minerallerini alan bebeğin, dünyaya geldikten sonra da anne sütüne oldukça ihtiyaç duyması oldukça normal karşılanmaktadır. Bu nedenle de anne sütüne muhtaç olan bebekler için bu konu oldukça hayati önem taşımaktadır.

Anne Sütünün Önemi

Yeni doğan bir bebek hemen annesi ile kavuşturulur ve birbirlerinin kokularını içlerine çekmesi sağlanır. Ve hemen ardından bebeğe annesinin memesinden süt emzirilme işlemine geçilir. Bu da ömür boyu anne ve bebek arasında kopmayacak duygusal bir bağa itecektir. Anne ve bebek arasında emzirme yolu ile geçen psikolojik bağ oldukça büyük önem taşımaktadır. Anne sütü dünyadaki tüm uzmanlar tarafından mutlaka önerilen ve ikamesi olmayan bir beslenme yoludur. Anne sütünün önemi özellikle de yeni doğan bebeklerde çok önemlidir. Anne sütünün kalitesi, annenin yediği ve içtiği besinler ile artacaktır. Böylelikle emdiği her yudumda çok daha fazla besin değeri alabilmesi kolaylaşacaktır. Hamilelik süresince annelerin göğüslerinde olan değişiklikler işte tam da bu noktada işe yarayacaktır. Göğüslerin süt ile dolması, ağrıması, göğüs uçlarının büyümesi, genişlemesi gibi tüm etmenler annenin bebeği emzirebilmesi için hazırlanmasıdır. Vücut otomatik olarak bu doğa üstü olaya kendini hazırlamaktadır.

Anne Sütünün Faydaları

anne-sutuAnne sütü bebeğe dünya üzerindeki en faydalı besin kaynağıdır. Yerine başka ne verilirse verilsin bu kadar büyük etkisi olan başka herhangi bir yiyecek bulunmamaktadır. Bu nedenle anne sütünün faydaları oldukça fazladır.

Öncelikle anne sütünün yeterli niteliklere sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle annenin beslenmesine oldukça önem vermesi şarttır. Daha sonraki aşamada annenin memesine bebeğin alışması gerekecektir. Bu şartlar sağlandıktan sonra bebek sağlıkla annesinden gereken tüm besinleri alabilecektir. Böylece bebeğin gelişim ve değişimleri sağlıkla yerine getirilebilecektir. Bebekte kansızlık, ishal, ortakulak iltihabı, enfeksiyon, kalp damar hastalıkları ve diyabet gibi rahatsızlıklar ömür boyu gözükme riski azalacaktır. Anne sütü mucizevidir ve mutlaka bebeğin anne sütünü yeterli miktarda alması şarttır.

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Emzirme süreci içerisinde mutlaka emziren anneler için sağlıklı beslenme düzeni kurulması gerekmektedir. Bu sayede alınan besin değerleri bebeğe daha kolay ulaşabilecektir. Çeşitli besinlerden enerji, protein, mineral ve vitamin alan annenin sütü artış gösterecektir. Ayrıca anneler kendi ihtiyacından çok daha fazla su ve sıvı tüketmelidir. Böylelikle hem kendi vücut direnci sağlanacaktır hem de bebek yeterince beslenebilme imkânını bulabilecektir. Bu sayede anne sütünün kalitesi de artmış olacaktır. Anne sütünü arttıran besin kaynakları bulunmaktadır. Ama en önemli faktörlerden biri de psikolojik faktörlerdir. Anne adayının stres, sıkıntı ve üzüntü yaşamaması gerekmektedir. Aksi halde annenin sütünün kalitesi düşecek ve hatta sütten kesilmesine neden olacaktır. Bu nedenle sadece besin olarak değil aynı zamanda psikolojik olarak da anne adaylarının kendilerini en iyi düzeyde tutması ve güçlü olmaları gerekmektedir.

Emziren Annelerin Kalsiyum İhtiyacı

Gebelik dönemi boyunca her daim kalsiyum açısından zengin gıdalar ile beslenmesi gereken annenin, doğumdan sonra da bu ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için aynen kalsiyum içeren gıdalara devam etmesi gerekmektedir. Özellikle de emziren anneler neler yiyebilir sorusuna en çok kalsiyum içeren gıdaları tüketmeleri gerektiği söylenebilir. Bebek anne karnındayken kalsiyum ihtiyacını anneden giderir, anne yeterli kalsiyum almazsa annenin kemikleri ve diş etlerinde bulunan kalsiyumu tüketebilirdi. Bu nedenle de annede kemik, eklem ve diş ağrıları yaşanırdır. Emzirme döneminde de benzer bir süreç işleyecektir. Bu nedenle anne mutlak suretle süt ve süt içeren tüm besinleri bol bol tüketmelidir. Hem kendisine yetecek kadar hem de bebeğe yetecek kadar tüketmesinde yarar bulunmaktadır. Süt, yoğurt, peynir ve süt ürünleri mutlaka tüketmelidir. Süt içemeyen anneler sütlaç, muhallebi, sütlü çorba ve tatlılar tüketerek vücuda sütün giriş yapmasını mutlaka sağlamalıdır. Bebeklerin kemiklerinin sağlam olabilmesi için kalsiyuma büyük ihtiyaç duyulmaktadır.

Emziren Annelerin Protein İhtiyacı

proteinHamilelik döneminin bir tekrarı olan emzirme döneminde anneler yine protein açığını kapatmalıdır. Bebeklerin protein ve yağ ihtiyaçlarını kapatabilmek adına anneler emzirme döneminde beslenme düzeylerine oldukça dikkat etmelidir.

Bu nedenle de mutlaka tüketmesi gereken günlük porsiyonlar içerisinde proteinlere yer vermelidir.Annelerin mutlaka et, tavuk, balık, yumurta, kurubaklagil tüketmesi gerekmektedir. Çünkü bu besinler protein ve yap bakımından oldukça zengin besin grubudur. Olmazsa olmaz olan bu gıdaların tüketimi hamilelik döneminde de emzirme döneminde de şarttır. Annede demir eksikliği varsa mutlaka kırmızı et tüketmesi şarttır. Ayrıca baklagiller posa içeren gıdalardır. Bu da kabızlık sorununun çözümünü sağlayacaktır. Fakat gazı olan ve baklagilleri tüketince gazrı artan annelerin baklagillere ara vermesi veya porsiyonlarını düşük tutması önemlidir. Bunun yanı sıra omega 3 yağ asidi içeren, balık tüketiminin haftada 2’ye çıkartılması da oldukça önemlidir.

Emziren Annelerin Vitamin İhtiyacı

Bilindiği üzere en fazla vitamin ve mineralin bulunduğu gıdalar meyvelerdir. Özellikle de tatlı olan sebze ve meyvelerin tüketimi arttırılmalıdır. Özellikle de gün içerisinde açlık hissedilen her anda veya kendilerince uyarlayacağı saatlerde meyve salatası yaparak zengin vitamin ve minerallere ulaşabilmek mümkün olacaktır. Emziren anneler için zayıflama önerileri içerisinde de meyve salataları önemli yer tutmaktadır. Bu sayede anneler hem sağlıklı beslenebilecek hem de meyve tüketimi sayesinde oldukça vitamin ve mineral deposuna dönüşebilecektir.

Emziren Annelerin Gaz Yapan Yiyeceklerden Uzak Durması

gaz-yapan-yiyeceklerEmzirme döneminde gaz yapan yiyeceklerden anneler bir müddet uzak durmalıdır. Gaz yapan yiyecekler şu şekildedir:

 

  • Süt, yoğurt, ayran
  • Turunçgiller, erik, vişne gibi asit içeren meyveler
  • Karnabahar, lahana, turp, şalgam, pırasa, Brüksel lahanası, bezelye, brokoli
  • Bulgur
  • Kuru baklagiller ( özellikle kuru fasulye ve nohut)
  • Çiğ sebzeler (domates, salata, garnitür)
  • Karpuz ve kavun gibi gıdalar.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuzun Zeka Gelişimini Arttıracağınız 10 Yöntem başlıklı makalemizde çocuk gelişimi ve zeka gelişimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Emziren Anne Ne Yemeli,Nelerden Uzak Durmalı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ