Kadına Dair Herşey

Emzirmek Sadece Bebeğe Değil Anneye De Faydalıdır

Emzirmek Sadece Bebeğe Değil Anneye De Faydalıdır

Her yerde okuyup görürüz.Özellikle anne sütünün ilk 6 aydaki öneminden bahsedilir hep.Tabi her zaman anneler,bazı sebeplerden dolayı bebeklerine bu gıdayı veremiyor olabilirler ancak anne sütünün sadece bebek için değil,aynı zamanda anne için de faydası olduğunu bilmek gerekiyor.

 

Emziremeyen Anne Nasıl Psikolojiye Girer?

Annenin doğum sonrası bazı fizyolojik veya psikolojik sebeplerden dolayı bebeğini emzirememesi, depresyona yol açabilir. Bebeğini emziremediği için kendini suçlu hissetmeye başlar. Devamlı olarak anne sütünün öneminin vurgulanması ve reklamının yapılması gibi kalıp yargılar annenin kendini suçlu ve değersiz hissetmesine sebep olmaktadır. Bu durum devamlı yaşanırsa ileri düzeyde depresyona girmesine neden olabilir. Durumun bu noktaya getirilmemesi, hem anne hem de bebek sağlığı açısından son derece önemlidir.

Couple with new baby at homeAnnenin emzirememesi durumunda eşinin ve çevrenin desteğini alması oldukça önemlidir. Ek bir çözüm olarak annelerin, yeni dünyaya getirdiği bebekle aralarındaki bağı güçlendirmek için bu ihtiyaçlarını biberonla sağlayabileceği belirtiliyor. Tutuş pozisyonu bağı kurmak için önem taşıyor. Anne bebeği kendine yakın tutarak emzirdiğinde duygusal bağ güçleniyor.

Emziremeyen annenin depresyona girmemesi için emzirmenin daha çok fizyolojik bir durum olduğunun farkında olması gereklidir. Anne ve bebek arasındaki bağda annenin bebeği emzirmesi tek başına belirleyici bir etken değildir. Bu bağın oluşmasında belirleyici olan emzirme yanında, ağladığında annenin bebeğine ne yaptığı, sevgisini nasıl ve ne kadar gösterdiği, bebekle ne kadar oynadığı, ne kadar sıklıkla kucağına aldığı, gibi etkenler de belirleyicidir. Özetle, bebekle kurulan bağ tek başına emzirme sayesinde olmaz. Ona gösterilen sevgi ve psikolojik etkenler emzirmeden daha ağır basabilir. Ancak anne baştan emziremediği için kendini bırakırsa sevgisini bebeğe veremeyecektir ve bağ oluşması daha da zorlaşacaktır.

Hangi Durumlar Emzirmeye Engeldir?

İstisnalar dışında her anne bebeğini emzirmek ister; ancak psikolojik veya fizyolojik bazı nedenler emzirmeye engel olabilir. Anne ve bebekten dolayı emzirmeye engel olan şeyler şunlardır:

 1. Doğum sonrasında annede aşırı ödem oluşması,
 2. Anatomik birtakım sorunlar,
 3. Uzun süre aşırı stresli dönem yaşanması,
 4. Doğum sonrasında içerde kalan plasentanın rahim kaslarına yapışması, kanama yapması ve süt üretiminin durmasına neden olması,
 5. Göğüs damarlarının yeterince genişlememesi,
 6. Annenin aşırı alkol ya da sigara tüketimi,
 7. Hamilelik ve doğum sonrasında hormon dengesi bozulan annede obezite sorunu,
 8. Bebeğe psikolojik olarak hazırlıksız olmak ve emzirmek istememek,
 9. Yumurtalıklarda hormon dengesini bozan, ciddi oranda kist olması,
 10. Anne geç yaşta doğum yapmışsa ve ilk bebeği sezaryen ile dünyaya gelmişse,
 11. Kontrolsüz kullanılan soğuk algınlığı ilaçları, antibiyotikler, annede süt üretimini durdurabilir.

Emzirmek Anneye Ne Yarar Sağlar?

anne-sutu-faydalariAnnenin emzirmesi, bebeğe daha çok olmakla beraber anneye de ciddi fayda sağlar:

 • Annede depresyon riski azalır. Hayatında yeni bir oluşum yaşayan anne emzirerek bebeğine daha kolay uyum sağlar ve depresyona girme riski de azalır. Doğum sonrası bebeğe yabancılık çekmek son yıllarda artmıştır. İstenmeyen çocuklar, zorunlu olarak doğum yapmak ya da annenin buna hazır olmaması gibi birçok faktör yabancılaşmaya neden olabilir. Bir süre anne bebeğe bakmak istemez, onu benimsemez.
 • Doğumdan sonraki kanamalar daha çabuk kesilir.
 • Göğüste şişme veya iltihaplanma görülmez.
 • Annenin ilerleyen yaşlardaki menopoz döneminde daha az sorun yaşamasını sağlar.
 • Hamilelik kilolarından daha kolay kurtulur. Emziren anne her gün ortalama 350 kalori kaybeder.
 • Anne hassas loğusalık dönemini daha az sorunla geçirir.
 • 10 santime kadar genişleyen rahmin normal şekline dönmesi daha kısa süre içinde gerçekleşir.
 • Emziren annede rahim ve meme kanserine yakalanma riski çok daha azdır.
 • Emziren anne bebeğiyle bağ kurduğundan dolayı fizyolojik ve psikolojik olarak olması gerekenler normal seyirde devam eder. Bu durum annenin kendi değişimlerine odaklanmasını kolaylaştırır.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuzun Zeka Gelişimini Arttıracağınız 10 Yöntem başlıklı makalemizde çocuk gelişimi ve zeka gelişimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Emzirmek Sadece Bebeğe Değil Anneye De Faydalıdır Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ