Kadına Dair Herşey

En Çok Yapılan Makyaj Hataları Nelerdir?

En Çok Yapılan Makyaj Hataları Nelerdir?

Makyaj kadınlar için vazgeçilmez uygulamalardan biridir.  Ancak makyaj kadar makyaj hataları çok konuşulan konulardan biridir. Peki herkesin karşı karşıya kalabileceği makyaj hataları nelerdir? İşte cevabı;

makyaj hataları

Yüzü Çok Fazla Yıkamak

Makyaja başlamadan önce yüzü yıkamak en önemli adımlardan biridir. Cilt tipi her kadında farklılık göstermektedir.  Yüzünü gereğinden fazla yıkayan kişilerde fondöten kullanımı sonrasında ciltte pul pul dökülme sorunu ortaya çıkabilir.  Böyle bir sorunla karşı karşıya kalıyorsanız yüzünüzü günde iki kereden fazla yıkamamaya dikkat etmelisiniz. Yıkama zamanlarını sabah uyandığınızda ve gece uyumadan önce şeklinde ayarlayabilirsiniz. Cildinizi temizlemek için sabun yerine hafif bir temizleyici kullanabilirsiniz. Ayrıca cildinizin kendi yağı sayesinde çok güzel makyajlar yapabilirsiniz.

Kuru Cilde Makyaj Yapmak

Cildiniz kuruysa ve makyaj uyguluyorsanız cildinizin olduğundan daha yorgun görünmesine neden olabilirsiniz. Makyaj yapılmadan önce mutlaka cildin nemlendirilmiş olması gerekir. Cildinize makyaj yapmadan önce cildinizi uygun ürünlerle nemlendirin, daha sonra makyaj uygulamasına geçin.

Yanlış Aydınlatma Teknikleri Kullanmak

Aydınlatma yaparken doğal bir aydınlatma tekniği kullanmaya özen gösterin. Abartılı bir aydınlatma iyi durmaz.  Bunun için profesyonel anlamda hizmet sunan bir makyaj uzmanından destek almaya özen gösterin.  Yüzünün şeklini kesin olarak bilenler doğru kontür ve aydınlatma tekniklerini seçerek güzel bir makyaja sahip olabilir.

doğru kontür ve aydınlatma teknikleri

Yanlış Karıştırma Teknikleri Kullanmak

Makyaj özel bir uygulamadır. Sadece ruj ve allık sürmekten ibaret değildir. Yüzünüze gölge yaparken doğru karıştırma teknikleri kullanmaya dikkat etmelisiniz.  Aksi halde doğal olmayan bir görünüme kavuşmanız kaçınılmazdır.  Karıştırma sanatında profesyonellik kazanan kişiler rahatlıkla doğal makyaj yapabilmektedir. İyi bir harmanlama için kaliteli makyaj fırçaları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Kaşa Yoğunlaşılmalı

doğal kaş doldurma teknikleri

Kaş yüzü ortaya çıkaran, bakışları güçlendiren en önemli detaylardan biridir. Gözleri vurgulamak için kaşları doğru bir şekilde şekillendirmiş olmak gerekir. Eğer gür kaşlara sahipseniz kaşlarınızın dağınık olması iyi bir görünüm ortaya çıkarmayacaktır. Kalın kaşlar gibi ince kaşlarda yapay ve hoş olmayan bir görünüme sebep olabilir.  Kaş tasarımı konusunda profesyonel bir destek almanızı öneririz.  Kaş tasarımında dövme gibi tasarımlar hoş olmayan bir görünüm meydana getireceğinden doğal kaş doldurma tekniklerini tercih etmeniz daha doğru bir seçenek olacaktır. Kaşlarınızı doldururken sert hatlar çizmekten uzak durun. Kaş kalemi kullanmak yerine bir fırçayla kaşlarınızı doldurmak daha doğru bir seçenek olacaktır.

Çok Fazla Fondöten Sürülmemelidir

Pek çok kadının sık sık yaptığı makyaj hatalarından biri de abartılı fondöten kullanımıdır. Doğal bir makyaj her zaman idealdir. Doğal makyajda aşırı fondöten kullanımına yer yoktur.  Doğal bir makyaj yapıyorsanız sadece burnunuza, göz altınıza ve yanaklarınıza makyaj yapmanız yeterlidir.  Lekeleri kapatmak için fondöten kullanımı doğru bir seçenek değildir. Lekelerinizi kapatmak için kapatıcıdan yardım almanız yeterlidir.   Doğru fondöten seçimi yapmak için cildinizle uyumlu bir renk tercih etmeyi sakın ihmal etmeyin.  Ten renginizden daha açık bir fondöten kullanmak hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkaracaktır. Ten renginizden açık bir fondöten kullandığınızda lekeler ve çizgiler daha belirgin bir hale geleceğinden dikkatli olmakta yarar vardır.  Cildinizdeki kusurları kapatmak için  gölge tekniğini kullanabilirsiniz.  Ancak gölge yaparken karıştırma tekniklerini doğru bir şekilde gerçekleştirmeye çok dikkat edin.  Fondöteni kulak ve boyun bölgesine de uygulayıp bütünlük sağlamayı ihmal etmeyin.

Parıltı Abartılmamalı

Pırıltılı göz farları günümüzde çok moda. Pek çok kişinin severek kullandığı pırıltılı göz farları çok fazla kullanılırsa abartılı bir görünüme neden olabilir. Abartılı bir görünüm yaratmamak için farın sadece göz pınarında uygulanması doğru bir seçenek olacaktır. Geri kalan kısma mat far uygulayarak göz makyajınızı tamamlamayabilirsiniz.

Pırıltılı göz farları

Dudak Kalemini Abartılı Bir Şekilde Kullanmak

Makyaj yaparken dudak kalemi kullanarak sert bir hat yaratmak doğru bir yaklaşım değildir.  Dudak kalemi uygularken ince çizgiler çekmeye özen gösterin. Aksi halde doğal olmayan bir görünüm ortaya çıkar.

Aşırı Bronzlaştırıcı Kullanmak

En çok karşılaşılan makyaj hatalarından biri de yüzün her bölümünde bronzlaştırıcı kullanmaktır.  Bronzlaştırıcı sadece güneşin yüzünüze çarptığı alanlara sürülmelidir. Peki bu alanlar neresi? Alnın üst kısmı, çene ve elmacık kemikleri bronzlaştırıcı kullanılabilecek temel alanlardır.

En çok karşılaşılan makyaj hataları

Bol Allık Kullanılmamalı

Allığın aşırı kullanımı kişileri palyaço gibi gösterebilmektedir. Fazla allık kullandığınızı düşünüyorsanız fondöten yardımıyla allığınızın miktarını azaltabilirsiniz.

Doğru Maskara Kullanılmalı

Maskara seçimi yaparken mutlaka kaş renginizden iki ton koyu olan bir maskara satın almalısınız. Maskara uygulaması yaparken kirpiklere en çok iki defa maskara uygulanmalıdır.  Maskaranızın son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edin. Aksi halde maskaranız topaklanabilir ve hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkabilir.  Maskara uygulaması yaparken suya dayanıklı maskaralar kullanabilirsiniz. Ancak suya dayanıklı maskaraları temizlemenin çok zor olduğunu sakın unutmayın. Bu maskaraları temizlemek cildinize ciddi zararlar verebilir.  Suya dayanıklı maskaraların sadece yaz aylarında ihtiyaçtan dolayı kullanılması daha doğru bir seçim olacaktır.

Pudra Kullanımı

Makyajın parlamasını önlemek ve makyajı sabitlemek için yüz pudrası olmazsa olmaz detaylardan biridir. Ancak yüz pudrası kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Fazla pudra kullanımı yanlış bir görünüme neden olabilir. Bu nedenle pudra sadece T bölgesinde kullanılmalıdır. Yaş geçtikçe yüz pudrası kullanmayı da bırakabilirsiniz. Çünkü yüz pudrası nedeniyle ince çizgiler ve kırışıklıklar daha belirgin hale gelebilir.

Doğru Eyeliner ve Göz Kalemi Seçimi Yapılmalıdır

Makyajın olmazsa olmaz ürünlerinden biri de eyeliner ve göz kalemidir.  Esmer bayanların mutlaka siyah eyeliner kullanmaya dikkat etmesi gerekir.  Ancak açık renkli bayanlara kahverengi eyelinerde çok yakışmaktadır.  Sarışın ve renkli gözlü bayanların siyah eyelinerden uzak durması gerekir. Siyah eyeliner kullanımı sarışın bayanlara sert bir görünüm kazandırmaktadır.  Alt kirpik diplerinizi boyarken eyeliner renginizden daha açık bir ton seçmeye çok dikkat edin.  Gözlerinizi büyük göstermek istiyorsanız alt kirpik diplerinde nüde göz kalemleri oldukça ideal bir seçim olacaktır.  Eyeliner kullanan bayanlar doğal ve etkileyici bir görünüme sahip olmak istiyorsa mutlaka göz kapağının dörtte üçlük kısmına eyeliner uygulamalıdır. Sert ve keskin bir eyeliner kullanmak yerine daha yumuşak ve bakışlarınızı güçlendirecek bir yandan da doğal bir görünüm kazandıracak eyeliner uygulaması tercih etmelisiniz. Eyeliner gibi göz kalemi kullanımında da simsiyah bir kalem çekmek yerine daha açık tonlarda kalem tercih edebilirsiniz. Dikkat çekici bakışlara sahip olmak hiç zor değil.

Kıyafetinizle Aynı Renk Makyaj Yapmamalısınız

Kıyafete uyum sağlaması için makyaj yapmayın.  Canlı ve parlak bir kıyafet giyecekseniz nötr renkleri kullanmanız doğru bir seçenek olacaktır.  Metalik kıyafetlere uyum sağlaması için parlak bir makyaj yapmak yerine dumanlı göz makyajı yaparak etkili bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Far Bazı kullanmayı İhmal Etmeyin

Sıcak bir günde, eğlenirken veya düğünde makyajınız bozulabilir. Terleme ve hareketin etkisiyle göz farınız veya göz kaleminiz akabilir. Böyle bir günde makyajının akmasını kim ister ki? Hoş olmayan bir görünüme sahip olmamak için mutlaka far bazı kullanın. Far bazı kullandığınızda saat kaç olursa olsun farınız bozulmayacak ve makyajınız ilk tazeliğiyle duracaktır.

Bir önceki yazımız olan Sivilce İzlerini Geçirme Yolları başlıklı makalemizde Sivilce izlerinden kurtulma yolları, sivilce izlerini iyileştiren maskeler ve Sivilce tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


En Çok Yapılan Makyaj Hataları Nelerdir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ