Kadına Dair Herşey

En Farklı Perde Modelleri

En Farklı Perde Modelleri

 

Perdeler evin içini saklamak için kullanılabileceği gibi, güneş ışığının içeri girmesini engellemek amacı ile de kullanılabilmektedir. Ayrıca dekor amacı ile de kullanılan perdeler evin gizliliğini saklamak içinde tercih edilebilirler. Genellik ile kumaştan üretilen perdeler pencereye dikey bir vaziyette asılabilirler. Perdeler dışında plasiken ya da ahşaptan üretilmiş olan çok parçalı jaluzilerde perdeye benzer amaçlar ile kullanılabilir.

Perdeler üçe ayrılır:

Stor perde

Kumaş parçasının sert bir borunun çevresine dolanması ile yukarı ve aşağı hareke edebilen perde sistemidir. Bu perde sistemi ülkemizde en çok tercih edilen perde türüdür.

Tül perde

Şehir hayatının yoğunlaşması ile mimar yapılar birbirine daha çok yaklaşmıştır. Bu durum ise güneş ışığından faydalanmak isteyen insanların tül perde kullanmak zorunda bırakmıştır. günümüzde farklı renklerde ve farklı ip kalınlıklarında dokunarak elde edilmiş olan pek çok tül çeşidi vardır.

Kalın Perdeler

Kalın perdeler, kalın kumaşlardan elde edildikleri için mekanın ses yalıtımını sağlar ve ışık ile ısı ayarının el ile yapılmasını kolaylaştırır. Bu özelliklerin yanı sıra dekorasyondaki önemli detaylardan biridir.

Perdeler sadece evin dekorasyonundaki bir detay olmak dışında eve güneş girmesini engelleyebilecek ya da dışardan görünmemek kaydı ile içeriye güneş alımını sağlayan birer unsur olarak kullanılabilmektedir. Ülkemizde tül ve perde olarak beraber kullanılması son derece yaygındır. Son zamanlarda perdenin yerini stor perdeler alırken tül yerini ise zebra storlar alır. Ayrıca geleneğimiz olan yatak süslemelerinde de kullanılan tüller çift kişilik yataklarda ise cibinlik olarak kullanılabilmektedir. Çift kişilik yataklarda daha çok sineklerden ve zararlı haşeratlardan korunmak amacı ile kullanıldığı bilinmektedir. Bebek beşiklerinde de yer bulan tül perdeler bebekleri fazla ışıklardan ve yine sinek gibi uçabilen haşeratlardan korumak için kullanılmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan En Farklı Kitaplık Modelleri başlıklı makalemizde kitap rafları ve kitaplık hakkında bilgiler verilmektedir.


En Farklı Perde Modelleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ