Kadına Dair Herşey

Endodonti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Endodonti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Diş sağlığı estetik açısından en önemli konuların başında gelir. İlk bakışta insanların tüm ilgisi dişler üzerine olur. Sağlıklı dişlere sahip olmak ve gülüşlerinizi saklamamak için düzenli olarak diş muayenelerinizi yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.  Diş tedavilerinden biri de endodontidir. Diş doktorlarının gerekli görmesi halinde yapılan kanal tedavisine endodonti adı verilmektedir.  Dişlerde çürüme meydana gelirse dişlere uygulanan kanal tedavisine endodonti denilmektedir.  Kanal tedavisi olarak bilinen endodonti diş çürükleri nedeniyle diş merkezinde bulunan sinir dokuları toplanır. Hasar görmüş olan dişler endodonti yöntemi kullanılarak temizlenmektedir. Dişin dondurulduğu bu yöntemde çürük dişler çekilmiyor ve dişler kurtarılmaya çalışılıyor. Bu şekilde ağızda dişler eksilmeden çürük diş bakımı yapılıyor.  Çürük dişler temizleniyor ve herhangi bir hasar veya kırılma durumu söz konusuysa endodonti işlemi uygulandıktan sonra hasarlı dişe dolgu uygulaması yapılıyor. Günümüzde sık sık başvurulan endodonti yöntemi sayesinde diş kayıpları önemli ölçüde azalmaktadır.

endodonti yöntemi

Endodonti Ne Zaman Uygulanır?

Endodonti diş hekimi tavsiyesi üzerine gerçekleştirilmektedir. Aşağıdaki durumlar söz konusuysa endodonti işlemi zaman kaybetmeden uygulanmalıdır.

  • Dişlerin çatlamış olması
  • Dişlerin çürümesi
  • Derin diş çürükleri
  • Köprü ve takma diş durumlarında endodonti yöntemi rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Endodonti Ne Zaman Uygulanır

Endodonti Nasıl Yapılır?

Pek  çok kişinin merak ettiği sorulardan biri de endodonti nasıl yapılır sorusudur.  Endodonti işlemi dişte ortaya çıkan hasara göre farklılık göstermektedir. Genel olarak birkaç seansın ardından endodonti işlemi tamamlanmaktadır.  Ancak endodonti tedavisine başladıktan sonra seanslara düzenli olarak gelmek ve tedaviyi kesinlikle ihmal etmemek gerekir. Aksi halde diş kaybı meydana gelmesi neredeyse kaçınılmaz hale gelir.  Çürük dişin kuronunda bir delik açılmakta ve hastalıklı bölge çıkarılmaktadır. Ardından kök kanalları temizlenmekte ve kanal dolgusu için bölgeye şekil verilmektedir.  Sorunlu bölgeye dolgu işlemi yapılarak endodonti işlemi tamamlanmaktadır. Endodonti uygulamasında ilk zamanlarda ağrı olsa da ağrı kesici kullanarak bu durumu bertaraf edebilirsiniz.

endodonti nasıl yapılır

Endodonti Tedavi Yönteminin Etkileri Ne Kadar Sürer?

Endodonti Tedavi Yönteminin Etkileri Ne Kadar Sürer

Endodonti yöntemi gerçekleştirildikten sonra hastalar dişlerine iyi bakarsa ömür boyu dişlerini sağlıklı bir şekilde kullanabilir. Ancak dişlere bakılmaması nedeniyle dolgunun düşmesi söz konusu olursa derhal diş doktoruna başvurulması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yumurtalık Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavisi Edilir? başlıklı makalemizde Dermoid kist teşhisi, Dermoid kistler ve kanser riski taşıyan kistler hakkında bilgiler verilmektedir.


Endodonti Nedir? Nasıl Uygulanır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ