Kadına Dair Herşey

Epilepsi Ve Tedavisi

Epilepsi Ve Tedavisi

 

Herkes bilir ki vücudun emir komutası beyindir. Bütün vücutsal faaliyetleri beyin sayesinde gerçekleştiririz. Beyin hücreleri birbirleriyle bağlantılıdır. Elektriksel bağlantıdır bu. Epilepsi hastalığı halk arasında daha çok sara hastalığı olarak da bilinir. Beyindeki merkezi sinir sistemi hücrelerinin bir anlık elektriksel boşalmasıyla epilepsi durumu gerçekleşir. Birkaç dakika sürer bu nöbet. Bir defa gerçekleşen bu olaya epilepsi veya halk ağzıyla sara denir. Birden fazla gerçekleşmesi durumunda ise sara veya epilepsi hastalığı diyebiliriz.

Nedenleri Nedir Epilepsi Hastalığının

Epilepsi nedenleri bilinmez veya bulunamaz. Fakat bazı etkenler vardır gerçekleşmesine neden olan.

-Doğuştan oluşan nedenler: Doğum esnasında yaşanan beyin sıkıntıları. Genlere bağlı kromozomlarda meydana gelen hasar ve zedelenmeler.

-Beyin zarında oluşan iltihaplar, menenjit, Beyinde oluşan tümörler.

-Gebelik döneminde ortaya çıkıp ta bebeğin gelişmesini engelleyen faktörler. Annenin sigara alkol gibi zararlı maddeler kullanması.

-Trafik kazası sebebiyle travma geçirilmesi.

-Aşırı ateşli havale geçirme.

Epilepsi Nöbeti

epilepsiNöbet şuur farkı ile gerçekleşmişse nöbeti geçiren kişi neler olduğunu hatırlamaz. Nöbetten sonra ne yaşadığını da bilemez. El ve kolları anlamsız ve nedensiz bir şekilde sağa sola çırpınış hareketleri yapar. Epilepsi nöbeti yaşayan kişi sersemler ve gözünün önünde siyah noktalar oluşur.

Diğer şekillerde gerçekleşen bazı nöbetlerde ise vücudun sadece belirli bir bölgesi etkilenir. Bunun sebebi ise beynin tamamının etkilenmemiş olmasıdır. Vücudun kontrol edilemeyen bölgesinde dengesiz şuursuz hareketler gözlemlenir. Diğer bir nöbet şeklinde ise nöbeti geçiren kişi birkaç saniyelik boş bir bakışın ardından normale döner. Çok kısa sürer ve şuurunu birkaç saniye boyunca kaybetmiştir şuurunu nöbeti geçiren kişi.

Nöbet Sırasında Neler Yapılmalıdır

-Hastanın etrafında zarar göreceği eşyaların bulundurulmaması gerekir. Kesici aletler yatak kenarı gibi başını da çarpıp zarar göreceği yerlerden uzak tutulmalıdır.

-Vücudu yan çevrilip başının altına yastık gibi yumuşak bir cisim koyulmalıdır.

-Nöbet geçiren kişinin çenesi açık tutulmalıdır.

-Rahat nefes almasını sağlamak amacıyla boğazı ve yakası açılmalıdır.

-Hastayı kendine getirme amacı güderek tokat atma gibi eylemler gerçekleştirmemek gerekir.

-Panik yaparak hasta telaşlandırılmamalıdır.

-Herhangi bir ilaç verilmemelidir hastaya.

-Nöbet sırasında hasta gözlemlenerek bunların hepsi ayrıntılı bir şekilde doktora aktarılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısına Hızlı Çözüm başlıklı makalemizde diş ağrısı ve diş ağrısı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Epilepsi Ve Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ