Kadına Dair Herşey

Ergenlik Döneminde Aşk Acısı

Ergenlik Döneminde Aşk Acısı

 

Aşk duygusu hemen hepimizin hayatında olan bir duygudur. Çoğumuzun yaşamında sevdiği ve aşık olduğu birileri bulunmuştur. Aşık olmak ve beraberinde aşk acısı tatmak hayatımızdaki en büyük çıkmazlardan biridir. Özellikle ergenlik döneminde aşk acısı yaşamak başlı başına bir sorundur. Bu zamanlarda var olan ergenlik sorunlarıyla baş etmeye çalışırken bir de aşk acısı ile uğraşmak gençlerin bir hayli yıpranmalarına ve bu dönemi zor geçirmelerine sebep olmaktadır. Bu dönemlerde yine en büyük görev aileler düşüyor. Çocukların en deli çağlarından biri olan bu dönemlerde yaşadıkları bu durumda yine onlara en büyük desteği aileler verir. Peki bu konuda çocuğumuza nasıl yardımcı olabiliriz. Onlara bu dönemde nasıl davranmalıyız?

Onlara Yanınızda Olduğunu Hissettirin

Çocuğunuzun her zaman olduğu gibi aşk acısı döneminde ve sonrasında da yanında olduğunu hissettirin. Onları kesinlikle yadırgamayın. Hislerini anlamaya çalışın. Bu dönemin geçici olduğunu bu duygunun herkeste olan normal bir durum olduğunu onlara anlatın. Kesinlikle mümkünü olmayan ilişkilerde hislerini bir kenara atmasını ve bir şey olmamış gibi hareket etmelerini onlardan beklemeyin. Sakin olun. Çocuğunuzu anlamaya çalışın ve her koşulda onların her zaman yanlarında olduklarını onlara hissettirin.

Çocuğunuzun Aşkını Yaşamasına İzin Verin

Aşk duygusu insanın elinde olan bir sebep olmadığı için nerde, ne koşulda kimi seveceği belli olmaz. Sizin hiç tasvip etmediğiniz ve hoşunuza gitmeyen biri çocuğunuz için çok önemli olabilir. Bu konuda haklı da olsanız çocuğunuzun aşk döneminde yanlış bir ilişki yaşadığından eminde olsanız bu konuda sert tepkilerden kaçının. Bu durum çocuğunuzun sizden uzaklaşmasına ve sevdiği kişiye daha çok bağlanmasına neden olur. Bunun yerine onu anlamaya çalışın. Siz ne kadar ilerisini görerek onların hayatları boyunca mutsuz olabilecekleri bir ilişkiyi önlemeye çalışsanız da op dönemlerde gençler duygularıyla hareket ettiği için sizin tutumunuzu pek dinlemeyeceklerdir. Bunun yerine onlara hissettirmeden takip ederek onların bu dönemi sağlıklı şekilde atlamalarını sağlayabilirsiniz.

Doğru ve Güzel Bir Aşk Her Koşulda En Büyük Hazinedir

Doğru ve güzel bir aşk hangi koşulda yaşanırsa yaşansın insan hayatındaki en büyük hazinedir. Ergenlik döneminde aşk yaşayan gençlerin yaşadıkları bu duygu onları ruhsal ve duygusal açıdan aslında en güzel şekilde besleyerek hayatlarının bir anlam kazanmasını sağlar.  Bu güzel duyguyu tattıkları için onlar adına sevinebilirsiniz. Sevmeyi en güzel haliyle öğrenmek belki ilk defa bu şekilde en güzel haliyle olacaktır. Bu kelimelerle tarif edilemeyecek kadar saf ve güzel duyguyu koşulsuz olarak yaşamalarına izin verin. Üzüldükleri zaman her ne kadar içiniz parçalansa da bu üzüntülerin bile aslında onlar için ayrı bir anlamı olduğunu unutmayın. Bu sayede çocuğunuz içsel olarak beslenecek ve farklı sevgilere de yelken açarak içsel olarak kendini geliştirecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Beylere Özel Romantik Bir Evlilik Teklifi Yapmak İçin Fikirler başlıklı makalemizde evlenme teklifi ve romantizm hakkında bilgiler verilmektedir.


Ergenlik Döneminde Aşk Acısı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ