Kadına Dair Herşey

Ergenlik Döneminde Psikolojik Destek Alınmalı Mı

Ergenlik Döneminde Psikolojik Destek Alınmalı Mı

Ergenlik Döneminde Psikolojik Destek Alınmalı Mı

Ergenlik dönemi çocukluk çağının sona erip yetişkinliğe geçiş dönemidir. Bu dönemde yetişkin bir insan olmak, toplum içinde kendisinin farkına varmak ve dünyayı anlamak adına gerek fiziki gerekse ruhsal açıdan her türlü değişimi içerir. Ergenlik çağında ki insanlar fiziki açıdan büyük değişime uğrar. Hormonların değişmesi, kadın ve erkek arasındaki farkın belirginleşmesi ve benzeri farklılıkların ortaya çıkması sebebiyle ruhsal ve düşünsel açıdan çok önemli bir dönemdir. Bu dönemde bireyler yaşadıkları değişim nedeniyle depresyona girebilirler.

Ergenlik Döneminde Psikoljik Destek Alınmalı Mı

Ebeveynlerin Ergenlik Döneminde Yapması Gerekenler

Anne ve baba çocuklarının yaşadığı bu değişimi görmezlikten gelmemelidir. Ergenlik dönemi yaşayan bireylerin içinde bulunduğu karmaşık dönem öncelikle ve özellikle ilk olarak ailede olumlu karşılanmalı, çocuklar yargılanmamalı ve durumları kabul edilmelidir. Bu dönemde bireyler yapması gereken sorumluluklarını ihmal edebilirler. Anne ve babalar çocuklarla ikna edici bir yöntem ve dille karşılıklı diyalog kurmaları çok önemlidir. Karşılıklı diyalog kurmak çocukların sorunlarını anlamakta her zaman olumlu sonuç verir. Ancak bu dönemde ebeveynler daha sabırlı olmalıdırlar.

Ebeveynlerin Ergenlik Döneminde Yapması Gerekenler

Ergenlik Döneminde Psikolojik Destek

Ergenlik Döneminde Psikolojik Destek

Bireylerin yaşadığı ruhsal değişimler ilerde daha büyük sorunlara yol açabilir. Çünkü ergenlik dönemi çocukların kötü arkadaşlıklar, madde bağımlılığı gibi oldukça yanlış işler yapmaya yatkın oldukları bir dönemdir. Ergenlik döneminde yanlış kararlar alarak bireyleri geleceğini riske atabilecekleri ve çok büyük hatalar yapabilecekleri bir dönemdir. Bu nedenle psikolojik destek alınmalıdır. Bu dönemde insanlar yakınlar ve anne babaları hariç yabancı insanlara daha yakınlık duyurarak onlara sorunlarını ve düşüncelerini daha rahat anlatabilirler. Doğru bir destek ise ancak psikolojik uzmanlığı olan kişiler tarafından verilir.

Ergenlik Dönemi ve Kötü Alışkanlıklar

Ergenlik Dönemi Ve Kötü Alışkanlıklar

Sagara, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar en çok ergenlik döneminde görülür. Bu dönemde yanlış arkadaşıklar kuruşması sonucu bireyler zarar görebilir. Anne ve babalr bu konuda oldukça dikkatli olmalıdırlar.

 

Bir önceki yazımız olan Psikolojik Travma Nedir? başlıklı makalemizde psikolojik travmaların tedavisi, travma ve Travmatik olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.


Ergenlik Döneminde Psikolojik Destek Alınmalı Mı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ