Kadına Dair Herşey

Ergenlikte Çocuğunuzun Özgüvenini Nasıl Geliştirirsiniz?

Ergenlikte Çocuğunuzun Özgüvenini Nasıl Geliştirirsiniz?

Ergenlik; çocukluk ile yetişkinlik arasında ki geçiş evresi. Olgunlaşma sürecidir. Bu dönemde birçok farklılaşmalar görülür. Gerek fiziksel olarak gerek ruhsal olarak. Ergenlik dönemi belki da hayatımızda ki en hassas ve temellerinin en iyi atılması gereken dönemdir.

Ebeveynlerin Genel Olarak Yapması Gerekenler

ergenlik-1Ergenlik çağındaki çocuk sahibi ebeveynler çocuklarına baskı yapmaması, herhangi bir konu için ısrar etmemesi, çocuklarının davranış bozuklarına alışkın olmaları gerekir. Kendi dönemleri ile kıyaslanmamalı çünkü onlar bu zamanda doğdular ve belli zorlukları yaşamamış olabilirler. Yağ sırasında beklememiş, sobalı evde oturmak nedir bilmeyebilirler. Bunlar yalnız sizin çocuğunuz için değil her çocuk için geçerlidir.

Özgüven nasıl geliştirilir?

Özgüven, ergenlik dönemindeki çocukların sorunu değildir. Bir toplum sorunudur. Çevrenizdeki insanlara bakın; hepsi kendinden emin mi, kendini çok iyi ifade edebiliyor mu, jest ve mimiklerini iyi kullanabiliyor mu? Hayır, cevabınızı duyar gibiyim. Bu yüzden ergenlik yani olgunlaşma, hayata gerçek anlamda adım atma döneminde daha sağlam adımlar ile başlatabilirseniz evlatlarınızı ilerisi için daha güzel şeylerin dönüşümü olduğunu görmüş olacaksınız.

İnsanların kıskandığı imrenerek baktığı benim çocuğum diyebilmek çok zor değildir.

Özgüven Konusunda Tavsiyeler

ergenlik-2Özgüven, sosyal olarak gelişebilecek bir olgudur. Çocuğunuzun sosyalleşmesine izin verin, kendini ifade etmesini izleyin, yanlışları olduğunda baş başa iken söylemeniz onun gururunu da incitmez.

Kendini ifade etmeye başladığı andan itibaren gerek olumlu gerek olumsuz davranışları ve yaşadıkları ona ders verecektir ve tecrübe kazandıracaktır. Bu da ilerisi için nasıl bir yol izleyeceğini belirler.

Onun hatalarının farkına varın ve ona da fark ettirin. Doğruyu kendisi bulması için biraz zaman verin ama müdahale edebilecek şekilde olun. Yolunu bulamaz ise yakınında bulunun ki danışabilsin. Size olan saygısını da yitirmemiş olur.

İsyankâr olmasına izin vermeyin. Bu davranış biçimi ilerisi için kural tanımam azlığı, dik başlılığı da yanında getirir.

Onu pohpohlamayın, şımartmayın. Ama başarılarında da tebrik edin ödüllendirin. Bu şekilde daha da başarılı bir şekilde ilerler.

Kendini aciz, başarısız bir kişiliğe dönüşmesine engel olun. Kıyaslama yapmadan kendi hayatınızdan ya da örnek aldığı birinin hayatından bahsederek destek çıkın.

Karşı cins ile etkileşimine geçtiğinde öğüt verici somut örnekler ile onun değerli olduğunu, yanlış yapmayacağını, bilinçli olduğunu belirtip, kimsenin onu üzmemesi gerektiğine dair dipnotlar vererek öğütler de bulunabilirsiniz.

Merhamet duygusunu, küçümsememek kavramını öğreterek diğer insanlara karşı nasıl davranması gerektiğini belirtin.

Her şeyi ben bilirim dememeli. Her şeyin fazlası zarar. Aşağılama duygunu yaratabilir fazlası. Nerden geldiğini ve nereye gideceğini bilerek yaşaması gerektiği konusunda net bir açıklamada bulunun.

Hiçbir insan mükemmel değildir en önemlisi bunu unutmamak ve onun halen tam bir yetişkin olmadığını unutmadan davranmak gerekir. Anne baba olmak kolay değildir. 7/24 mesaisi olan bir iştir.

Bir önceki yazımız olan O'na Özür Dilemeyi Öğretin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Ergenlikte Çocuğunuzun Özgüvenini Nasıl Geliştirirsiniz? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ