Kadına Dair Herşey

Ergenlikteki Çocuğunuzun Özgüvenini Nasıl Geliştirirsiniz?

Ergenlikteki Çocuğunuzun Özgüvenini Nasıl Geliştirirsiniz?

 

Ergenlik dönemi sorunlarından biri olan özgüven gelişimi gençlerdeki en büyük ergenlik dönemi sorunlarından biridir. Bu dönemlerde ergenlikteki çocuğunuzun özgüvenini nasıl geliştirirsiniz gelin birlikte inceleyelim ama öncesinde gençlerin bu dönemlerde yaşadıkları sorunlardan bahsedelim.

Ergenlik Dönemi Sorunları Nelerdir?

Ergenlik dönemi evrelerinde gençler pek çok sorunla baş etmek zorunda kalabilir. Gençlerin bu dönemde yaşadığı zorluklar ve nasıl yol izlenmesi konusunda sizlere sunacağımız bilgiler ışığında onlara yardımcı olabilirsiniz. Böylece onların bu dönemleri daha kolaylıkla atlamasını sağlayarak hayatta daha özgüvenli bireyler olarak atılmalarını sağlayabilirsiniz. Ergenlik dönemi sorunlar ve çözümleri noktasında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Ergen Bireydeki Aşılması Gereken Sorunlar

  • Benlik sorunu: Ergenlik döneminde özgüven noktasında karşılaşılan ne büyük sorunlardan bir olan benlik sorunu gençlerde en çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Bu dönemlerde gençler kimlik arayışına girerler. Ben kimim, neden varım soruları bu dönemlerde gençlerin beynini kemiren felsefi sorunlardır.
  • Ruhsal çalkantılar: Ergenlik dönemi ruhsal çalkantıların en çok yaşandığı devrelerden biridir. Bu dönemlerde gençler büyük ruhsal iniş ve çıkışlar yaşayabilirler.
  • Uygun arkadaş ve ortam arayışı: Gençlerin en çok zorlandıkları konuların başında ve ergenlik döneminde aşılması gereken sorunlar içerisinde en çok aşılması gereken sorunların başında gençlerin arkadaşlık sorunları gelmektedir. Genç bu zamanda kendini kabul ettirme devresindedir ve dışlanma sorunu ile karşılaşmak en büyük korkusudur.

Çocuğunuzun Özgüvenini Nasıl Geliştirirsiniz?

Çocuğunuzun ergenlik dönemi başlarında yaşadığı özgüven eksikliğini gidermek için aileler olarak sizlere çok iş düşüyor. Çocuğunuzun özgüvenini geliştirme konusunda  onlara destek olmak için çabalamalısınız. Bu konuda nasıl yaklaşacağınızı bilmiyorsanız bilen birinden pedegog gibi gerekirse yardım alabilirsiniz. Gençlerin sorunları konusunda uzman yaklaşımı daha etkili bir yöntem olacağı için gençlerin özgüvenlerini geliştirmesi noktasında uzman kişilerin desteğini alabilirsiniz. Bunun dışında çocuğunuzu her koşulda ve her zaman onları koşulsuz sevdiğinizi onlara hissettirin. Bunun için onları sadece ders başarılarında aldıkları notlar ve ya başka hususlardaki başarıları için sadece onları sevdiğinizi düşünmelerine izin vermeyin. Her zaman her yerde onlara güvendiğinizi hissettirin. Onlara birtakım sorumluluklar vererek özgüvenlerinin gelişmesine katkı sağlayın. Sosyal projelerde olmalarını sağlayın. Örneğin, sosyal hizmet ziyaretleri, huzur evi ziyaretleri olabilir. İstedikleri ve keyif aldıkları alanda çalışmalarını sağlayın. Müzik, resim ve ya spor neyden zevk alıyorsa ona göre sosyal etkinlik programı çocuklarınıza çizebilirsiniz. Tüm bu çalışmalar çocuğunuzun özgüveninin gelişmesi konusunda onlara yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Göz Sağlığının Okul Başarısına Etkileri başlıklı makalemizde göz sağlığı ve okul hakkında bilgiler verilmektedir.


Ergenlikteki Çocuğunuzun Özgüvenini Nasıl Geliştirirsiniz? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ