Kadına Dair Herşey

Erken Doğuma Neden Olan Yiyecekler Ve Hareketler

Erken Doğuma Neden Olan Yiyecekler Ve Hareketler

Erken doğum, anne adayını psikolojik olarak kötü yönde etkilemektedir. Erken doğuma yol açan nedenler ise bir hayli fazladır. Anne adayının aile içerisinde yaşadığı şiddetli geçimsizlikler, hamile bir bayanın tüketmemesi gereken besinlerin tüketilmesi sonucu sağlıksız beslenme, ağır kaldırma, uzanma gibi yanlış hareketlerde bulunma, annelik endişesi taşıyor olma gibi nedenler erken doğuma sebep olabilmektedir.

erken-dogum-nedenleri

Erken Doğuma Yol Açan Etkenler

Erken doğum neticesinde çocuğun hangi ayda erken doğduğu ile doğru orantılı olarak çocuğun yaşaması veya erken doğumun ölüm ile sonuçlanması anne adayını psikolojik açıdan derinden yaralamaktadır.

Hangi Yiyecekler ve Hangi Hareketler Erken Doğuma Yol Açar

Gebelikte sağlıklı beslenme, bebeğin gelişimi ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini sağlayan önemli bir faktördür. Örneğin, hamilelik öncesinde çay ve kahve tutkunu olan anne adayının, hamilelik sürecinde bunu en aza indirmesinde fayda vardır. Hatta mümkün mertebe tüketmemesi önerilmektedir. Kafeinli içeceklerin erken doğumlara yol açan içecekler içinde ilk sırada olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Fastfood tarzı hazır gıdalar yine hamilelik sürecini tehlikeye adan yiyeceklerin başında gelmektedir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra annenin hamilelik süreci sonuna kadar hareketlerine de oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Yüksek bir yerden atlamak, yukarı doğru kendini zorlayacak şekilde uzanmak erken doğum hatta gebeliğin ilk haftalarında düşükle sonuçlanmaktadır.

Erken Doğan Bebek Yaşar Mı?

Çoğu anne ve baba adayının sorduğu sorudur bu.Erken doğum yaşamış bir anne olarak bu soruyu soran herkes için ortalama cevap bellidir aslında.Erken doğumda çocuğun hangi ayda doğduğu önemlidir. Yaşam açısından fiziksel gelişimini tam olarak tamamlamamış olan bebekler genelde yaşamamaktadır. Örneğin anne hamileliğinin 20. Haftasında erken doğum yapmış ise bebeğin yaşama şansı oldukça düşük olmaktadır. Ciğerleri tam olarak gelişmemiş olan bebek, solunum problemi yaşamakta ve sonuç ölüm olmaktadır. Buna karşın anne hamileliğinin 28. Haftasında ise çocuğun yaşama şansı biraz daha artmaktadır. Küvezde doğum ayı beklerken geçen sürecin çok verimli olması ve hastanenin bu konuda prematüre bebeklere bakımı oldukça önemlidir. Çocuk sağlıklı koşullarda bakılıp, doğum ayı geldiğinde hastaneden taburcu edilir ve normal yaşama ayak uydurmaya çalışır. Taburcu edildikten sonra da evde sağlıklı koşullarda çocuğun bakılması yaşam şansını daha da arttırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yumurtlama Dönemi Hesaplamayı Doğru Yapın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Erken Doğuma Neden Olan Yiyecekler Ve Hareketler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ