Kadına Dair Herşey

Erken Yaşta Gebelik Annenin Ve Çocuğun Riskini Arttırıyor

Erken Yaşta Gebelik Annenin Ve Çocuğun Riskini Arttırıyor

Yapılan geniş çaplı araştırmalar göstermiştir ki,uzmanlar genç anne ölümlerinin çok önemli bir problem olduğunu vurgulamaktadır. Dünyada 15-19 yaşları arasında 620 milyon genç kızın olduğu bilinmektedir. Bu sayı annelik için uygun yaşlarda olan kadınların beşte birini oluşturmaktadır.

Erken Yaşta Hamilelikte Anne ve Bebek Sağlığı Tehdit Altında

Hamileliklerin Erken yaşta yaşanması anne ölüm oranlarını artırmaktadır. Kopenhag’da düzenlenen kadın sağlığı konusundaki konferansta uzmanlar genç kızlara eğitim verilmesi gerektiğini, bilgilendirilme yapılması gerektiği konusuna değinilmiştir.

Erken yaşta olan hamilelik anne ve bebek sağlığını tehdit etmektedir. Özellikle kırsallarda yaşayan genç bayanların eğitilmesi gerektiği konuşulmuştur. İdeal aile yapısındaki çiftlerin istedikleri zaman, planlama yaparak çocuk sahibi olmalarının toplum yapısını güçlendireceğini söylemişlerdir. Bayanlar kadar erkeklerin de bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Genç Yaşta İstenmeyen Gebelikten Kurtulmanın Yolu

Kürtajı ve anne-bebek ölümlerini azaltmak ve üreme sağlığını kontrol altına almak için öncelikle gençleri doğum kontrolü ile ilgili bilgilendirmek gerekir. Doğum kontrolü çocuk sahibi olmamak için değildir, istenildiği zaman planlama yaparak çocuk sahibi olabilmeyi sağlayabilmektir.

kucuk-yasta-hamilelik

Kürtaj oranlarının 15-19 yaş arasındaki genç kadınlarda yükselmiştir. Yılda 21 milyon güvenilir olmayan kürtaj yapılmaktadır. İdeal annelik yaşı 18-35 yaş arasında yapılan gebeliklerden olmaktadır. 18 yaş altı kadınların hamileliklerinin hem anne hem de bebek açışından risk oluşturmaktadır.

Türkiye’de Kadınların %20’si İstenmeyen Gebeliğe Maruz Kalıyor

Türkiye’de doğurganlık çağında olan kadınların %20’si istemeden gebe kalıyor. Bu durum, bilimsel doğum kontrol yöntemlerine ihtiyacın çok fazla olduğunu gösteriyor. 18 yaş altındaki kadınlarda olan gebelik oranlarının üçte biri düşükle sonuçlanmaktadır.

Doğuma bağlı ölümler gelişmiş ülkelerde 180 ölümde 1 oluyor. Bu oran gelişmiş ülkelerde ise 4900 doğumda 1 olmaktadır. Gelişmiş ülkelerde doğurganlık çağındaki genç kadınlarda istenmeyen gebeliklerin önüne geçebilmesini hesaplamaktadırlar. Hesaplamalar ile çoğu kadının hayatının kurtarabildiğini vurgulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kalıcı Dövme Yaptırmayı Mı Düşünüyorsunuz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Erken Yaşta Gebelik Annenin Ve Çocuğun Riskini Arttırıyor Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ