Kadına Dair Herşey

Etiket Okuma: Sağlıklı Beslenme Yolunda Önemli Bir Adım

Etiket Okuma: Sağlıklı Beslenme Yolunda Önemli Bir Adım

Toplum olarak maalesef ki çok ihmal ettiğimi bir gerçek vardır. Bu da etiket okuma alışkanlığımızın olmamasıdır. Genel olarak raflarda, reyonlarda tüketicilere sunulan gıdaları fiyatına veya markasına göre alır ve geçeriz. İçindekiler ve etiketinde yazılanlar hakkında büyük bir çoğunluk bir bilgi sahibi değildir. Belki sadece son kullanma tarihine bakma gibi bir alışkanlık edinilmiş olabilirken en az onun kadar önemli olan bir başka husus da etiketteki bilgilerdir. Bu bilgilerin neticesinde sağlıklı yaşama dair birçok ipucu bulabilmek mümkündür. Genel olarak açıklamaları okuyan kişiler, sağlıklı yaşam hakkında etiketlerin okunmasının öneminin farkında olan kişilerdir. Eğer sizler de sağlıklı yaşamak ve ne yediğinizi bilmek istiyorsanız mutlaka etiket okumalısınız.

Etiket Okumak Ne Demektir?

alisverisGünümüzde toplum olarak bilinçli olunmadığı için etiket okumak hakkında bilgi sahibi olmamamız üzücüdür. Hâlbuki hayati önem taşıyan bilgileri bu etiketlerde bulabilmek mümkün olacaktır. Hazır gıdalar üzerinde veya arkasında yazan yazıların okunması etiket okumak anlamını taşımaktadır.

Etiket okumanın önemi henüz çok fark edilmese de bilinçli olan tüketicilerin gözünden buradaki yazılar kaçmamaktadır. Genel olarak bilip de üşenmekten dolayı okumayanların sayısı da çoktur. Aslında bu ürünlerin arkasında yazan bu önemli yazılar oldukça küçük puntolar ile yazılmıştır. Çoğu zaman en gerekli bilgilerin okunmak isterken okunamaması da bundan kaynaklanabilmektedir. Yapılan anketler ve bilimsel araştırmalar neticesinde ürünlerin arkasında yazan etiketleri okuyanların % 40 oranında katılımcının bazen etiketleri okuduğu ortaya çıkmıştır. % 10’unun ise nadiren okuduğu tespitine varılmıştır. Görüldüğü üzere etiket okunma ile ilgili maalesef ki alışkanlığımız bulunmamaktadır.

Etiket Okumanın Önemi

Ürünlerin etiketlerinde porsiyon veya gram miktarına, enerji değer ölçütlerine, günlük gereksinim yüzde oranlarına oldukça dikkat etmek gerekir. Aldığınız paketin porsiyonu sizin için uygun olmayabilir. Bu nedenle porsiyon miktarlarına dikkat ederek size yetecek kadar olanını tüketmenizde fayda bulunmaktadır. Etiketlerin önemi burada devreye girmektedir. İçerisinde bulunan tüm ürünü tüketmek sizin sağlığınıza zararlı olabilecektir. Bu nedenle de bunun önlenebilmesi adına sizin veya diyetisyeninizin karar vereceği ölçüde porsiyon tüketmeniz gerekmektedir.

Etiketlerin Püf Noktaları

etiket

Bir ürünün arkasında yazan etiketin önemi hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle ürünü almadan önce mutlaka arkasında hangi firma tarafından üretildiği, adresi ve telefonunun olup  olmadığı konusunda emin olmalısınız. Etiket okumanın püf noktalarından biri de budur. Böylece herhangi bir durumda firmaya ulaşıp ulaşamayacağınızı bilmeniz gerekir. Kimi zaman üretici firmaya şikâyet ve görüşlerinizi iletmek isteyebilirsiniz. İşte bu nedenle de mutlaka ürün etiketi okumanın öneminden faydalanmanız gerekecektir. Ayrıca mutlaka üzerinde TSE (Türk Standartları Enstitüsü) damgasının olup olmadığına bakmalısınız. Eğer damgası yoksa veya da ilgili bakanlıklardan herhangi bir üretim izni belirtilmemişse ürünü satın almayın ve gerekirse gereken yerlere şikayette bulunun. Böylece sizin gözlemleyerek fark ettiğiniz bu önemli hususu fark etmeyen diğer tüketicilere yararınız dokunabilecektir.

Etiketleri Doğru Okumanın Önemi

Eğer herhangi bir nedenle, ister zayıflama, ister kilo alma isterseniz de herhangi bir sağlık durumundan dolayı diyetisyene gidiyorsanız mutlaka alacağınız ürünün besin değerlerini ve etiketlerini diyetisyeniniz ile paylaşmalısınız.

Böylece sağlığa aykırı hususlar olup olmadığı konusunda bilinçlenmiş olabilecek, sizin diyetinize uygun olup olmadığını anlayabileceksiniz. Eğer etiketleri doğru okuma bilincine erişebilirseniz o halde hayatınız daha da kolaylaşacaktır. Bilinçli bir tüketici olarak sağlık koşullarına uygun beslenmeniz en doğru yöntem olacaktır. Bu nedenle kişisel vücut indeksinize ve bilgilerinize göre ürün alımlarınız da kolaylaşacaktır. Size yetecek kadar enerji ve besin içeren ürünleri alarak doğru bir tercih yapabileceksiniz. Bu sayede ömür boyu sağlık ve uzun yaşam ilkelerinizden de vazgeçmemiş olacaksınız.

Etiketlerin Dili

etiket-okuma

Öncelikle gün içerisinde alışverişlerinizi yaparken mutlak suretle etiketlerin okunmasının önemini kavramış olmalısınız. Bunun sonucunda etiketlerin bizlere aslında neler demek istediği algısına da ulaşmalısınız. Peki, etiketlerde bize neler anlatılmak istenir?

  • Light Ürün: Bilindiği üzere light ürünler genel olarak diyet ve rejim gibi durumlarda ön plana çıkan yiyecek ve içeceklerdir. Light demekle anlatılmak istenen; ürünün normalinden % 25 oranında enerjisi azaltılmış ürün demektir. Böylelikle bu ibareyi taşıyan ürünlere rastladığınızda daha az kalori alacağınızı anlamalısınız. Fakat daha az olduğunu düşünerek çok fazla miktarda tüketmemelisiniz. Aksi halde ters bir tepki yapabilir ve siz kilo vermeyi beklerken aniden kilo alabilirsiniz.
  • Yağsız Ürün: Yağsız ürün denildiğinde bu ürün içerisinde %5’ten daha az yağ bulunduğu sonucuna varabilmeniz mümkün. Bu sayede eğer yağ içermeyen ürün istiyorsanız bu ürünü sepetinize atabilirsiniz.
  • Yağsız Et: Et tüketimi esnasında ister kırmızı et ister tavuk eti olsun çok az miktarda da olsa içerisinde yağ bulunmaktadır. Örneğin 90 gram bir et içerisinde 10 gramdan çok daha az oranda yağ içerdiğini anlayabilirsiniz. Bu etiket sayesinde aynı zamanda 95 mg kolesterol olduğunun da bilincine varabilirsiniz. Genel olarak sağlıklı bir diyet listesinde mutlaka gün içerisinde hangi et türü olursa olsun en az 100 gram tüketim sağlanmalıdır. Bu nedenle de yağsız olarak tüketildiğinde vücuda yağ yerine daha fazla et girebilmektedir.

Etiketler Ne Demek İstiyor?

Ürün etiketi nasıl okunur konusu hakkında merak ettiğiniz noktaları gidermek için yazımızın geri kalan kısmını da okuyabilirsiniz.

  • Düşük Kalorili Ürünler: Bu şekilde gıda etiketi bulunan ürünlerde enerji ve yağ olarak daha az miktarda besin değeri içerdiğinin en büyük göstergesidir. Özellikle de 1 porsiyonunda 40 kaloriden daha az enerji içerdiğini anlamanız mümkündür. Özellikle de diyetisyene gidiyorsanız mutlaka bu oranlar sizin için oldukça önemli olacaktır. Çünkü vücuttaki yağın atılması önemli bir hususken dışarıdan ekstra fazladan yağ almak sizi zor durumda bırakacak unsurlardandır.
  • Ekstra Yağsız Et: Bu ürünlerde 90 gram etin içinde 5 gramdan da daha az miktarda yağ olduğunu görebileceksiniz. Ayrıca içerisinde 95 mg kolesterol içerdiğini de bu etiketten anlayabileceksiniz. Böylelikle ne kadar yağsız gıda ile beslenirseniz kalp damar hastalıkları, kalp yetmezliği, tansiyon ve böbrek gibi sorunlarla karşılaşma olasılığınız da bir o kadar azalacaktır. Etin içerisinde bulunan yağ oranının azaltılması tamamen yok edilmesi anlamına gelmeyecektir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Etiketlerin Bizlere Verdiği Mesajlar

  • Pastörize Süt: Çok fazla duyulan ve artık tüm süt ve süt ürünlerinde bulunan bu etiket sizlere bir mesaj vermektedir. Gıda etiketi okumayı bilenlere göre bu mesaj; sütlerin çok yüksek oranda işlem gördüğü,

bu nedenle de içerisinde bulunabilecek olan tüm zararlı mikroorganizmalardan arındırıldığını anlamak mümkün hale gelecektir. Tabi ki yüksek ısıda tüm besinlerde olduğu gibi sütteki besin değerleri de düşüş gösterecektir. Fakat her ne olursa olsun sokakta açıkta satılan ve evde kaynatılan sütlerden çok daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Özellikle de eğer cam şişede satılan pastörize sütleri tercih ederseniz çok daha sağlıklı olacaktır.

  • UHT süt: Bu sütler de pastörize sütler gibi yüksek ısıda işlem görmüştür. Fakat dayanıklılığı daha azdır ve 2 gün içerisinde tüketilmesi de şarttır.
  • Gluten İçermez: Son zamanlarda en fazla önemsenen olgulardan biri olan gluten içermeyen ürünler, oldukça önemli bir etikettir. Özellikle de çölyak ismi verilen rahatsızlık yaşayanlar için özel olarak üretilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde göğüs kanseri, kanser belirtileri ve kanser tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiket Okuma: Sağlıklı Beslenme Yolunda Önemli Bir Adım Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ