Kadına Dair Herşey

Ev Dekorasyonu Yaparken Nereden Başlanmalı?

Ev Dekorasyonu Yaparken Nereden Başlanmalı?

Ev Dekorasyonu Yaparken Nereden Başlanmalı?

Ev dekorasyonu yapılırken nereden başlandığı çok önemlidir. Çünkü çok beğenip bir koltuk takımını almanız daha sonra halı ve perde seçiminizi kısıtlamaktadır. Ya da önce dekorasyonu yapıp sonra duvar boyamaya girişmeniz ya da tadilata girişmeniz evinizdeki eşyaların yıpranmasına, deforme görünmesine sebep olmaktadır. Peki, ev dekorasyonu yapılırken nereden başlanmalıdır?

Ev Dekorasyonu Yaparken Nereden Başlanmalı

Plan: Ev dekorasyonuna yapmadan önce bir plan yapmanız nasıl bir yol izleyeceğinizi belirleyecektir. Plan yapmanız hem işinizi kolaylaştıracak hem de daha güzel bir dekorasyon yapmanızı sağlayacaktır. Plan yaparken evinizin tadilat gerektiren yerlerini, evinizin boya isteyip istemediğini, nasıl bir renk seçimi yapacağınızı not etmelisiniz.

Ev Dekorasyonu Yaparken

Tadilat: Eğer ki planınızın dâhilinde tadilat varsa ev dekorasyonu yapmadan evvel tadilatlarınızı bitirmelisiniz. Çünkü tadilatların dekorasyondan sonra yapılması boyanın deforme olmasına, eşyaların kirlenmesine ve yıpranmasına sebep olacaktır. Evinizde elektrik, su ne tür bir arıza olursa olsu mutlaka tadilatı yapılmalıdır.

Duvar ve Kapılar: Duvar ve kapılar ise dekorasyonda üçüncü adımı oluşturmaktadır. Eğer ki çok geniş bir eviniz yoksa evinizin olduğundan daha geniş görünmesi için açık renkte boya tercih etmelisiniz. Fildişi ya da krem renginde yapacağınız boya duvarlarınızın ve kapılarınızın evinizin renginin açılmasını sağlayacaktır.

Duvar ve Kapılar

Yer Döşemesi: Yer döşemesi ise dekorasyonda dördüncü adımdır. Yer döşemesi mutlaka boyadan sonra yapılmalıdır. Eğer ki yer döşemesi boyadan önce yapılırsa ister istemez boya damlayacak ve zemin çok çabuk yıpranacaktır.

Perde ve Avize: Evinizin genel hatları belirlendikten sonra sıra perde ve avize seçimine gelmektedir. Perde seçiminiz evinizin genel havasında çok önemli bir yere sahiptir. “Evinizi nasıl bir tarza büründürmek istiyorsunuz” öncelikle buna karar vermelisiniz. Geniş bir eve sahipseniz yere kadar uzanan perdeler kullanabilirsiniz. Ancak dar bir eve sahipseniz kısa perdeler tercih etmelisiniz. Klasik ya da abartılı bir dekorasyon istiyorsanız fon perdelerden yararlanabilirsiniz. Ancak spor ve salaş bir dekorasyon istiyorsanız stor perdeler en iyi seçim olacaktır.

Eşyalar: Perde ve avizelerinizin seçiminden sona seçiminize uygun eşyalar tercih etmelisiniz. Tercih edeceğiniz eşyalarda öncelikle dikkat etmeniz gereken kriter evinizin genişliğine uygun olmasıdır. Eviniz eğer ki büyük bir evse büyük ve geniş eşyaları tercih edebilirsiniz. Ancak küçük evlerde büyük eşyaların tercih edilmesi eşyaları hantal gösterecek bir etmendir.

Eşyalar

Halı: Halı seçimi ise ev dekorasyonunda en sona bırakılmalıdır. Çünkü halıyı önce tercih etmeniz sizin eşya seçiminizi kısıtlayacak bir etkeni oluşturmaktadır. Siz de halı seçimini en sona bırakarak, kendinizi eşya seçiminde özgünleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Salon Dekorasyonunda Kullanabileceğiniz Renkler başlıklı makalemizde salon dekorasyonu, Salon Dekorasyonu Renkleri ve Salon dekorasyonunda renk tercihi hakkında bilgiler verilmektedir.


Ev Dekorasyonu Yaparken Nereden Başlanmalı? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ