Kadına Dair Herşey

Ev Temizliğinde Zaman Kazanacağınız 13 Süper Tüyo

Ev Temizliğinde Zaman Kazanacağınız 13 Süper Tüyo

Temizlik genellikle büyük bir kararlılığa ihtiyaç duyduğunuz bir iştir. Kimi zaman evlerimizin istediğimiz ve hissettiğimiz gibi görünmesi için tüm günümüzü ve çabamızı temizlik için harcarız.Tam da bu yüzden evinizi tertemiz yapabilmeniz için bilinen en iyi temizlik ipuçlarını sayende.net ekibi olarak derledik. Bunların her biri bolca vakit kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Ev Temizliğinde Hem Düzen Getirecek Hem de Bolca Zaman Kazandıracak 13 Süper Hile

Çamaşır Makinesi için Hileler

Çamaşır makinesi düzeni

  1. Çamaşır makinenizin içini temizlemek için pahalı temizlik ürünlerine ihtiyacınız yok. Bunun yerine bildiğimiz sirkeyi kullanabilirsiniz. Biraz sirkeyi, makinenizin deterjan kısmına koyun ve makinenizi çalıştırın. Makine bittiğinde, tüm makinenizin içinin parladığına tanık olacaksınız.
  2. Çok az insanın bildiği hilelerden birisi de sirke yardımıyla temizlik ürünlerinizi daha da etkili yapabileceğinizdir. Deterjanınıza biraz ekleyin (üçte bir oranında) ve giysilerin daha etkili bir biçimde temizlendiğine tanık olun. Bu özellikle renkliler için çok etkili bir yöntemdir.
  3. Bazı kumaşlar kedi ve köpek tüyü için adeta bir mıknatıstır. Bu gibi malzemelerden yapılmış giysilerinizi sirke ile yıkayın ve bir daha onlara tüylerin yapışmasını engellemiş olun.

Parlak Bir Küvet Temizliği İçin

Küvet temizliği

Neredeyse kılınızı bile kıpırdatmadan tüm küveti nasıl temizleyebilirsiniz? Çok basit! İlk olarak sirkeyi mikrodalga fırında ısıtın (çok sıcak değil ancak ılık olmalıdır). Sirketi bire bir oranında sabunlu bir solüsyon ile bir şişede karıştırın ancak şişeyi sallamayın sadece hafifçe bir çubuk yardımıyla karıştırmanız yeterli olacaktır. Elde ettiğiniz karışımı tüm küvete bir spray yardımıyla püskürtün ve 30 dakika boyunca orada bekletin. Ardından bir sünger yardımıyla temizleyin. Sonuç pahalı temizlik ürünleri ile elde ettiğinizden çok daha etkileyici olacaktır.

Çocukların Oyuncakları Nasıl Yıkanmalıdır?

Oyuncak yıkamak

Her ebeveyn hayatında birçok kez oyuncakların tüm odaya dağıtıldığı bir dağınıklık ile karşılaşır. Tüm gün zeminde duran bu oyuncaklar aynı zamanda oda zemininde ne kadar toz varsa da üzerine çekerler. Bu yüzden bu oyuncakların kimi zaman yıkanması gerekir. Ancak bunu yapabilmeniz için çok zaman harcamanıza gerek olmayan bir yöntem var. Tüm oyuncakları bir yıkama torbasına koyun ve hepsini tek seferde çamaşır makinesine atın.

İnatçı Lekeleri Çıkartmak

Leke çıkartma

Birçoğumuz çocuğumuz sanata olan ilgisini keçe uçlu kalem ve kalıcı kalemlerle duvarlara bir şeyler yazması veya çizmesi sonucu fark ederiz. Bu gibi izlerden kurtulmak çok fazla zaman ve çaba gerektirir. Ancak bunu kolayca ve hızlıca yapabilmeniz için çok azımızın bildiği bazı yöntemler de bulunuyor:

  1. Zemin veya masa gibi yerlerdeki kalıcı izlerden kurtulmak için ıslak bir bez parçası (tercihen mikrofiber olanlardan) üzerine biraz diş macunu sıkın ve lekenin üzerine uygulayın.
  2. Kalıcı mürekkepler saç spreyi ya da deodoran ve hatta aseton ile kolayca çıkartılabilinir. Sadece ilgili bölgeye bunlardan biraz sıkıp, su ile temizlemeniz yeterli olacaktır.
  3. Bir diğer yöntem ise herhangi bir gazlı içecek ve süngerdir. Süngerin üzerine biraz gazlı içecek dökün ve ilgili bölgeyi ovaladıktan sonra su ile durulayın. Artık duvarlarınız çocuğunuz yeni bir başyapıt yaratmaya karar verene kadar temiz kalacaktır.

Oje Lekeleri Nasıl Çıkartılır?

Oje lekesi nasıl çıkartılır

Eğer kazaran ojenizi yere düşürürseniz bunun bir trajediden başka bir şey olmadığını bilirsiniz. Sadece en sevdiğiniz renkteki ojeden olmak ile kalmazsınız, aynı zamanda pratik olarak kurtulması imkansız olan bir leke ile de uğraşmak zorunda kalırsınız. Ancak işte kullanabileceğiniz birkaç hile:

  1. Eğer oje kurumadan müdahalede bulunacak fırsatınız varsa, üzerine biraz aseton dökün ve bir dakika kadar bekleyin. Ardından kağıt havlu yardımıyla lekeyi silin ve kalanları da bir silgi yardımıyla çıkartın. Ancak eğer oje kurursa, üzerine biraz saç spreyi uygulayın ve ardından ılık su ve sabun yardımıyla silin.
  2. Peki ya eğer oje halınıza bulaştıysa? Üzerine biraz leke çıkarıcı uygulayın ve izi nemli bir bez parçası ile silin.

Mikrodalga Fırınınızı Temizlemek

Mikrodalga Fırın Temizliği

Bu hile ile sadece beş dakika içerisinde mikrodalga fırınınızı temizliyor olacaksınız. Limonu ortadan bölün, bir bardağın içerisine koyup, üzerine biraz tarçın ekleyin. Ardından bu bardağı mikrodalganız içerisine koyup, 5 ila 10 dakika boyunca en düşük derecede çalıştırın. Limon temizleyip, dezenfekte ederken, tarçın da istenmeyen kokulardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Parlak Bir Mutfak İçin

Mutfak temizliği

Mutfağınızı temizlemek için birkaç saatinizi gereksiz yere harcamamak için bu basit hileyi kullanın. Macun kıvamında bir karışım elde edene kadar kabartma tozu ile bitkisel yağı karıştırın. Bu karışımı donmuş yağ ve lekelerin üzerine uygulayıp, 5-10 dakika bekleyin. Ardından biraz sabun ve bir bez parçası kullanarak silin.

Tozdan Tamamen Kurtulun

Tozlardan kurtulmak

Tozdan kurtulmak için uzun vadede size bolca zaman kazandırabilecek kolay bir yöntem de var. Kağıt havlu üzerine birkaç damla yağ damlatın ve tüm tozlu alanları bu kağıt havlu ile silin. Ardından yağsız kağıt havlu ile bir kez daha silin. Yüzey üzerinde tozun birikmesini engelleyecek ve mobilyalarınıza parlaklık katacak olan ince bir tabaka kalacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kusursuz Gece Uykusu ve Sabah Kolay Uyanmanın Formülü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Ev Temizliğinde Zaman Kazanacağınız 13 Süper Tüyo Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ