Kadına Dair Herşey

Evde Doğal Ve Sağlıklı Saç Bakımı İçin 15 Tavsiye

Evde Doğal Ve Sağlıklı Saç Bakımı İçin 15 Tavsiye

Birçok kadın çeşitli saç bakım ürünlerine tonlarca para öderken, saçlarını sağlıklı tutmak için bazı önemli ve temel kuralları göz ardı etmektedir. Açıkça söylemekte fayda olduğunu düşünüyoruz; sadece pahalı kremler ve şampuanlar yeterli değildir.

Bugün saçlarınızı korumanız ve harika görünmelerini sağlamanız için sizlerle vazgeçmesi çok zor bazı tavsiyeler paylaşıyor olacağız.

Saçınızı Güzel ve Bakımlı Gösterecek 15 Hile

Sağlıklı Saçlar İçin Beslenmenizi Dengeleyin

Sağlıklı saçlar için beslenme

Saçınızın sağlığı beslenmenizden doğrudan etkilenir. Proteinler, insan saçının %65’ini oluşturduklarından ötürü günlük beslenmenize yüksek proteinli besinleri dahil etmeniz hayati öneme sahip olmaktadır. Yapraklı yeşil sebzeler, fasulye, kavurma, az yağlı balık, deniz ürünleri ve beyaz et ideal protein kaynaklarındandır.

 

Kafanıza Masaj Yapmak için Hindistan Cevizi Yağı Kullanın

Saç masajı

Masajın kan dolaşımını normalleştirmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Hindistan cevizi yağının kullanımı ise birçok uzman tarafından önerilmektedir. Bu yağ cildi besleyerek ve doğal bir saç bakım ürünü olarak içerisinde birçok önemli besin ve vitamini barındırmaktadır. Bu gibi bir masaj cildinizi uyarır ve saçlarınızın daha gür ve dayanıklı olmasını garantiler.

 

Saçlarınızı Düzenli Olarak Kestirin

Saç bakımında kestirmek

Bu çok mantıksız gelebilir ancak saçlarınızı düzenli olarak kestirirseniz daha hızlı uzarlar. Elbette saçınızı oldukça kısa kestirmemeniz gerekiyor, birkaç santim oldukça yeterli olacaktır. En azından her üç ayda bir kuaförünüze uğrayarak kırıklardan tamamen kurtulabilir ve her zaman iyi görünmeyi garantileyebilirsiniz.

 

Saçınızı Çok Sık Yıkamayın

Saç yıkama

Bazı kadınlar, saçlarını güzel ve sağlıklı göstermek için tek yolun her gün saçlarını şampuanlamaktan geçtiğini düşünüyorlar. Aslında bu kadar sık şampuan kullanımı, dehidrasyonu önlemek için hayati önem taşıyan gerekli doğal yağlara kıyasla çok daha fazla saç kaybına neden olur. Sonuç olarak saç aşırı derece kuru bir hal alır. Bunun olmasını engellemek için saçlarınızı bir haftada 3-4’den daha fazla yıkamamalısınız.

 

Fazla Taramaktan Kaçının

Saçı fazla taramak

Bir diğer popüler yanlış kanı ise saçlarınızı sıklıkla taramanın saçlarınız için iyi olduğudur. Elbette bu tarama işlemi cildinizi uyarır ve doğal yağların serbest bırakılmasını sağlarken aynı zamanda tüm saçınıza da yayılmasına neden olur. Ancak özellikle saçınız hala ıslak iken tarağı çok fazla kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Aşırı tarama saç kaybına neden olabilir. Günlük tarama seanslarınızın 5-10 dakikadan daha fazla olmamasına özen gösteriniz.

 

Stres Seviyenizi Azaltın

Saç bakımı ipuçları

En iyi saç bakım çabalarınız bile sonuç vermiyor mu? Yüksek stres seviyeleri sorunun nedeni olabilir. Sinirden ötürü gergin olmak saç hacminin azalmasına ve saç kaybına neden olan en genel sebeplerden birisidir. Saçınızın uzamasını maksimize etmek için stresten kaçının. Aynı zamanda yoga veya meditasyon yapmayı da düşünebilirsiniz.

 

Yastık Kılıflarınızı Değiştirin

Saç bakımında uyku

Eğer amacınız kısa süre içerisinde gür saçlara sahip olmak ise, her ne kadar bazıları oldukça imkansız gibi de görünse bu zorlu görevi başarmanızda size yardımcı olacak her şeyi dikkate almalısınız. Örneğin, sıradan pamuklu yastık kılıflarınızı, ipek olanlarla değiştirebilirsiniz. İpek, pamuğa göre daha pürüzsüz olduğundan ötürü daha az sürtünmeye neden olur. Bu da siz uyurken saçınızın daha az karışmasına ve sonunda da daha az saç kaybına neden olur.

 

Vitamin Kullanın

Saç için vitaminler

Hepimiz için beslenme vitamin ve besinlerin alınması için doğal bir kaynaktır. Ancak genelde günlük öğünlerimiz ile gerekli olan her şeyi tam anlamıyla almayız. Sağlıklı ve güzel bir saça sahip olmak için özel haplar ve ek gıdalar aracılığıyla vitamin alımınızı arttırmalısınız. Kişisel ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir vitamin planına sahip olmak için doktorunuz ile görüşmeyi unutmayın.

 

Doğal Saç Maskelerini Kullanın

Doğal saç maskesi

Evde yapabileceğiniz birçok doğal saç maskesi bulunmaktadır. Bu gibi maskelerin harika nemlendirici etkileri vardır. Aynı zamanda saçlarınızı uzamaları konusunda uyarır ve saçınızı daha ipeksi ve pürüzsüz yaparlar. Size en uygun olanını bulmak için farklı tarifleri deneyin. Aşağıdaki şu malzemeleri içeren maskeleri kullanmanızı öneririz: bektaşi üzümü, soğan suyu, hindistan cevizi sütü, bal, limon, avokado ve zeytin yağı. Saçlarınıza haftada bir besleyici maske uygulamak saçlarınızın daha hızlı ve gür uzamasını sağlar.

 

Şapka Kullanmayı Unutmayın

Saç bakımında şapka

Saçlarınızı yabancı maddelerden korumanın birçok avantajı vardır. Ve birçok kadının hava ne olursa, olsun saçlarını korumamayı tercih ettiğini öğrendiğinizde şaşıracaksınızdır. Bu önemli bir hatadır. Şapkalar ve eşarplar saçınızı toz, kir, rüzgar, yağmur ve güneşten korur.

 

Düzenli Olarak Saç Kremi Kullanın

Saça nemlendirici uygulamak

Bir sebepten ötürü birçok kadın saç kremi kullanmanın önemini küçümsemektedir. Bu bir utançtır çünkü saç kremleri saçtaki lipitleri ve proteinleri yenileme, nemlendirme etkisini yaratma ve kırık uçları giderme gibi birçok fayda sağlayan çok sayıda hayati görevi yerine getirir. Aynı zamanda saç kremleri saçları uzatır, saç hacmini arttırır ve saçları parlatır.

 

Daha Çok Su İçin

Suyun saça faydaları

Su içmek tüm bedeniniz için yararlıdır. Toksinlerden kurtulmanın ve beden fonksiyonlarını normalleştirmenin en iyi yöntemidir. Saçımızın durumu genel sağlık durumumuza bağlı olduğundan, bedeninizi susuz bırakmamanız çok önemlidir.

 

Saçınızı Kurutmak için Saçmayın

Saç kurutmak

Saçınızı bir şeye sararak kurutmak oldukça kolay olabilir ancak bu yöntem saçınıza pek de faydalı değildir. Islak saç oldukça kırılgandır ve kolayca dökülür. Duştan sonra saçınızın zarar görmesini engellemek için havluyu hafifçe kullanın ve saçınıza sarılı bir şekilde bırakmayın.

 

Sadece Kaliteli Saç Boyaları Kullanın

Sağlıklı saç boyama

Çoğu saç boyasında endüstriyel bir ağartıcı kimyasal olan amonyum bulunmaktadır. Amonyum, saçınızı susuz ve cansız bırakarak ciddi bir hasara neden olabilir. Ayrıca aşırı saç boyası kullanımı saç köklerine zarar verir ki bunun sonunda da saçlarını dökülür. Kına, kahve veya tarçın tozu gibi doğal boyalar kullanmanızı öneririz.

 

Saçlarınızı Sıcak Su ile Yıkamayın

Saç bakımı

Saçlarınızı yıkarken aşırı derecede sıcak su ile yıkamamaya dikkat edin çünkü sıcak su saça zarar verir ve kırılmasına neden olur. Bunun yerine soğuk su kullanın, bu, saçınızın daha pürüzsüz, yumuşak ve esnek olmasına yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Kalın Telli Saçlara Sahip Bayanlar İçin On Beş Model başlıklı makalemizde saç modelleri, saç modellerine dair ipuçları ve saçlarınıza nasıl model vermelisiniz hakkında bilgiler verilmektedir.


Evde Doğal Ve Sağlıklı Saç Bakımı İçin 15 Tavsiye Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ