Kadına Dair Herşey

Evde Kuru Şampuan Yapımı

Evde Kuru Şampuan Yapımı

 

Saçı çabuk yağlanan ya da kirli saçla dışarı çıkmak istemeyip acil çözüm arayanların imdadına yetişen kuru şampuan denilen sprey ürünler sayesinde, birçok kadın son anda saç yıkama derdinden kurtuldu.

İçeriğindeki yapısıyla, saçtaki yağı emen ve temiz bir görünüme kavuşturan kuru şampuanlar, fiyat aralıkları ve kullanım ömürleriyle bizleri üzüyor. Saçındaki yağlı görüntüden bıkıp usananların sürekli kullandıkları kuru şampuanları, şimdi doğal malzemelerle evde kendinizde yapabilirsiniz.

Sizler için araştırıp bulduğumuz 2 farklı evde kuru şampuan yapımı tarifi sizlerle buluşturuyoruz.

Bebek Pudralı Ev Yapımı Kuru Şampuan

Herkesin bildiği gibi pudraların en önemli özelliği sürüldüğü yerdeki nemi içine hapsetmesidir. Pudranın bu özelliğinden yararlanacağımız tarifte, en büyük yardımcımız ucunda spreyi olan, içine açıp kapatabileceğimiz bir plastik şişe.

Ucunda spreyi olan plastik şişenin, 8 de 1i’ine denk gelecek ölçüde bebek pudrasını koyun. Üzerine su veya saçlar için yapılmış olan kokulu saç spreyi ekleyin. İyice çalkadığınıza emin olduktan sonra, saçlarınıza aralayarak bu karışımı sıkın. İçindeki suyla ıslanacak olan saçlarınızı kurutma makinesi ile kurutun.

Kendi ellerinizle kısa sürede yaptığınız bu ev yapımı kuru şampuan ile tüm yağından arınmış, ışıl ışıl parlayan saçlarınıza merhaba diyebilirsiniz!

Nişastalı Ev Yapımı Kuru Şampuan

Evde kuru şampuan yapımı sırasında size yardımcı olacak bir diğer malzeme de elbette nişasta! Saçlarınızı nemlendirmeden tüm yağından arındıracak olan bu kuru şampuan tarifi ile kısa sürede saçlarınız tertemiz gözükecek.

Bir kabın içerisine koyacağınız 2 yemek kaşığı mısır nişastasına, aynı ölçekte tatlandırılmamış kakao ve tarçını ekleyin. Malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra, saç diplerinize fırça yardımıyla dağıtın. Eğer saçınızın belli bölgelerinde yağlanma daha fazlaysa, ilk sürmeye bu noktadan başlamalısınız. Tüm saç diplerinize karışımı sürdükten sonra, saçlarınızı ellerinizde bir kez daha karıştırın. 5-6 dakika sonunda tarakla tüm saçlarınızı tarayın. Böylelikle tüm malzemenin saçınızın her yerine dağıldığından emin olabilirsiniz.

Nişastalı kuru şampuan yapımı kolay ve kullanması pratiktir. Doğal malzemelerden oluştuğu için de hava almayan cam kavanozlarda uzun süre bekleme ömrü vardır. Sıkıştığınız her anda imdadınıza koşacak, ev yapımı kuru şampuanınız sayesinde, artık saçlarınızın yağlı olması size engel olmayacak.

Bir önceki yazımız olan Gıda Boyasıyla Ruj Yapmak başlıklı makalemizde kendin yap ve ruj yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Evde Kuru Şampuan Yapımı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ