Kadına Dair Herşey

Evde Siyah Nokta Maskesi Hazırlayabilirsiniz

Evde Siyah Nokta Maskesi Hazırlayabilirsiniz

Siyah nokta, cilt üzerinde yağ ve kir tabakasının birikerek gözenekleri tıkamasıdır. Cilt üzerinde bulunan siyah noktalar mutlaka temizlenmelidir. Aksi takdirde cildinizde sivilce oluşumu kaçınılmaz olacaktır. Yani temizlemeyen siyah noktalar cildinizde oluşacak sivilcelerin temel nedenidir diyebiliriz.Evde siyah nokta maskeleri hazırlayarak cildinizde oluşan bu siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Siyah Nokta Neden Oluşur?

Siyah noktaların oluşmasında etkili olan pek çok sebep bulunabilir.

  • Siyah nokta oluşmasında en önemli etken cilt üzerinde yağ üretiminin artmasıdır. Bunun nedeni ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler, yediğiniz yiyecekler ve çevresel faktörler olabilir. Cildin ürettiği fazla yağ temizlenmediği takdirde gözenekleri tıkayarak siyah nokta oluşumunu hızlandıracaktır.
  • Ölü derilerde siyah nokta oluşumunu tetikleyen önemli etkenlerin başında gelmektedir. Cilt üzerinden atılmayan siyah noktalar zamanlar gözenekleri tıkayarak siyah noktaların oluşumuna zemin hazırlar.

Evde Siyah Nokta Maskeleri

Evde siyah nokta maskesi hazırlayarak cildinizde bulunan kapalı gözeneklerin açılmasını sağlayabilir ve cildinizin arınmasını sağlayabilirsiniz.

Evde siyah nokta maskeleri başlığı altında pek çok maske tarifi verilebilir. En etkili olan maskeleri yazımızda sizler için derledik.

Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi

Kil, cildi besleyen mineraller açısından oldukça zengindir. Bu nedenle cilt bakımında sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Siyah noktalar için kil maskesi düzenli olarak uygulandığı zaman cildinizden siyah noktaların arındığını ve daha sağlıklı ve taze bir görünüm aldığını göreceksiniz.

Evde Killi Siyah Nokta Maskesi

Kil Maskesi İçin Gerekli Olan Malzemeler ve Hazırlanışı

Siyah noktalardan kurtulmak için hazırlayacağınız kil maskesinde ihtiyacınız olan malzemeler yalnızca kil ve su olacaktır.

1 yemek kaşığı kili yoğun krem kıvamına gelene kadar su ilave ederek karıştırın. Maskeniz krem kıvamına geldiği zaman göz ve dudak çevreniz dışında yüzünüze eşit bir şekilde uygulayın. 10 dakika kadar yüzünüzde beklettiğiniz maskeyi soğuk su yardımı ile temizleyin. Bu maskeyi haftada iki ke uygulamanız önerilmektedir. Fazla uyguladığınız zaman kildiniz kuruyarak tahriş olabilir.

Yumurta Akı İle Siyah Nokta Maskesi

Siyah noktaların temizlenmesinde en çok kullanılan maskelerden birisi de yumurta akıyla hazırlanan siyah nokta maskesi olarak bilinmektedir.

1 yumurtanın beyazını yüzünüze ince bir tabaka halinde sürmelisiniz. Bu yumurta akı yüzünüzde yaklaşık 15 – 20 dakika içinde kuruyacaktır. Kuruduktan son yüzünüzü soğuk su ile yıkayarak maskeyi çıkarabilirsiniz. Bu maskeyi düzenli olarak uyguladığınız takdirde faydalarını göreceksiniz. Hafta da bir kere uygulanması önerilmektedir.

Tutkal İle Siyah Nokta Maskesi

Evet, yanlış okumadınız. Siyah nokta temizliğinde en etkili yöntemlerden bir tanesi de tutkal ile siyah nokta maskesi yöntemidir. Oldukça kolay bir şekilde yapılan bu maske cildinize zarar vermez. Fakat cildinizin tutkala karşı ne tepki vereceğini önceden anlamak için çok az bir tutkalı uygulayıp her hangi bir yan etkisi olup olmadığını görmenizde fayda vardır.

Yüzünüzde siyah nokta olan bölgelere (ki bu bölgeler genelde çene ve burun olmaktadır) ne çok ince ne de çok kalın olacak şekilde elinizle ya da kulak temizleme çöpü yardımı ile tutkalı sürün yaklaşık 10 dakika içerisinde kuruyacaktır. Kuruyan tutkalı bir kenarında yavaşça çıkarmaya başlayın. Tamamen çıkardığınız zaman siyah noktalarınızın büyük oranda temizlendiğini göreceksiniz. Bu maskeyi uygularken tutkalı göz çevrenize sürmeyin. Göz çevresinde bulunan deri çok hassa bir yapıya sahip olduğu için çıkarırken zorluk çekebilirsiniz.

Siz de evinizde bu ve buna benzer maskeler uygulayarak siyah nokta ve sonrasında sivilce oluşumu engelleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kadınların Hayatlarını Kolaylaştıracak 14 Güzellik Hilesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Evde Siyah Nokta Maskesi Hazırlayabilirsiniz Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE