Kadına Dair Herşey

Evde Yoğurt Yapımı

Evde Yoğurt Yapımı

Yoğurt en temel besin kaynaklarımızdan bir tanesidir. Ancak artık çok organik, güvenilir yoğurtlar tüketmek pek mümkün olmuyor. Hatta ev yapımı yoğurt ile hazır marketten alınan yoğurt arasında dağlar kadar fark vardır. Yoğurdu kendiniz yaptığınız da hem gözünüz gördüğü için gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz hem de daha lezzetli bir yoğurt elde edebilirsiniz.

Yoğurt yapımı ilk başta kulağa zor gibi gelebilmekte ancak oldukça basit ve mucizevi bir şeydir. Bu nedenle yoğurt yaparken dikkat edilmesi gereken şeylerle birlikte denerseniz yoğurt yapma konusunda çok başarılı olabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 2 litre süt,
  • 1 yemek kaşığı yoğurt

Yapılışı:

  1. Öncelikle sütü kaynaması için ocağa koyun. İki üçtaşım kaynattıktan sonra altını kapatın ve bir köşeye koyup ılımasını bekleyin.
  2. Daha sonra ılıyan sütü sürekli olarak kontrol edin. Daha sonra serçe parmağınızı içine batırarak 10 kadar sayın parmağınızın dayanacağı sıcaklığa geldiyse sütü cam bakır veya kiremit kaba koyarak yoğurdu önce bir iki kaşık sütle ısısınızı ayarlayarak sütün içerisine tahta kaşık ile karıştırırıp üzerine süzgeç şeklinde bir kapak yapın.
  3. Daha sonra battaniye gibi bir şeyle iyice sarıp sarmalayın. Ve sabaha kadar açmadan bekleyin. Daha sonrada buzdolabına koyarak soğumasını bekleyin.
  4. Tahta kaşık kullanarak servis yapın böylece yoğurdunuzun sulanmasını engellersiniz. Afiyet olsun, ev yapımı yoğurdunuz hazır. Afiyet olsun.

Bir önceki yazımız olan Pratik Mezeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Evde Yoğurt Yapımı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ