Kadına Dair Herşey

Evin Havasını Temizleyen 10 Muhteşem Bitki

Evin Havasını Temizleyen 10 Muhteşem Bitki

 

Birçok insan evlerinin havasını geliştirmek için sıradan ev bitkilerinin akıl almaz yeteneklerinin farkında değildir. Bitkiler evde daha temiz bir hava yaratmaya, oksijen sağlamaya ve havadaki nemi dengelemeye yardımcı olmaktadır. Bu gibi şeyler evinizi, çocuklarınız ve alerji sorunu olanlar için oldukça güvenli bir yere dönüştürecektir.

İşte evinizin havasını temizleye yardımcı olacak 10 inanılmaz bitki

Beyaz Yelken Çiçeği

Beyaz Yelken Çiçeği

Kimi zamanlar “kadın mutluluğu” olarak da adlandırılan bu çiçeğin evinize mutluluk ve sevgi getirdiğine inanılmaktadır. Beyaz yelken çiçeği sadece havadaki fazla nemi emerek evinizdeki havayı iyileştirmez, ayrıca küf sporlarını da yok eder. Eğer oda sıcaklığı 18 derece civarında olursa alabileceğiniz azami verimliliği elde edersiniz

 

Kahve

Kahve çiçeği

Var olan 100 farklı çeşidinden insanlar genellikle Arabistan ya da Kongo kahve çalılarını yetiştirmeyi tercih eder ki, bu da Arabica ve Robusta kahve türlerini elde etmenize yardımcı olur. Bu bitkiler sadece beşinci ve altıncı yılında meyve verdiğinden ötürü, mümkün olduğunca yetişkin bitki satın almanız sizin adınıza daha iyi olacaktır. Bu bitkiler sık sık sulamayı gerektirdiği gibi genellikle gölgede tutulmalıdır. Havadaki fazla nemi emme ve çiçek açtıklarında havaya tropik bir koku yayma konusunda gayet başarılıdırlar.

 

Mersin

Mersin çiçeği

Mersin barış ve zevkin sembolüdür. Geçmişte insanlar, bu bitkinin kutsal olduğuna ve yaşlılara gençliklerini geri verirken, gezginlere de enerji ve iyi şans sağladığına inanırlardır. Günümüzde farklı ancak hala yararlı bir takım özellikleri olduğunu söyleyebiliriz. Sadece evinizde sağlıklı bir hava oluşmasına yardımcı olmuyor aynı zamanda sağlığınıza da yararlı: Mersin bitkisinin yaprakları ve çiçekleri tarafından salgılanan fitonitler, havadaki mikropları öldürmektedir.

 

Defne

Defne bitkisi

Defne zamanında, yırtıcılar tarafından aldıkları saldırılar sonucunda zayıf düşen otçul dinozorlar tarafından çok sevilmekteydi. Bu sayede avcı olan dinozor kendiliğinden baharatlanmış bir yemeğe de kavuşabiliyordu. İnsanlar uzun süreler boyunca defneyi zaferin, ihtişamın ve başarının bir simgesi olarak görmekteydi. Ana vatanı subtropikler olan bu bitki nemli havayı, gölgeyi ve bol miktarda ılık suyu sevmektedir. Havadaki nemi emerek evinizde olması gerektiği gibi bir ortam yaratabilir. Dahası ise, yapraklarını kurutarak, yemek yaparken kullanabilirsiniz.

 

Narenciye Limonu

Limon ağacı

Limon ağacı birçok açıdan harika bir bitkidir. Çiçek açtığında havayı muhteşem bir narenciye kokusu ile doldurur ve aynı zamanda havadaki fazla nemi de emer. Bitkinin yapraklarının birçok kocakarı ilacında kullanılmasının yanı sıra, bitki etrafındaki havayı da sterilize eder. Limon ağaçları gün ışığı ile banyo yapmayı, düzenli olarak sulanmayı ve kuru toprağı sever.

Hangi bitkiler havayı temizler ve daha fazla nem sağlar?

Yalancı servi

Yalancı servi

Yalancıservi, Japonya’da kutsal bir ağaç olarak kabul edilir. Ölülerin ve tanrıların ruhlarının bu bitkilerin içinde yaşadığına inanılır. Her daim yeşil kalan bu bitki nem sağlayarak evinizin havasını yeniler ve kirden kurtulmanıza yardımcı olur. Migren ve başağrısının semptomlarını hafifletir. Karşılığında ise çok fazla gölge ve düzenli sulanmayı bekler.

 

Çiriş Otu

Çiriş Otu evin havasını temizleyen bitki

Bu bitki harika işler çıkartabilir. Havayı tazeler, bol miktarda oksijen üretir ve sentetik malzemeler tarafından üretilen zararlı dumanları etkisiz hale getirir. Bakımı da oldukça kolaydır çünkü nemi yapraklarında tutar, bu sayede de çok fazla sulanmayı beklemez. Evinizin herhangi bir köşesinde mutlu bir biçimde yaşayabilir.

 

İncir Ağacı

Evin havasını temizleyen İncir Ağacı

İncir ağacı en popüler ev bitkilerinden biridir. Havaya nem sağlar, oksijen ile doldurur, virüsleri ve toksinleri etkisiz hale getirir ve geniş yaprakları sayesinde bol miktarda tozu silip, süpürür. Bol alanı olduğu evlerde çok daha hızlı büyür ve gölgeyi sever. En yaygın bilinen türlerinden biri sokakta dahi gördüğümüz incir ağaçlarıdır ve Tayland’ın başkenti Bangkok’un sembolüdür. Az bakım gerektirir, hızlı büyür ve fazla sulanmayı ya da fazla ilgiyi sevmezler.

 

Laden

Evin havasını temizleyen Laden

Laden genellikle sarmaşık gibi davranan bir bitkidir. Hızlıca büyür ve kendisini yaprakları ile destekleyerek ışığa doğru uzamaya devam eder. Kuru havalara oldukça kolay uyum sağlar, kademeli olarak nem salgılar ancak tüm bunları yapabilmesi için çok fazla gölgeye ve düzenli nem banyosuna ihtiyaç duyar.

 

Kalanşo

Evi temizleyen Kalanşo bitkisi

Bu yetenekli bitkinin farklı türleri birbirine hiç benzemezler. Kalanşo, Madagaskar’a özgü bir bitkidir ve kuru havaya sahip binalarda oldukça kolay yetiştirilir. Nemi yapraklarında biriktirir ve evinizdeki havayı düzenlemeye yardımcı olur. Çok fazla sulanmaması ancak çok fazla güneş ışığı alacak bir yerde bakılması gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar başlıklı makalemizde koltuk takimlari, şık koltuk takım modelleri ve tarz koltuk takımları hakkında bilgiler verilmektedir.


Evin Havasını Temizleyen 10 Muhteşem Bitki Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ