Kadına Dair Herşey

Folik Asit Neden İçilir?

Folik Asit Neden İçilir?

Gebelikte Folik Asidin Önemi

Gebelik dönemlerinde vücudun gereksinim duyduğu besin değerleri oldukça fazladır. Bu ihtiyaçlar hem bebek hem de anne için gerekmektedir. Folik asitler gebelik başlamadan önce alınmalı ve gebelik sonrasında da devam etmelidir. Gebelik döneminde folik asidin önemi ise bebeğin hücre ve sinir sistemi gelişimi için oldukça önemlidir.

Folik asit vücutta protein sentezi için önemlidir. Özellikle de hücre çoğalması ve kemik iliğinin görevini yerine getirmesi için oldukça önemlidir. Folik asit vücutta depolanmadığı için sürekli alınması gerekmektedir.

Folik asit, B grubundan suda çözünen bir vitamindir ve doğal besin maddelerinde bulunmaktadır. Folik asidin işlevi hücre yapı taşlarının, kan hücrelerinin ve özellikle de sinir sistemi dokularının oluşumu ve gelişiminde oldukça önemlidir. Folik asit özellikle de DNA yapımında oldukça önemlidir.

Gebelik Öncesinde Folik Asit Kullanımı

folik-asit

Gebelik Öncesinde pek çok kadında az da olsa folik asit eksikliği bulunur. Gebelikle beraber bu ihtiyaç daha fazla artar ve folik asit yetmezliği artar. Folik asit bebeğin sinir sistemi gelişimi için oldukça önemlidir ve bu yüzden de hamile kalmadan önce kullanılmaya başlanmalıdır. Gebelikten en az üç ay önce folik asit alımı başlanmalıdır. Gebelik öncesinde alınmaya başlanacak olan folik asit günlük ortalama 400 gram seviyesinde olmalıdır.

Folik asit azlığı özellikle de kansızlık rahatsızlığı ve B12 rahatsızlığı gibi durumlara yol açmaktadır. Folik asit eksikliği sorunları ise yorgunluk, halsizlik, uyuşukluk, nefes darlığı ve deride solgunluk gibi durumlardan kaynaklanmaktadır.

 

Folik Asit Bakımından Zengin Besinler

Folik asit en fazla oranda yapraklı yeşil sebzelerde, bira mayası, karaciğer ve böbrek gibi sakatatlarda ve ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, maydanoz, nane ve baklagillerde bulunmaktadır.

Folik asit Kullanımı Ne Zaman Bırakılmalı

Merkezi sinir sistemindeki sakatlıkları önlemek amacıyla kullanılan folik asit döllenmeden 8 hafta sonrasına kadar kullanılması fayda sağlar. 10. Haftadan sonra sinir sistemi gerekli olan folik asit ihtiyacını karşılamaktadır. Hamilelik döneminde alınmaya devam edilebilir. Fakat miktarı azaltılabilir. Hamilelik sonrasında da en az 6 ay boyunca folik asitli gıdalar tüketilmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelik İzni Ne Zaman Başlar başlıklı makalemizde doğum izni, hamilelik izni ve hamilelik izni hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.


Folik Asit Neden İçilir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ