Kadına Dair Herşey

Gebelik Kaçıncı Gün Kanda Belli Olur?

Gebelik Kaçıncı Gün Kanda Belli Olur?

Gebelik testleri hamile bayanların gebelik belirtilerinde başvurduğu ilk yöntemlerin başında gelmektedir. Gebeliğinin varlığını anlayabilmek için yapılan testlerde HCG hormonunun varlığı gerekmektedir. HCG hormonu sadece gebelik döneminde salgılanan bir hormon olduğu için gebelik testlerinin belirleyicisi bu hormondur. HCG hormonunun salgılanabilmesi için döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi gerekmektedir. Aksi halde yapılan test sonuçları negatif çıkabilmektedir. Ayrıca bu dönemlerde gebelik belirtileri de ortaya çıkabilmektedir. Regl olma tarihi 10 veya 15 gün geçenler, göğüslerde oluşan hassasiyet durumu, psikolojide değişiklikler ve bel ağrısı söz konusuysa hamile olabilirsiniz. Bu belirtilerden şüphelenip hamilelik testi yaptırmanız halinde HCG hormonunun varlığı sebebiyle testiniz pozitif çıkacaktır. Hamilelik dönemi ilerledikçe kandaki HCG hormonu miktarı artmaktadır. Belli bir seviyeyi geçtikten sonra HCG hormonu kadınların idrarında da çıkabilmektedir. HCG hormonu arttıkça yapılan hamilelik testlerinin pozitif çıkma olasılığı bir hayli yüksektir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri ile hamilelik süreçleri başlar ve hamilelik testleri ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Belli başlı hamilelik belirtileri;

*Adet gecikmesi

*Memelerde dolgunluk ve hassasiyet

*Karında şişkinlik ve hassasiyet

*İdrara çıkma aralıklarında sıklaşma

*Bulantı, kusma

*Uyuma isteği ve yorgunluk

*Baş dönmesi

*Psikolojik değişiklikler

*Bel ağrısı ve kasıklarda ağrı olarak bilinmektedir. Bel ağrısı tıpkı adet dönemlerinde yaşanılan ağrılar gibi oldukça sancılı olmaktadır. Bu belirtiler gebeliğin oluştuğuna dair ilk belirtiler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hamilelik Kan Testlerinde Ne Zaman Belli Olur?

hamilelikHamilelik sürecinin ortaya çıkarılması hamilelik isteyen bayanlar için bir hayli önemlidir. Hamileliğin anlaşılma süreci gebelik testleriyle yapılabilmektedir. Gebelik testlerinin de türleri bulunmaktadır. Bunlardan biri kan yoluyla yapılan gebelik testleridir. Bir diğer gebelik testi ise idrardan yapılan gebelik testleridir. Ultrasonla gebelik testi hamileliği öğrenmede kullanılan diğer bir yöntemdir. Gebelik testlerinin amacı döllenmiş yumurtaların salgılamış olduğu HCG hormon seviyesini ölçmektir. Gebelikte hormonlarda bir artış meydana gelmekte ve anne adaylarının fizyolojik değişiklikleri ortaya çıkabilmektedir. Yapılan idrar veya kan testlerinin bu hormonu yakalaması için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Her iki testte sonuç almada kullanılan yöntemlerin başında gelse dahi kan testleri daha güvenilir sonuçlar vermektedir. Kan testleri gecikmiş adet döneminden 2 hafta sonra uygulanmalıdır. Bu testler 3. veya 4. haftada önemli bir sonuç elde etme başarısına sahiptir. Kan testinin başarı oranı hamileliğin 3. veya 4. haftasında %95’lerde seyretmektedir. Kan testiyle alınacak sonuçlar bu evrede oldukça başarılıdır. Ancak doktorlar tarafından yaptırılan kan testleri yumurta döllendiği andan itibaren 6 gün sonra yapılması halinde yine gebeliğin anlaşılabilmesi mümkündür. Ancak bu kadar kısa sürede sonuç alınması her zaman mümkün olmayabilir.

Gebelikte İdrar Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?                                                        

gebelikKanda bulunan HCG seviyesi yükseldikçe gebelik belirtisi idrardan da çıkmaya başlamaktadır. Bu sebeple idrar testleri bebeğin varlığını ortaya koyabilen önemli testler arasındadır. Her ne kadar kanla yapılan testler kadar net sonuçlar alınmasa dahi önemli hamilelik testleri arasında yer almaktadır. Bu testlerde HCG hormonunu tanıyabilmek için testlerin hassasiyeti önem taşımaktadır. Hassas bir test idrardaki gebeliği erken dönemlerde belirleyebilmektedir. Ancak hassas olmayan idrar gebelik testleri daha ilerleyen dönemlerde gebeliği ortaya koyabilmektedir. Gebelikte idrar testi çok kullanılan yöntemler arasındadır.

Ultrasonla Gebelik Testi Yapılması

Gebelik testlerinde kullanılan bir diğer yöntem ise ultrasonla yapılan kontrollerdir. Ultrasonla yapılan gebelik testlerinde adet dönemi birkaç gün gecikmiş ise vajinal bölgenin ultrason yardımıyla muayene edilerek gebe olup olmadığınız belirlenebilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuzun Zeka Gelişimini Arttıracağınız 10 Yöntem başlıklı makalemizde çocuk gelişimi ve zeka gelişimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Gebelik Kaçıncı Gün Kanda Belli Olur? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ