Kadına Dair Herşey

Gebelikle 11. Hafta

Gebelikle 11. Hafta

Hamilelik sürecinizin 11. Haftasına gelmiş bulunuyorsunuz. Bu haftada hem sizde hem de bebeğinizde birçok değişim yaşanıyor.

Gebelikle 11. Hafta

Hamilelikte 11. Haftada bebeğinizin boyu 4 cm. Lâkin bu gelişim ileriki haftalarda daha da hızlanarak devam edecek. Bu haftada bebeğinizin ciğerleri, böbrekleri ve beyni tam formlarını aldı. Üstelik bu organlar çalışmaya da başladı ve doğuma kadar gelişmeye devam edecekler. Bebeğiniz bu hafta itibari ile artık emebiliyor. Ayrıca minik yavrunuz hem yutkunabiliyor hem de esneyebiliyor. Ayrıca bebeğiniz içinde bulunduğu amniyotik sıvı içerisinde nefes alabiliyor ve çişini yapabiliyor. Parmakları birbirinden ayrıldı artık ve yakında ayaklarını ve göbek bağını tutabilecek. Ayrıca bebeğiniz tekme atmayı da öğrendi ve bunu çok seviyor.

  1. Haftada Annedeki Değişimler

Haftada Annedeki Değişimler

Gebeliğin 11. Haftasında sizdeki değişimler de bir hayli fazla. Bu haftada mide bulantılarınız azalıyor. Ayrıca bu hata kendinizi çok daha fazla enerji hissedeceksiniz. Bu hafta itibari ile hormonal değişimlerden kaynaklı mide ekşimeleriniz ve kabızlık sıkıntınız olabilir. Eğer iştahınız az ise bu hafta itibari ile yavaş yavaş iştahınız yerine geliyor. Gebeliğiniz nedeniyle artık göbeğiniz bir miktar belli oluyor. Hatta pantolonlarınızı giyerken kapamama gibi bir durumla da karşılaşmanız çok olası. Midenizde şişkinlik ve gaz sıkıntısı da bu haftalarda yasayacaklarınız arasında bulunuyor. Sağlıklı beslenmek gebeliğin her anında çok önemli. Bundan dolayı kızartma ve bol yağlı yiyeceklerden kaçınmanız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan 10. Haftada Anne Ve Bebek başlıklı makalemizde 10 haftalık bebek anne karnında, 10 haftalık gebelik annedeki değişiklikler ve 10 haftalık gebelik kaç aylık olur hakkında bilgiler verilmektedir.


Gebelikle 11. Hafta Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ