Kadına Dair Herşey

Gebelikte 12. Hafta

Gebelikte 12. Hafta

Babalığın 1. Trimester’inin bitmesine 1 hafta kala bebeğinizin boyu 6 cm oldu bile. Bu da ortalama olarak büyükçe bir erik boyutu demek oluyor. Gebeliğin 12. Haftasında bebeğinizin yüzü artık insan yüzüne benzemeye başladı. Gözleri yerlerine geldi ve bu hafta kulakları şekilleniyor. Ayrıca bebeğinizin saçları da çıkmaya başladı. Bununla birlikte artık bebeğinizin el ve ayak tırnakları da yumuşak şekilde çıkıyor. Hamileliğinizin 12. Haftasında bebeğinizin ileride süt dışı olacak olan dişleri birer tomurcuk şeklinde ağızdaki yerini alıyor. Bunun yanı sıra doğum anından itibaren kullanacağı sesi için de ses telleri tamamlandı. Siz her ne kadar hissetmemiş olsanız da yavrunuzun bazı kemikleri sertleşmeye başladı ve uyanık olduğu zamanlarda başparmağını emiyor. Aynı zamanda bebeğiniz tekme atmaya da başladı lakin siz anlamıyor olabilirsiniz.

Gebeliğin 12. Haftası

  1. Haftada Annedeki Değişimler

Gebeliğin 12. Haftasında annedeki değişimler

Gebeliğin 12. Haftasında annedeki değişimlerin basında mide sıkıntıları gelmektedir. Özellikle bu haftalarda mide yanmalarınız başlar ve sindirim sorunları yaşayabilirsiniz. Bunların yanı sıra mide asidi yemek borunuzdan yukarı çıkarak mide yanması ve ağıza acı su gelmesi de yaşayacağınız değişimler arasındadır. Bu haftalarda artık karnınız gözle görülür şekilde şişecek. Eğer hamilelik alışverişi yaptıysanız artık hamile kıyafetleri giymeye başlayabilirsiniz. Eğer ilk hamilelik değil ise önceki hamile kıyafetlerinizin dolaptan çıkma zamanı gelmiş demektir. Çok yakında bebeğinizin tekmelerini de hissetmeye başlayacaksınız. Tüm gebelik boyunca yediklerinize dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Gebelikle 11. Hafta başlıklı makalemizde Gebeliğin 11. Haftası ve Hamilelikte 11. Hafta hakkında bilgiler verilmektedir.


Gebelikte 12. Hafta Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ